• Niedziela, 22 września 2019
  • Godz. 6:27
  • Imieniny: Joachima, Maurycego, Tomasza
  • Czytających: 2175
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Co to za „Zgaga”?

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 2 stycznia 2014, 9:32
Aktualizacja: Czwartek, 23 stycznia 2014, 13:36
Autor: Ina
Fot. Prószyński i S–ka
Rozpad małżeństwa? Zdrada? Samotność? Choć wszystko to spada na Rachel Samstat – główną bohaterkę – jak grom z jasnego nieba, Nora Ephron przedstawia zdarzenia w bardziej komediowej formie. A przygody, które czytelnik może obserwować w „Zgadze” – niejednokrotnie wywołują na jego twarzy uśmiech.

Nora Ephron to autorka doskonale znana czytelnikom z nieco innej formy przekazu. Jako reżyserka kojarzona jest z filmem „Masz wiadomość”, natomiast jako scenarzystka – z „Kiedy Harry poznał Sally”. „Zgaga” to jej pierwsza książka, która została zekranizowana w 1986 r., a w rolach głównych wystąpili Meryl Streep oraz Jack Nicholson.

Główna bohaterka – ciężarna Rachel Samstat – po odkryciu, że mąż kocha inną kobietę, musi zmienić swoje życie. Istotnym miejscem staje się dla niej kuchnia, gdzie próbuje przygotowywać różnorodne smakołyki. Czytelnik ma nawet okazję stworzyć identyczne potrawy, gdyż pisarka „udostępnia” przepisy. Warto jednak zaznaczyć, że na Rachel czeka w nowym etapie wiele niespodzianek – zdecydowanie bardziej pozytywnych.

Sama bohaterka jest raczej osobą ironiczną (czasem nawet autoironiczną), impulsywną i żywiołową, co można stwierdzić już po przeczytaniu kilkunastu stron.

Powieść zaczyna się od najistotniejszego punktu – przedstawienia czytelnikowi obecnej sytuacji Rachel. W książce nie brakuje żartów czy wesołych stwierdzeń. Pojawiają się jednak i wypowiedzi pełne żalu oraz goryczy, co w owym przypadku jest uzasadnione.

Całość napisana jest bardzo lekko, co powoduje, że powieść czyta się naprawdę szybko.

Czy Nora Ephron trafia przez żołądek do serca czytelnika? To chyba kwestia ulubionego smaku. Na pewno jednak nie zawiodą się wielbiciele kuchennych eksperymentów ani poszukiwacze pocieszenia.

Prószyński i S-ka 2013, Nora Ephron "Zgaga"

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group