Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 3378
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czy to jest przełom w sprawie budowy obwodnicy Wałbrzycha?

Wiadomości: Wałbrzych/Szczawno-Zdrój
Czwartek, 7 września 2017, 12:54
Aktualizacja: 14:53
Autor: red
Fot. użyczone
– Miło nam poinformować, iż Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pozytywnie rozpatrzyło petycję stowarzyszenia Kocham Szczawno–Zdrój w sprawie budowy tzw. szczawieńskiego łącznika wałbrzyskiej obwodnicy. Problem finansowania tego odcinka był jedną z głównych przyczyn braku podpisu pod umową na realizację wałbrzyskiej obwodnicy w ramach projektu dofinansowanego ze źródeł unijnych – mówi Arkadiusz Czocher, prezes stowarzyszenia Kocham Szczawno–Zdrój.

Są wymierne efekty działań osób, które złożyły swoje podpisy pod petycją do najwyższych władz państwowych w sprawie budowy wałbrzyskiej obwodnicy z jej tzw. szczawieńskim łącznikiem. Stowarzyszenie Kocham Szczawno-Zdrój, które było inicjatorem tej akcji, właśnie otrzymało pismo od Ministra Infrastruktury i Budownictwa, z informacją o pozytywnym rozpatrzeniu złożonej petycji.

Na początku lipca pojawiła się informacja o tym, że plan budowy obwodnicy Wałbrzycha może nie zostać zrealizowany. Powodem tego był brak zarezerwowania odpowiednich środków finansowych na odcinek biegnący przez Szczawno - Zdrój. Gdyby taki
scenariusz ziścił się, oznaczałoby to poważne konsekwencje dla Szczawna Zdroju, łącznie z najgorszym - utratą statusu uzdrowiska.

Działacze stowarzyszenia Kocham Szczawno Zdrój zorganizowali publiczną akcję zbierania podpisów pod petycją skierowaną do Pani Premier, Ministra Rozwoju i GDDKIA, której celem było zabezpieczenie odpowiednich środków i przekazania ich na wybudowanie odcinka obwodnicy, przecinającego teren Szczawna Zdroju.
-To była sprawna akcja, wykorzystująca dostępne dla mieszkańców, narzędzia prawne. Aktywność osób zainteresowanych tym tematem była naprawdę duża, w tak krótkim okresie. To dzięki współpracy wielu środowisk, udaje się tą sprawę posuwać do przodu- mówi Arkadiusz Czocher prezes stowarzyszenia Kocham Szczawno-Zdrój .

W ostatnim tygodniu władze stowarzyszenia odebrały pismo z odpowiedzią na petycję, którą przysłało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
- Rokowania są optymistyczne - mówi zaangażowany w akcję Michał Broda ze Szczawna-Zdroju.

W piśmie czytamy m.in., że 2 sierpnia 2017 uzgodniono aneks nr 2 dla programu inwestycji „przedmiotowego zadania” i dzięki temu GDDKiA posiada formalną podstawę do zabezpieczenia w swoim budżecie środków koniecznych do rozpoczęcia realizacji pozamiejskiego odcinka obwodnicy. Działacze stowarzyszenia Kocham Szczawno Zdrój nie kryją zadowolenia z takiego obrotu sprawy.
– To jest naprawdę najważniejsza w chwili obecnej sprawa dla uzdrowiska, dobrze, że wszystko idzie w dobrym kierunku - mówi Piotr Cugowski ze stowarzyszenia Kocham Szczawno-Zdrój. – Bardzo dziękujemy wszystkim tym osobom, które rozumiejąc powagę sprawy, chętnie podpisywały się pod petycją w tej sprawie - dodaje Arkadiusz Czocher. - Po raz kolejny współpraca daje wymierne efekty.

