Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 6046
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Certyfikowane Klasy Wojskowe w IV LO!

Wtorek, 11 czerwca 2019, 12:16
Aktualizacja: 12:17
Autor: red.
Wałbrzych: Certyfikowane Klasy Wojskowe w IV LO!
Fot. red.
24 maja br. IV Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu otrzymało z rąk Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka certyfikat uczestnictwa w III edycji programu „Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”.

W maju zakończono nabór szkół do III edycji programu „Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Nauka w ramach tej edycji programu rozpocznie się 1 września bieżącego roku. W szkołach objętych programem naukę w klasach mundurowych rozpocznie ponad 6800 uczniów w 123 szkołach rozmieszczonych na terytorium całego kraju.

Nauka w ramach programu odbywa się przez dwa lata i obejmuje dwa półrocza szkolne w przedostatniej klasie i pierwsze półrocze szkolne w klasie programowo najwyższej w zależności od typu szkoły. Program ma formę zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci szkolenia poligonowego podczas nieodpłatnych obozów szkoleniowych. Program obejmuje łącznie 185 godzin lekcyjnych realizowanych w formie innowacji pedagogicznej, w ramach przedmiotu "Edukacja wojskowa". Zajęcia odbywają się przy pozafinansowym wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON, wykwalifikowanych instruktorów wojskowych prowadzących zajęcia, obejmują też dostęp do obiektów i sprzętu wojskowego.

Celem programu jest utworzenie w Polsce – w oparciu o rejony administrowania Terenowych Organów Administracji Wojskowej sieci szkół, które prowadzą w ramach innowacji pedagogicznej jednolite szkolenie wojskowe uczniów klas wojskowych. Absolwenci szkół biorący udział w projekcie mogą liczyć na odbycie skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy, preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej, przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach i stałe konsultacje przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata.

Całość programu koordynuje Biuro do Spraw Proobronnych, we współpracy z Akademią Sztuki Wojennej, sprawującej nadzór nad procesem edukacyjnym uczniów, Departamentem Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, udzielającym wsparcia merytorycznego, około 80 jednostkami wojskowymi, realizującymi szkolenie praktyczne uczniów oraz około 90 Wojskowymi Komendami Uzupełnień, wspierającymi szkoły w zakresie doradztwa zawodowego. Wraz ze 123 szkołami z trzech edycji programu to razem około 300 podmiotów. Dokumentem wykonawczym projektu jest „Program nauczania dla szkół ponadgimnazjalnych przedmiotu edukacja wojskowa”, zatwierdzony przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Warto również zaznaczyć, że Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadziło dodatkowe korzyści dla uczniów w postaci dofinansowania zakupu umundurowania i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia w formie dotacji celowych dla organów prowadzących szkoły, wystawienia zaświadczenia potwierdzającego realizację programu nauczania EW w Certyfikowanych Wojskowych Klasach Mundurowych wraz z informacją o ocenie końcowej i zakresie zrealizowanego materiału, wpisu na świadectwie ukończenia szkoły przedmiotu nauczania EW jako przedmiotu uzupełniającego wraz z oceną końcową.

W związku z przystąpieniem do programu „Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych” IV Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu ogłasza nabór w roku szkolnym 20019/2020. Oferta skierowana jest do uczniów, którzy pozytywnie ukończyli klasę I liceum lub technikum i chcą kontynuować naukę w klasie II o profilu wojskowym. Warto zaznaczyć, że szkoła posiada internat, więc oferta nie dotyczy tylko wałbrzyskiej młodzieży. O przyjęciu będzie decydował konkurs świadectw i stan zdrowia kandydata. Zainteresowane osoby powinny kontaktować się z sekretariatem szkoły dzwoniąc pod numer 74 664 88 80. Podania o przyjęcia wraz ze świadectwem ukończenia klasy pierwszej liceum lub technikum należy składać od 24 czerwca do 12 lipca w sekretariacie szkoły. Ogłoszenie listy przyjętych odbędzie się 16 lipca o godzinie 12.00 w siedzibie szkoły.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group