Wtorek, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 2065
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Co ozdobi skwer przy ul. Franciszkańskiej w Świdnicy?

Wiadomości: Świdnica
Czwartek, 24 stycznia 2013, 6:05
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Po zakończonych konsultacjach w ramach akcji „Giełda pomysłów” do prac przystąpiła komisja, która oceniła propozycje mieszkańców.

Pomysły na to, co powinno ozdobić skwer przy ul. Franciszkańskiej zgłosiło siedem osób, w tym fundacja ze Świdnicy, mieszkaniec Głuszycy, a nawet świdniczanin obecnie przebywający w Niemczech. Co proponowali świdniczanie? Umieszczenie w centrum placu m. in. kuli ziemskiej z napisami, pływającej kuli granitowej, zegara słonecznego z granitu, dużych szachów, skrzyni na której leżą książki, rodziny dzików, otwartej księgi, czy też ścieżki wiedzy imitujące papirus.

Zdaniem komisji najbardziej inspirujące są dwa pomysły: autorstwa Wandy Śliwowskiej na umieszczenie skrzyni z książkami oraz autorstwa Aleksandra Mazija na ekspozycję gromadki dzików z brązu. Podczas spotkania nie decydowaliśmy jak finalnie projekty zostaną wykorzystane, bo tym zajmą się już architekci i artyści – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy i dodaje. – Najbardziej jednak cieszy, że mieszkańcy chcą decydować o swoim mieście i widać jak wiele pracy część z nich włożyła w przygotowanie naprawdę profesjonalnych propozycji, również graficznych. Niektóre pomysły dotyczyły nowego zagospodarowania całego placu, ale ze względu na realizowany już projekt unijny nie jest to możliwe. Nie to jednak było najważniejsze, a przede wszystkim chęć i dobre pomysły, których mieszkańcom nie brakuje.

Jak będzie wyglądała ostatecznie centralna część placu przy ul. Franciszkańskiej zaproponuje architekt i artysta, którzy będą zaangażowani w projekt w najbliższych miesiącach.

Konsultacje społeczne w ramach akcji „Giełda pomysłów” miały związek z poszukiwaniem pomysłu na to jaka rzeźba lub inny element małej architektury powinien ozdobić centralne miejsce remontowanego skweru przy ul. Franciszkańskiej. W samym sercu placu przewidziano miejsce na „Skrzynię Pamięci Świdniczan”. Ma ona na celu przekazanie przyszłym pokoleniom „wiadomości” od współcześnie żyjących świdniczan.

Wszyscy uczestniczący w akcji „Giełda pomysłów” otrzymają upominki. Autorzy wyróżnionych projektów otrzymają dodatkowo specjalne statuetki dzika w szkle. O terminie wręczenia nagród poinformujemy uczestników akcji.

***

Wyróżnione propozycje:
• Wanda Śliwowska zaproponowała umieszczenie w centralnej części placu rzeźby, która przedstawia skrzynię, na której leżą trzy książki. Skrzynia może być malowaną skrzynią posagową lub kufrem podróżnym z okuciami, nitami itp. Leżące na niej trzy książki symbolizują różne wartości – tradycję (Świdnica – rynek z tradycjami), kulturę (sąsiedztwo biblioteki), która prowadzi do sukcesu (m. in. wykształcenie, rozwój gospodarczy).
• Aleksander Mazij zaproponował umieszczenie w centralnej części placu rodziny dzików odlanych z brązu, a jeden z nich stałby na postumencie w kształcie pnia drzewa.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group