Piątek, 12 kwietnia
Imieniny: Damiana, Juliusza
Czytających: 3752
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czy Wałbrzych to miasto z widokami?

Piątek, 28 października 2022, 9:33
Autor: red
Wałbrzych: Czy Wałbrzych to miasto z widokami?
Fot. Wałbrzych Moje Miasto
Raport badawczy został przygotowany przez think–tank Miasto2077 i agencję Publicon na zlecenie podmiotów zaangażowanych w kampanię promocyjno–informacyjną Wałbrzych – Miasto z widokami. To kolejno: Faurecia, InVałbrzych, Joysonquin, Tristone oraz Miasto Wałbrzych. Dotyczy jakości życia w mieście. Dzieli się na dwie zasadnicze części – ilościową i jakościową.
- W Starej Kopalni zainaugurowaliśmy kampanię Wałbrzych. Miasto z widokami. Wspólnie z wałbrzyskimi przedsiębiorstwami zaprezentowaliśmy Wałbrzych jako miejsce atrakcyjne do podjęcia pracy i rozpoczęcia nowego życia. To pierwsza taka wspólna kampania i mam nadzieję, że nie ostatnia - mówi prezydent Roman Szełemej.

ANALIZA ILOŚCIOWA

Analiza ilościowa raportu została przygotowana w oparciu o kluczowe zagadnienia badawcze typu best place to live – miejsca, w którym dobrze się żyje. Dane do części ilościowej były agregowane na przełomie stycznia i lutego 2022 roku – jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie. Korzystano przy tym z powszechnie dostępnych źródeł takich jak dane GUS, Instytutu Rozwoju Miast i Regionów czy ISGlobal. Tłem porównawczym dla oceny Wałbrzycha były trzy najbliższe ośrodki o charakterze regionalnym i subregionalnym – Wrocław, Legnica i Jelenia Góra. Wałbrzych opisano przez pryzmat 7 kategorii.

Konkluzja każdej obserwacji jest dla Wałbrzycha pozytywna.

1. Praca – nowoczesny biznes, jaki rozwija się w Wałbrzychu, oferuje dobre warunki pracy. Wałbrzych to jedno z nielicznych miast Dolnego Śląska, w którym wynagrodzenie przekracza średnią krajową. Mimo wyraźnej dominacji branżowej firm z sektora automotive żaden z pracodawców w Wałbrzychu nie ma więcej niż 10% udziałów w rynku pracy, co sprawia, że jest on silny i stabilny.

2. Koszty życia – przy atrakcyjnych zarobkach Wałbrzych jest jednocześnie miastem relatywnie tanim. To jedno z nielicznych średnich miast, gdzie boom na rynku nieruchomościowym nie zdążył jeszcze wywindować cen mieszkań. Stąd cena zakupu metra kwadratowego mieszkania jest tu najniższa spośród innych znaczących miast Dolnego Śląska.

3. Zieleń – pomimo swojego górniczego dziedzictwa, Wałbrzych to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Plasuje się w pierwszej dziesiątce miast w Polsce z największym udziałem zieleni wysokiej jakości w powierzchni miast (Wrocław zajmuje w tym zestawieniu 23. miejsce). Udział mieszkańców Wałbrzycha, którzy w zasięgu spaceru trwającego nie dłużej niż pięć minut mają dostęp do zieleni wysokiej jakości, to aż 65,3% – co plasuje Wałbrzych na 6. miejscu w Polsce.

