• Niedziela, 22 września 2019
  • Godz. 18:10
  • Imieniny: Joachima, Maurycego, Tomasza
  • Czytających: 2964
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Cóż to był za ślub...

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 3 grudnia 2018, 7:41
Aktualizacja: 15:48
Autor: red
Fot. Zamek Książ/facebook
Po raz pierwszy od prawie 100 lat na Zamku Książ w Wałbrzychu odbył się ślub członka rodziny Hochbergów. Za mąż za Jaspera Schulza wyszła hrabianka Caroline Alexandra von Hochberg z linii na Roztoce, baronówna na Książu.

Ostatnie tego typu wydarzenie miało miejsce 1924 kiedy w rodowym zamku Fürstenstein ślub brał najstarszy syn i dziedzic księcia Jana Henryka XV i księżnej Daisy, książę Jan Henryk XVII. Dokładnie po 94 latach już w polskim Zamku Książ weselne dzwony ponownie zabiły dla przedstawicielki rodu Hochbergów.

Reprezentująca hrabiowską linię Hochbergów na Roztoce, hrabianka Caroline Alexandra jest pra-prawnuczką hrabiego Jana Henryka XIV Bolko von Hochberga na Roztoce (zm.1926 w Szczawnie -Zdroju) , młodszego brata księcia Jana Henryka XI von Pless (zm.1907). Wyszła za mąż za Jaspera Schulza, managera w firmie informatycznej. Narzeczeni, którzy zdecydowali się na ślub w Książu, na co dzień mieszkają w Lubece. Dla hrabianki Caroline była to już druga wizyta w Książu. Po raz pierwszy przyjechała do Wałbrzycha w czerwcu 2017 roku na obchody urodzin księżnej Daisy von Pless.

Ceremonia zaślubin odbyła się w Sali Maksymiliana w Książu, a przyjęcie weselne w dawnym apartamentach książęcych na drugim piętrze. Tuż przed ceremonią rodzina hrabiowska wraz z gośćmi przejechała powozami ze Stada Ogierów w Książu do Mauzoleum Hochbergów, gdzie młoda para złożyła kwiaty i zapaliła znicz na pustych dziś sarkofagach przodków. Hochbergowie wzięli także udział w uroczystym zaświeceniu lampek na książańskich choinkach.

Pannę młodą wydawał za mąż hrabia Constantin Aleksander von Hochberg auf Rohnstock, Freiherr zu Fürstenstein i jego małżonka hrabina Brigit. W ceremonii uczestniczyły także młodsze siostry panny młodej, młode hrabianki Anna Lena Huberta i Maria Renata von Hochberg.
W niedzielę rodzina hrabiowska na zaproszenie państwa Małgorzaty i Arkadiusza Śnieżków, nowych właścicieli pałacu w Roztoce (gmina Dobromierz)wzięła udział w uroczystym śniadaniu przygotowana w domu rodzinnym dziadka panny młodej.

Twoja reakcja na artykuł?

6
43%
Cieszy
5
36%
Dziwi
0
0%
Nudzi
1
7%
Smuci
0
0%
Złości
2
14%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Janosik 3-12-2018 11:00
Wesele jak wesele. Tylko dlaczego "panna młoda" nie miała welonu ślubnego? W symbolice przypisuje się kobiecie majestat i dziewictwo. Ponadto to typowy mezalians . Von i und po stronie "panny młodej" a pan młody ? Nazwisko Schultz wymawiane na różne sposoby to dość pospolite u Hunów.
~Buchalter 3-12-2018 11:56
A na " Pudelku" takie teksty redaktorów..... "Caroline Alexandra von Hochberg to hrabianka z rodziny Hochbergów, do których należy zamęk Książ w Wałbrzychu." Pudelek.pl – internetowy serwis plotkarski należący do koncernu Wirtualna Polska Holding
~gohciu 3-12-2018 12:41
Urocza Panna Młoda /Von & und/ dodała monarszego splendoru - niepospolitym pewnie walorom / m.in. finansowym/ - Pana Młodego. Zdrowie Państwa Młodych!!!
~Janosik 3-12-2018 13:21
Gohciu. Monarchia? Nie doszukałem się informacji , żeby Hochbergowie byli monarchią - jedno władcami . Co najwyżej byli w przeszłości możnowładcami z nadania monarchii . Krwiopijcami, utracjuszami, wątpliwymi moralnie ( patrz m.in filmy "Hunger in Waldenburg - Głód w Wałbrzychu", i "Magnat"), którym Książ w 1943 R. odebrano za niespłacone podatki dla III Rzeszy.
~gohciu 3-12-2018 15:05
Szanowny Janosiku! To jest taka przenośnia... Dodała książęcego splendoru, było by właściwsze. OK.:)
~Janosik 3-12-2018 16:10
Ok. Tak po monarszenu. To "kundlą się" te europejskie rody z każdym następnym pokoleniem. W latach 3o. splendoru Hochbergom "panom na Książu" nie przysporzył Alexander potajemnie zaręczony z rumuńską księżniczką Ileaną. Zaręczyny odwołano bo hrabia & książę okazał się człowiekiem o "homo tendencjach" (Time -17.03.1930).
~Rene 4-12-2018 11:38
Jak by to powiedziec.sukienka jak koszula nocna.na zamek i szlachte to troche skromnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group