Wtorek, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 2439
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Chyląc czoła poległym w Katyniu

Wiadomości: Region
Czwartek, 18 kwietnia 2013, 7:27
Aktualizacja: 11:39
Autor: Kornelia Wilczak/opr.red.
Fot. użyczone
14 kwietnia 2013 r. obchodziliśmy 73. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji strzegomianie zgromadzili się na Skwerze Sybiraków, by uczcić pamięć poległych.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w Bazylice Mniejszej. Następnie poczty sztandarowe, młodzież i mieszkańcy, ruszyli w korowodzie na Skwer Sybiraków. Towarzyszyła im Młodzieżowa Orkiestra Dęta. W tym dniu szczególna uwaga była skupiona wokół osób, które doświadczyły prześladowań wbrew swojej woli i które znalazły się na nieludzkiej ziemi.

Na uroczystości pojawiły się również rodziny osób zamordowanych w Katyniu, miejsca kaźni polskich patriotów. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele władz Strzegomia: burmistrz- Zbigniew Suchyta, przewodniczący Rady Miejskiej - Tadeusz Wasyliszyn, przedstawiciele Organizacji Sybirackich: Stanisław Sznajder- Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Wałbrzychu oraz Jerzy Orabczuk- Przewodniczący Związku Sybiraków w Strzegomiu, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i byłych więźniów politycznych, przedstawiciele duchowieństwa, radni miasta i gminy Strzegom.

- Cieszę się, że możemy tutaj się spotkać, szczególnie, że jest dużo młodzieży. Pamiętajmy o tych, którzy zginęli. Bo to oni przyczynili się także do tego, że dziś możemy żyć w wolnej Polsce- mówił burmistrz - Katyń to nieludzka ziemia, splamiona krwią 22 tysięcy niewinnych Polaków. Jest to miejsce, którego słowami nie da się opisać.

- Przeżyliśmy tam prawdziwe piekło. Stojąc tutaj, przed tym obeliskiem, jest mi bardzo przykro bo wspomnienia o tym, jak w brutalny sposób rozstrzeliwano naszych polskich oficerów, strasznie bolą - opowiadał Jerzy Orabczuk.

Po wystąpieniach przybyłych gości, nastąpiło złożenie kwiatów pod obeliskiem. Podczas uroczystości nie zabrakło również odegrania przez orkiestrę hymnu narodowego i hymnu Sybiraków, który wprawił publiczność w zadumę.

źródło: www.strzegom.pl

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group