• Niedziela, 16 czerwca 2019
  • Godz. 5:23
  • Imieniny: Aliny, Anety, Benona, Julity, Justyny
  • Czytających: 2817
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Co robić, gdy podejrzewamy, że podczas porodu doszło do popełnienia błędu przez lekarza?

Wiadomości: Kraj
Środa, 3 kwietnia 2019, 13:01
Autor: red
Fot. użyczone
Poród jest wyjątkową chwilą, która mimo swojej niezwykłości niesie ze sobą wiele stresu dla matki oraz jej bliskich. Szczególnie, jeśli podczas akcji porodowej pojawią się komplikacje i nie wszystko przebiegnie według zakładanego planu. Mają miejsce sytuacje, w których ktoś z personelu medycznego nie wywiąże się należycie ze swoich obowiązków, względem rodzącej pacjentki. Mowa wówczas o błędzie medycznym. Czy istnieje sposób na udowodnienie lekarzowi, że wyrządził on krzywdę ciężarnej w trakcie porodu? Przekonajmy się.

Kilka słów o odpowiedzialności prawnej lekarzy. To warto wiedzieć

Z obowiązującego prawa wynika, że lekarz ma wykonywać swój zawód zgodnie z posiadaną wiedzą medyczną i zasadami etyki zawodowej, wykorzystując do tego dostępne mu środki i metody rozpoznawania oraz leczenia chorób, a także zachowując przy tym stosowną staranność. Ma on obowiązek pomóc każdej osobie, której życie jest narażone na niebezpieczeństwo. Co więcej, udzielanie pomocy lekarskiej musi odbywać się z poszanowaniem dla intymności i godności pacjenta. Wszelkie informacje dotyczące sytuacji zdrowotnej chorego powinny zostać objęte tajemnicą i odpowiednio udokumentowane.

Kiedy lekarz nie wywiąże się z zadań lub wykona je w sposób niezgodny z założonym, ponosi on odpowiedzialność: zawodową, moralną, cywilną, a nawet karną. Należy podkreślić, że powyższe odpowiedzialności często się zazębiają. Nic więc dziwnego, że pacjenci wymagają od lekarzy kompetentnego wykonywania zadań, a gdy dzieje się inaczej, składają skargi i domagają się sprawiedliwości.

Błędy medyczne są przykrą codziennością w wielu szpitalach

Mimo zaawansowanych technologii XXI wieku, dobrze dostępnych środków i innowacyjnych rozwiązań, wciąż popełniane są błędy medyczne zagrażające życiu lub zdrowiu pacjentów. Mogą mieć one różne podłoże i dotyczyć zupełnie innych kwestii: od nieprawidłowego rozpoznania stanu płodu, przez zwlekanie z przeprowadzeniem cesarskiego cięcia, aż po zastosowanie nieodpowiedniej metody lub brak monitoringu dziecka i matki bezpośrednio po porodzie.

Skutki błędów lekarskich bywają tragiczne, a w najgorszych sytuacjach może dojść do śmierci pacjentki i noworodka. Kiedy podejrzewamy, że podczas akcji porodowej lekarz popełnił błąd medyczny, w wyniku którego ucierpiała matka albo jej nowo narodzone dziecko, należy bezzwłocznie działać. Z profesjonalnym wsparciem można udowodnić lekarzowi winę i uzyskać stosowne odszkodowanie lub zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. W Ośrodku Pomocy Poszkodowanym każdy może uzyskać darmową poradę oraz dowiedzieć się, jakie są jego szanse na otrzymanie rekompensaty w danej sytuacji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
33%
Złości
2
67%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group