Sobota, 10 czerwca
Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
Czytających: 4901
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Krzeszów: Chrzcielnica do konserwacji

Poniedziałek, 19 lipca 2021, 8:24
Aktualizacja: 11:25
Autor: red
REGION, Krzeszów: Chrzcielnica do konserwacji
Fot. EPB
Europejska Perła Baroku kontynuuje prace konserwacyjne i restauracyjne przy zabytkach ruchomych znajdujących się w kompleksie Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie.

Dzięki funduszom Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Wspieranie Działań Muzealnych w tym roku przeprowadzona zostanie konserwacja zabytkowej XIX-wiecznej chrzcielnicy, która przechowywana jest w dawnym Kościele Klasztornym pw. Wniebowzięcia NMP. Koszt całkowity zadania: „Krzeszów, Muzeum opactwa, kontynuacja konserwacji zbirów muzealnych – Chrzcielnica (pocz. XIX w.) wyniesie 32 000 zł. Wysokość dofinansowania to 25 500 zł. W ramach zadania zostanie przeprowadzona pełna konserwacja techniczna i estetyczna zabytku, który po zakończonych pracach będzie eksponowany w kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

Klasycystyczna chrzcielnica powstała w 1801 r. w Krzeszowie. Jej autorem jest rzeźbiarz Marian Lachel, który wraz ze swoim ojcem Józefem Lachelem byli twórcami tzw. IV warsztatu krzeszowskiego. Chrzcielnica ustawiona jest w kaplicy pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Zabytek posiada budowę kielichową. Na okrągłej podstawie umieszczono walcowaty trzon ozdobiony pionowo spływającymi wolutami łączonymi girlandami i kwiatami. Czasza chrzcielnicy zdobiona jest pionowymi pasami naprzemiennie gładkimi i żłobkowanymi. Na pokrywie znajdują się cztery spiętrzone woluty zwieńczone umieszczonymi na okrągłym cokoliku rzeźbami Jana Chrzciciela i Jezusa w scenie Chrztu Chrystusa. Chrzcielnica w całości wykonana z drewna pokrytego gruntami kredowo-klejowymi, polichromowana – marmoryzacja w kolorach szaro – niebieskim ze złoconymi dekoracjami snycerskimi oraz rzeźbami.

W ubiegłym roku zostało przeprowadzone skanowanie 3D chrzcielnicy.

Twoja reakcja na artykuł?

7
50%
Cieszy
2
14%
Hahaha
2
14%
Nudzi
2
14%
Smuci
0
0%
Złości
1
7%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group