Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 3736
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Co zrobić, kiedy wyskoczy kontrolka w samochodzie?

Poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 6:43
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: Co zrobić, kiedy wyskoczy kontrolka w samochodzie?
Fot. użyczone
Co zrobić, kiedy wyskoczy kontrolka w samochodzie?

Zdarzyła Wam się sytuacja, kiedy byliście w trasie i nagle zapaliła Wam się kontrolka na desce rozdzielczej, a Wy nie wiedzieliście co się dzieje ani z czym to jest powiązane? Teoretycznie są to podstawowe sygnały, których powinniśmy być świadomi, jednak jeśli jesteśmy świeżymi kierowcami, rzadko jeździmy, albo po prostu wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia, to nie jest to dla nas takie oczywiste. Może okazać się, że kontrolka sygnalizuje dosyć błahą sprawę, z którą łatwo sami możemy sobie poradzić, jednak może się to też wiązać z poważniejszymi problemami, w przypadku których niezbędna będzie wizyta w serwisie. W tym artykule przypomnimy Wam szybko co oznacza zapalanie się podstawowych kontrolek w samochodzie i jak sobie z nimi poradzić. Pamiętajmy też, że często na drodze mogą wyniknąć różne sytuacje, nie zawsze z naszej winy, dlatego warto jest zadbać o porządne ubezpieczenie auta. Mając do Link4 kod promocyjny możecie skorzystać z takich ofert po niższych cenach.

1. Czerwone kontrolki

Jeśli zapalą się Wam czerwone kontrolki w samochodzie to nie ignorujcie tego sygnału, bo może się okazać, że coś poważnego dzieje się z waszym autem. Czasem może to nawet oznaczać, że powinniśmy niezwłocznie przerwać jazdę, chociaż oczywiście nie w każdej sytuacji. Dlatego też w przypadku czerwonych kontrolek lepiej być świadomym tego, co każda z nich oznacza i w jakim stopniu, jeśli w ogóle, możemy sami zaradzić problemowi. Do czerwonych kontrolek należy między innymi kontrolka hamulca (kółko z wykrzyknikiem), jeden z najczęściej pojawiających się znaków, który powinien automatycznie zniknąć po zwolnieniu ręcznego (hamulca postojowego). Jeśli jednak ikonka nie gaśnie, to może to sygnalizować niski poziom płynu hamulcowego. W mniej optymistycznej wersji, może się to wiązać z problemami z hamulcami i wtedy powinniśmy natychmiast udać się do serwisu. Z mniej niepokojących sygnałów, czerwone kontrolki mogą informować nas o tym, że jeden z pasażerów nie ma zapiętych pasów lub że jedne z drzwi czy bagażnik nie zostały zamknięte do końca. Taki sygnał łączy się zazwyczaj z alarmem dźwiękowym. Jeśli jednak problem jest poważniejszy, jak na przykład awaria układu elektroniki, czy zużycie klocków hamulcowych, to należy w takim przypadku jak najszybciej udać się do serwisu. Jeśli naprawdę potrzebujemy samochodu, to zawsze możemy wypożyczyć samochód zastępczy, jest to lepsze rozwiązanie niż jazda samochodem, który może być poważnie uszkodzony.

2. Pomarańczowe kontrolki

Kontrolki żółte i pomarańczowe informują nas również o występującym problemie/awarii w samochodzie, zazwyczaj jednak nie jest to przypadek tak poważny jak w przypadku kontrolek czerwonych. Często wyskakującą pomarańczową kontrolką jest opona i wykrzyknik, informująca nas o niskim ciśnieniu w oponach. W takim przypadku najlepiej będzie udać się na stację, aby sprawdzić z którą oponą jest problem, po czym można ją napompować samodzielnie. Inną pomarańczową kontrolką, którą często możemy zobaczyć podczas chłodniejszych miesięcy jest symbol płatka śniegu, który informuje nas o oblodzonej nawierzchni i jest to wskazówka, że powinniśmy jechać wolniej. Jeśli za to wyskoczy Ci ikona, która informuje, że paliwo się kończy, pamiętaj, że pojawia się ona na etapie, kiedy w baku jest jeszcze około 5/10 litrów paliwa (wartości te będą się różnić w zależności od modelu samochodu). Istnieją też pomarańczowe kontrolki, które informują nas o problemach, których nie rozwiążemy tak szybko sami. Jeśli wyskoczy nam ikona uszkodzonej skrzyni biegów (zębatka z wykrzyknikiem), czy awaria systemu stabilizacji toru jazdy ESP (wykrzyknik w trójkącie otoczony strzałką), to w tym przypadku najlepiej i najbezpieczniej będzie się udać do serwisu.

3. Zielone kontrolki

Jeśli na desce rozdzielczej pojawią się zielone lub niebieskie kontrolki to raczej nie jest to powód do stresu, a wręcz przeciwnie, jest to informacja, że poszczególne funkcje samochodu działają. Kontrolki zielone i niebieskie pełnią bardziej rolę informacyjną, dzięki nim wiesz jakie funkcje są obecnie aktywne w samochodzie. Do tych ikonek należą więc między innymi światła pozycyjne, światła mijania, światła przeciwmgielne, kierunkowskaz czy tempomat.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
3
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group