Sobota, 17 kwietnia
Imieniny: Rudolfa, Roberta
Czytających: 2281
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czy sztuka może leczyć?

Sobota, 4 grudnia 2010, 9:14
Aktualizacja: 9:15
Autor: DK
Wałbrzych: Czy sztuka może leczyć?
Uczestnicy konferencji
Fot. Dominika Krawczyk
W budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „ARTETERAPIA W NAUKACH HUMANISTYCZNYCH I MEDYCZNYCH”.

Termin arteterapia dotyczy wykorzystania mediów artystycznych w terapii. Według definicji Brytyjskiego Stowarzyszenia Arteterapeutów, uczestnik arteterapii poprzez np. samodzielne tworzenie obrazów i obiektów, może lepiej zrozumieć siebie i naturę swoich problemów.

W Wałbrzychu członkowie konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Wrocławski, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa, European Consortium for Arts Therapies Education, Stowarzyszenie Arteterapeutów Polskich „Kajros” i Stowarzyszenie Muzykoterapeutów Polskich, konfrontować będą różne stanowiska naukowe, dotyczące arteterapi.

Konferencja ma być kontynuacją cyklu zapoczątkowanego przez Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego w roku 2008, konferencją naukową z udziałem 30 przedstawicieli uniwersytetów europejskich należących do ECArTE European Consortium for Arts Therapies Education) na temat edukacji akademickiej w dziedzinie arteterapii. Konferencja ta ujawniła przepaść dzielącą uczelnie polskie prowadzące studia w tej dziedzinie od wiodących uczelni europejskich, przede wszystkim brytyjskich i holenderskich. Pokazała, że nawet kraje po naszej wschodniej granicy, takie jak Litwa, Estonia i Rosja mają już lepiej zorganizowane systemy kształcenia arteterapeutów i prowadzą równorzędny dialog naukowy z krajami zachodnimi.

Pierwszego dnia szeroko rozpatrywano i komentowano różne sposoby wykorzystania muzyki i muzykoterapii, zarówno w leczeniu jak i kształceniu. Przedstawiciele uniwersytetów z całej Europy, prezentowali swoje poglądy w czasie trzech sesji, trwających łącznie prawie siedem godzin. Podczas drugiego dnia konferencji planowany jest wykład „Marzenia-Transgresja-Zmiana” dr Anny Glińskiej-Lachowicz z Uniwersytetu Opolskiego.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group