Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 5546
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Bartnica/Rybnica Leśna: Co dalej z kopalnią melafiru w Rybnicy Leśnej?

Środa, 17 czerwca 2015, 7:26
Aktualizacja: 14:42
Autor: Robert Bajek
REGION, Bartnica/Rybnica Leśna: Co dalej z kopalnią melafiru w Rybnicy Leśnej?
Fot. red.
21 czerwca br. wygasa koncesja na wydobycie melafiru dla kopalni znajdującej się w Rybnicy Leśnej, należącej do Kopalń Surowców Skalnych Sp. z o. o. w Bartnicy. Po wygaśnięciu koncesji na wydobycie los kopalni stanie się niepewny, o czym informowano dziś podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w siedzibie KSS w Bartnicy.

Kopalnia melafiru w Rybnicy Leśnej znajduje się na obszarze Natura 2000 i graniczy z parkiem krajobrazowym. Zarząd KSS w Bartnicy, starając się o przedłużenie koncesji na wydobycie melafiru, uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, burmistrza Mieroszowa i akceptację Rady Gminy Mieroszów, która uwzględniła kopalnię w planie zagospodarowania przestrzennego. Jednak pozytywną decyzję środowiskową burmistrza Mieroszowa z przyczyn proceduralnych Samorządowe Kolegium Odwoławcze zwróciło do burmistrza do ponownego rozpatrzenia. W międzyczasie odbyły się wybory samorządowe i obecnie nowe władze przed podjęciem decyzji muszą zapoznać się z licznymi dokumentami i opiniami. To wymaga czasu i nie ma możliwości, aby procedura została zakończona w terminie, który umożliwiłby przedłużenie koncesji, a co za tym idzie KSS w Bartnicy musi się starać o nową koncesję, o ile obecny burmistrz Mieroszowa wyda pozytywną decyzję w tej sprawie. Warto podkreślić, że zarząd KSS w Bartnicy starania o przedłużenie koncesji na wydobycie melafiru w Rybnicy Leśnej podjął już w 2011 roku.

- Wygaśnięcie koncesji oznacza zakończenie działalności wydobywczej, czyli strzelania w celu odspojenia kopaliny od złoża. Kruszyw dobrej jakości, a zwłaszcza takiego melafiru praktycznie nie ma nigdzie indziej. O nową koncesję będziemy mogli się starać jeżeli uzyskamy decyzję środowiskową, czyli decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, którą wydaje w tym przypadku burmistrz Mieroszowa - powiedział Jakub Madej - Prezes Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy.

Kopalnia po wygaśnięciu koncesji przestanie wydobywać melafir. Brak wydobycia nie oznacza jednak, że kopalnia przestanie pracować. Zakład ma dużo zobowiązań, z których ma zamiar się wywiązać, ponieważ posiada zapas kruszywa, a należące do KSS w Bartnicy zakłady przetwórcze do końca roku będą miały zapewnione funkcjonowanie. W kopalni nikt na razie nie straci pracy, ponieważ roboty strzałowe przy wydobywaniu melafiru wykonywała firma zewnętrzna. Obecnie w kopalni w Rybnicy Leśnej, bocznicy kolejowej w Wałbrzychu i Wytwórni Mas Bitumicznych w Starym Julianowie zatrudnionych jest około 45 osób. Kopalnia daje też pracę przeszło 100 podwykonawcom - głównie z sektora transportowego z całego regionu. W związku z działalnością kopalni do kasy gminy Mieroszów rocznie trafia około 2 milionów złotych podatków. Firma udziela też wsparcia na przykład w formie remontów i budowy dróg w regionie.

- Ci pracownicy, te 45 osób w samej kopalni, co mają więcej do stracenia niż miejsca pracy? Biorąc pod uwagę determinację, a wiem, że jest poważna, bo to są dobre miejsca pracy, więc ludziom nie będzie łatwo się z nimi rozstać. Jeżeli sytuacja nie będzie szła w dobrym kierunku z pewnością podejmiemy działania. A jakie działania możemy podjąć jako związki zawodowe? Możemy przekonywać. Jeżeli przekonywanie i argumentacja nie trafi do odbiorcy pozostają nam inne możliwości. Region nie może pozwolić sobie na utratę tego zakładu - powiedział Radosław Mechliński - wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność na Dolnym Śląsku.

Melafir to cenne i poszukiwane kruszywo posiadające takie właściwości jak między innymi trwałość, odporność na ścieranie i twardość. Z tego względu melafir jest często wykorzystywany jako tłuczeń kolejowy. Melafir poprawia też jakość asfaltu i z tego powodu jest wykorzystywany przy budowie dróg. Jest też wykorzystywany w budownictwie, podczas procesu wytwarzania wysokiej jakości betonu. Obecnie w Polsce eksploatowane są trzy złoża melafiru: w Czarnym Borze, Rybnicy Leśnej i w Tłumaczowie, przy czym kopalnia w Tłumaczowie jest w upadłości, a los kopalni w Rybnicy Leśnej niepewny.

Swoje stanowisko na temat możliwości zakończenia działalności eksploatacyjnej kopalni w Rybnicy Leśnej przedstawił też Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność" przekazując mediom stosowny dokument.

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group