Teraz, już na szczeblu ministerialnym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby Główna Dyrekcja Krajowych i Autostrad zabezpieczyła pieniądze na budowę tzw. szczawieńskiego łącznika i aby cała inwestycja, na którą Gmina Wałbrzych pozyskała około 300 milionów złotych z funduszy unijnych, mogła być realizowana.

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~FUJUFUJ 7-09-2017 13:02
Dopóki nie będzie podpisanej umowy, obwodnicy nie będzie, zostało 7 dni na to,albo 300 milionów przepadnie.
~beka 7-09-2017 13:21
Czochera już tak nosi żeby zostać burmistrzem że nawet pod obwodnicę próbuje się podpinać XD chłopie zejdź na ziemie, o dotacjach na 300 mln zł decydują trochę poważniejsi zawodnicy
~obwodnica zachodnia 7-09-2017 13:21
Czy to jest przełom w sprawie budowy obwodnicy Wałbrzycha? Okaże się do 15 września kiedy to mija termin podpisania umowy o dofinansowanie. Uzyskano zgodę na zabezpieczenie środków w budżecie, ale kiedy je uzyskają tego nie wiadomo. Może w 2018 albo i później. Gdyby była "kasa" teraz to treść pisma byłaby inna. Ponieważ został już tylko tydzień, to powinny być już informacje o terminie i miejscu podpisania umowy o dofinansowanie. Przecież to inwestycja tak ważna i wyczekiwana od lat dla Wałbrzycha - a tu co, cisza. Jak to tak? Nie ma sukcesu? O co chodzi? Pozdrawiam.
~ks Sowa 7-09-2017 14:11
Czyzby waldza sluchala ludzi? Tak jak PO?
~11111 7-09-2017 15:15
Przecież te pieniążki załatwił słynny Ryszard Nowak
~pytacz 7-09-2017 15:40
Jak można być tak naiwnym aby uważać że UE jest tak głupia, że przyzna kasę na kawałek prowincjonalnej drogi skoro unijny beton ma inne plany co do tego zapomnianego przez Boga miejsca na ziemi? Podziękujcie teraz gamonie każdemu kto głosował za przystąpieniem do marksistowskiej UE.
~ks Sowa 7-09-2017 15:48
Fakty sa takie, ze zalatwila to firma zewnetrzna, ktorej Dyktator ROman zaplacil 300 tys zlotych z naszych kieszeni, bo pancerna armia urzednikow PO, 1 na 100 powinno byc 1 na 1000 mieszkancow, nie potrafi nawet wniosku o dofinansowanie napisac. A kase kosza, nawet podwyzki sobie daja.
~Napoleon 7-09-2017 16:44
Widać, że co niektórzy komentujący inteligencją nie grzeszą. W tej akcji z petycją nie chodzi o to, kto przypnie sobie medal za obwodnicę, tylko to, że mieszkańcy potrafią działać razem w słusznej sprawie
~ 7-09-2017 20:51
Tylko 62 podpisy? Czym tu sie chwalić?
~@pytacz 7-09-2017 21:07
to teraz pyt do ciebie. jak bardzo trzeba miec nasrane i nierozgrzebane, by zarzucac marksizm unii, jednoczesnie bedac wyznawca socjalistow z pisu?
~pytacz 7-09-2017 23:00
A skąd to mniemanie że ja jestem za PiS , tym bardziej że to częściowi marksisci? Może stąd, że bardziej dbają o poskie sprawy? No cóż, do tepego dogmatyzmu czarno-białego świata mi daleko. Nie mniej powtórzę: UE to zbrodniczy twór. Im dalej od niej i im prędzej - tym lepiej. Pytam: gdzie nie ma marksizmu w UE?
~Polewa z polewy 7-09-2017 23:13
Tak polewa kretynie - obecna wladza slucha ludzi... np. referendum ws zmian w oswiacie... A obwodnicy nie bedzie, chyba wszyscy to wiedza...
~ 8-09-2017 9:49
PiS nie kiwnął ręką w tej sprawie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group