Niedziela, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 2698
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Boguszów-Gorce: Co dalej z budową obwodnicy Boguszowa–Gorc?

Wtorek, 31 lipca 2018, 11:43
Aktualizacja: Środa, 1 sierpnia 2018, 8:46
Autor: red
Wałbrzych/Boguszów-Gorce: Co dalej z budową obwodnicy Boguszowa–Gorc?
Fot. archiwum
Wykonawcy chcą dwa razy więcej za wykonanie obwodnicy Boguszowa–Gorc i remont ulicy 1 maja w Wałbrzychu.

Zadanie zatytułowane „Poprawa bezpieczeństwa i przepustowości ruchu w ciągu „Trasy Sudeckiej” poprzez budowę obwodnicy Boguszowa w Gminie Boguszów-Gorce oraz obwodnicy Sobięcina w Gminie Wałbrzych” jest kluczowe dla Boguszowa-Gorc oraz dla wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin. 25 lipca otwarto oferty i okazało się, że wpłynęły dwie. Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA S.A. chce wykonać to zadanie za ponad 115 mln zł, a firma Budimex Budownictwo Sp. z.o.o. za ponad 137 mln zł. To sumy znacznie przerastające środki na ten cel pierwotnie zarezerwowane, gdyż mowa była o kwocie sięgającej około 60 milionów złotych. Skąd więc wziąć pozostałe 50-60 milionów zł?
- Oferty przekroczyły budżet, jaki na to zadanie wspólnie z gminą Boguszów-Gorce mamy zaplanowany - informuje prezydent Roman Szełemej. - Prawdopodobnie ogłosimy drugi przetarg i być może wtedy znajdzie się wykonawca, który zaproponuje realną cenę. Niestety, firmy budowlane bezwzględnie wykorzystują możliwości wykonawcze i śrubują do olbrzymich granic koszty wykonania inwestycji. Nie możemy poddawać się takiej presji cenowej.

Kwota 60 milionów złotych - główne źródła finansowania to Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego. Jeżeli chodzi o wkład własny do tego projektu, to znaczna część zasilana jest z budżetu Województwa Dolnośląskiego. To bardzo ważne zadanie: przebudowa dwóch dróg 367 i 381 - tak zwana Trasa Sudecka, która w znaczący sposób powinna poprawić bezpieczeństwo jazdy oraz ożywić gospodarczo ten region.

Prace miały się rozpocząć na początku przyszłego roku i potrwać do 3 lat. Inwestycję ma realizować Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu.

Trasa Sudecka to nic innego jak dobre skomunikowanie Jeleniej Góry, Kowar, Kamiennej Góry, Czarnego Boru, Boguszowa-Gorc, Wałbrzycha, Jedliny Zdroju, Głuszycy, Nowej Rudy i Kłodzka.

W 85% inwestycja ma zostać sfinansowana z funduszy unijnych pozyskanych z IPAW. Pozostałe 15 procent stanowić będzie wkład własny samorządów Wałbrzycha i Boguszowa-Gorc.

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group