4. Ekologia – w ostatnich latach Wałbrzych znacząco podwyższył poziom selektywnej zbiórki śmieci, który przez długi czas mocno odstawał od innych miast. W latach 2018-2020 udział odpadów zebranych selektywnie wzrósł ośmiokrotnie. Spośród wszystkich dużych, dolnośląskich miast Wałbrzychowi udało się w 2020 roku uzyskać najbardziej atrakcyjne stawki za odbiór odpadów. Wałbrzych jest drugim miastem w Polsce, które w ubiegłym roku dołączyło do Green Cities EBOiR – flagowego programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Pierwszym wymiernym jego efektem było uzyskanie 134,7 mln zł pożyczki przeznaczonej na budowę obwodnicy miasta oraz modernizację budynków komunalnych

5. Zdrowie i bezpieczeństwo – Wałbrzych ze wskaźnikiem jakości powietrza AQI na poziomie 30 zdecydowanie dystansuje inne analizowane miasta w województwie dolnośląskim. Wydatki na bezpieczeństwo publiczne oraz ochronę
przeciwpożarową na jednego mieszkańca w Wałbrzychu także są wyższe niż w innych największych miastach na Dolnym Śląsku.

6. Życie rodzinne i kulturalne, aktywność mieszkańców – pod względem skali wydatków na gospodarkę mieszkaniową Wałbrzych mieści się w ścisłej czołówce. W przeliczeniu na mieszkańca jego budżet jest trzecim najwyższym w Polsce.
Dystansuje takie metropolie jak Warszawa, Łódź czy Wrocław.

7. Rozwój – rozwój Wałbrzych opiera jednak nie tylko na środkach własnych, ale także funduszach krajowych oraz europejskich, których łącznie do 2026 roku ma wpłynąć do ponad 2,5 mld zł.

ANALIZA ILOŚCIOWA

Celem analizy ilościowej było sprawdzenie, w jaki sposób Wałbrzych i jakość życia w nim postrzegany jest przez osoby, które przeprowadziły się do tego miasta, by zamieszkać tu lub podjąć pracę. Ocena warunków życia dotyczyła nie tylko samego Wałbrzycha, ale i pobliskich miejscowości, położonych na terenie powiatu wałbrzyskiego. Badanie przeprowadzono metodą indywidualnych wywiadów pół-ustrukturyzowanych. Z jednej strony wywiady ze wszystkimi rozmówcami obejmowały te same zagadnienia, co umożliwiło porównanie i syntetyczne ujęcie udzielonych odpowiedzi. Z drugiej –
zastosowana metoda pozwoliła na uwzględnienie indywidualnej perspektywy badanych. W ramach badania przeprowadzono 12 wywiadów. Uczestnicy badania byli zróżnicowani pod względem: płci, wieku oraz sytuacji rodzinnej.

Kluczowe, powtarzające się spostrzeżenia badanych były następujące:

1. Unikatowym atutem Wałbrzycha jest ich zdaniem bliskość terenów zielonych, urozmaicona i ciekawa turystycznie okolica, możliwości wycieczek pieszych i rowerowych, a także wypadów w góry. Zapytani o to, czego przede wszystkim
oczekują od miejsca zamieszkania, rozmówcy w większości wskazywali właśnie na potrzebę kontaktu z naturą i aktywnej rekreacji.

2. Poza turystyką sportową, Wałbrzych oferuje zabytki, co również wpływa na poczucie atrakcyjności tego miejsca. Rozmówcy są dumni z pobliskich pałaców i zamków, a także odnawianych w coraz większym stopniu kamienic miejskich

3. Kolejny najczęściej wskazywany aspekt życia w Wałbrzychu to dogodna komunikacja. Dojazd do pracy nie przekracza pół godziny, a wielu przypadkach 15-20 minut.

4. Choć trudno o tym mówić w przypadku osób, które w Wałbrzychu mieszkają niewiele ponad rok, ci, którzy spędzili tu ponad kilka lat, deklarują, że przeprowadzili się tu już na stałe.

5. Źródłem optymizmu jest obserwowany przez rozmówców dynamiczny rozwój miasta: inwestycje, renowacje, nowe obiekty kulturalne i sportowe oraz drogi.

Twoja reakcja na artykuł?

9
31%
Cieszy
10
34%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
6
21%
Złości
3
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group