Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 3526
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Ciężkie czasy dla samorządów

Czwartek, 1 września 2022, 10:41
Aktualizacja: 11:04
Autor: PAW
Wałbrzych: Ciężkie czasy dla samorządów
Fot. archiwum
Według prezydenta Romana Szełemeja, najbliższa zima będzie okresem bardzo trudnym dla samorządów, ich finansów, a co za tym idzie dla wszystkich instytucji podlegających Gminie Wałbrzych.

Wszystkie samorządy czekają w najbliższych miesiącach wyzwania związane choćby z cenami energii elektrycznej. Sezon grzewczy zbliża się bowiem szybkimi krokami i zarówno indywidualne gospodarstwa domowe, jak i duże podmioty, jak samorządy, stają przed trudnym zadaniem zapewnienia odpowiedniej ilości energii, a obecnie możliwy jest scenariusz dużego kryzysu energetycznego, który odbije się na wszystkich.

- Ceny energii w przyszłych miesiącach są nieprzewidywalne - mówi prezydent Roman Szełemej. - W ubiegłym roku, np. koszty ogrzewania Palmiarni wyniosły 300 tys. zł brutto. W roku 2022 te koszty będą znacznie wyższe i wyniosą około 1,5 miliona złotych. Podobnie zresztą jest z Zamkiem Książ, naszymi szkołami, halami sportowymi, instytucjami kultury.

W Wałbrzychu już zostało złożonych około 3 tysiące wniosków dotyczących dopłat do węgla, tzw. dodatku węglowego. I pewnie to nie koniec i należy się spodziewać, że liczba tych wniosków będzie lawinowo rosnąć. Należy się spodziewać w granicach 6 tysięcy wniosków.

- We wrześniu przedstawimy dokładny program ochrony mieszkańców Wałbrzycha w okresie jesienno-zimowym, żeby zapewnić im elementarne poczucie bezpieczeństwa - informuje prezydent. - Od 1 października uruchamiamy infolinię, gdzie będzie można zgłaszać mieszkańców i adresy osób, które w tym okresie mogą mieć w domach zimno. Chcemy stworzyć w każdej dzielnicy punkt wsparcia dla tych osób potrzebujących. W tych punktach - bibliotekach, RWS-ach, instytucjach kultury, domach opieki - te osoby będą mogły spędzić dzień w odpowiednich warunkach cieplnych.

Jak dodaje prezydent Szełemej, okres jesienno-zimowy wymaga pełnej mobilizacji wszystkich służb miejskich, jak straży miejskiej, MOPS-u czy także organizacji pozarządowych, które dotychczas zawsze stawały na wysokości zadania. Ponadto Gmina Wałbrzych zamierza wdrożyć program oszczędności. Działania te podjęte zostaną w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania.

- We wszystkich instytucjach miejskich przestrzenie korytarzowe nie będą ogrzewane - wylicza Szełemej. - W pomieszczeniach biurowych będzie temperatura nie wyższa niż 18 stopni. Wyłączone zostaną iluminacje naszych zabytków w godzinach wieczornych i nocnych. Część kubatury Zamku Książ zostanie na zimę zamknięta, w pomieszczeniach magazynowych utrzymamy taką temperaturę, by nie doszło do zamarznięcia instalacji. Oszczędzamy wszędzie gdzie możemy - wprowadziliśmy system oszczędzania papieru. Jesteśmy cały czas otwarci na kolejne propozycje dotyczące oszczędności.

Twoja reakcja na artykuł?

4
8%
Cieszy
23
44%
Hahaha
1
2%
Nudzi
2
4%
Smuci
9
17%
Złości
13
25%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (43)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group