Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 3542
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Co robić, gdy podejrzewamy, że podczas porodu doszło do popełnienia błędu przez lekarza?

Środa, 3 kwietnia 2019, 13:01
Autor: red
Kraj: Co robić, gdy podejrzewamy, że podczas porodu  doszło do popełnienia błędu przez lekarza?
Fot. użyczone
Poród jest wyjątkową chwilą, która mimo swojej niezwykłości niesie ze sobą wiele stresu dla matki oraz jej bliskich. Szczególnie, jeśli podczas akcji porodowej pojawią się komplikacje i nie wszystko przebiegnie według zakładanego planu. Mają miejsce sytuacje, w których ktoś z personelu medycznego nie wywiąże się należycie ze swoich obowiązków, względem rodzącej pacjentki. Mowa wówczas o błędzie medycznym. Czy istnieje sposób na udowodnienie lekarzowi, że wyrządził on krzywdę ciężarnej w trakcie porodu? Przekonajmy się.

Kilka słów o odpowiedzialności prawnej lekarzy. To warto wiedzieć

Z obowiązującego prawa wynika, że lekarz ma wykonywać swój zawód zgodnie z posiadaną wiedzą medyczną i zasadami etyki zawodowej, wykorzystując do tego dostępne mu środki i metody rozpoznawania oraz leczenia chorób, a także zachowując przy tym stosowną staranność. Ma on obowiązek pomóc każdej osobie, której życie jest narażone na niebezpieczeństwo. Co więcej, udzielanie pomocy lekarskiej musi odbywać się z poszanowaniem dla intymności i godności pacjenta. Wszelkie informacje dotyczące sytuacji zdrowotnej chorego powinny zostać objęte tajemnicą i odpowiednio udokumentowane.

Kiedy lekarz nie wywiąże się z zadań lub wykona je w sposób niezgodny z założonym, ponosi on odpowiedzialność: zawodową, moralną, cywilną, a nawet karną. Należy podkreślić, że powyższe odpowiedzialności często się zazębiają. Nic więc dziwnego, że pacjenci wymagają od lekarzy kompetentnego wykonywania zadań, a gdy dzieje się inaczej, składają skargi i domagają się sprawiedliwości.

Błędy medyczne są przykrą codziennością w wielu szpitalach

Mimo zaawansowanych technologii XXI wieku, dobrze dostępnych środków i innowacyjnych rozwiązań, wciąż popełniane są błędy medyczne zagrażające życiu lub zdrowiu pacjentów. Mogą mieć one różne podłoże i dotyczyć zupełnie innych kwestii: od nieprawidłowego rozpoznania stanu płodu, przez zwlekanie z przeprowadzeniem cesarskiego cięcia, aż po zastosowanie nieodpowiedniej metody lub brak monitoringu dziecka i matki bezpośrednio po porodzie.

Skutki błędów lekarskich bywają tragiczne, a w najgorszych sytuacjach może dojść do śmierci pacjentki i noworodka. Kiedy podejrzewamy, że podczas akcji porodowej lekarz popełnił błąd medyczny, w wyniku którego ucierpiała matka albo jej nowo narodzone dziecko, należy bezzwłocznie działać. Z profesjonalnym wsparciem można udowodnić lekarzowi winę i uzyskać stosowne odszkodowanie lub zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. W Ośrodku Pomocy Poszkodowanym każdy może uzyskać darmową poradę oraz dowiedzieć się, jakie są jego szanse na otrzymanie rekompensaty w danej sytuacji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
33%
Złości
2
67%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group