Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 3496
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Czarny Bór: Czarnoborskim seniorom można pozazdrościć pomysłów

Sobota, 30 września 2017, 6:37
Autor: red
REGION, Czarny Bór: Czarnoborskim seniorom można pozazdrościć pomysłów
Fot. UG Czarny Bór
Stowarzyszenie seniorów „Atrakcyjni” z Czarnego Boru zorganizowało „Posiadę przy ognisku”, podczas której podsumowano projekty realizowane przez Stowarzyszenie. Członkowie Stowarzyszenia zorganizowali spotkanie w Kolorowym Zakątku, rozpalono ognisko, niestety ze względu na niekorzystną pogodę spotkanie przeniesiono do budynku Biblioteki+Centrum Kultury.

Spotkanie rozpoczęto od podsumowania dwóch powiązanych ze sobą projektów, których celem był wzrost świadomości ekologicznej, podniesienie poziomu integracji oraz zwiększenie aktywności lokalnej społeczności. Projekty zostały skupione na zapylaczach, czyli owadach zapylających, których jest obecnie coraz mniej, a których znaczenie jest ogromne, ponieważ bez nich rośliny stanowiące 1/3 produktów spożywanych przez człowieka nie dawałyby plonów.

W ramach pierwszego projektu pn. „Kolorowy Zakątek przyjazny zapylaczom” stowarzyszenie otrzymało od LGD Kwiat Lnu w ramach Rządowego Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych dofinansowanie w wysokości 1 500 zł. Z tych środków zakupiona została roślinność, głównie lawenda, która jest najbardziej przyjazna zapylaczom oraz ziemia do donic. Natomiast w ramach drugiego projektu pn. „Pięknie i bezpiecznie w Kolorowym Zakątku” Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Granica” przyznało „Atrakcyjnym” dofinansowanie w wysokości 5 000 zł. Z tych środków główną inwestycją była tablica informacyjno-dydaktyczna, którą umiejscowiono przy wejściu na plac Kolorowego Zakątku, a która na jednej części przedstawia domek dla zapylających owadów, na drugiej zaś informacje o Kolorowym Zakątku (czyli kiedy i z czyjej inicjatywy został utworzony i czemu ma służyć) oraz regulamin tego miejsca napisany w formie wiersza, a także informacje o sponsorach Kolorowego Zakątku. Z pozostałych środków zakupiono ruszt nad ognisko, 5 donic drewnianych, 2 donice drewniane z pergolami oraz 3 panele drewniane z pergolami.

W porozumieniu z dyrekcją GZSzP „Atrakcyjni” zaprosili do współpracy dzieci i wychowawców z przedszkola. Przedszkolaki jak i ich opiekunki z entuzjazmem podeszły do współpracy ze Stowarzyszeniem i tak grupa 26 „Żabek” oraz ich opiekunki odwiedziły Kolorowy Zakątek i doskonale się bawiąc wspólnie sadzili w zakupionych wcześniej w ramach projektów donicach i pergolach lawendę i inną roślinność.

Po omówieniu projektów przy ciepłej kawie i herbacie oraz słodkościach członkowie stowarzyszenia jak i ich goście miło spędzili sobotnie popołudnie na swobodnych rozmowach o wszystkim i ze wszystkimi. Nie zabrakło wspomnień, planów na przyszłość, żartów i dobrego humoru.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group