Środa, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 9272
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Czym jest sekwestracja węgla w glebie i jak ją liczyć?

Czwartek, 22 sierpnia 2024, 13:04
Aktualizacja: 13:07
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Czym jest sekwestracja węgla w glebie i jak ją liczyć?
Fot. użyczone
Dla doświadczonych rolników pojęcie sekwestracji nie powinno być niczym nowym. Dla tych, którzy jednak nie mają jeszcze dużego doświadczenia w tym sektorze gospodarki, bądź dopiero zaczynają interesować się rolnictwem, warto dowiedzieć się, o czym mowa. Dlatego w tym artykule wyjaśnimy, czym jest sekwestracja węgla w glebie, przedstawimy praktyki ją wspierające oraz podzielimy się najlepszym sposobem na jej wyliczenie.

Sekwestracja węgla w glebie – co to jest?

Najłatwiejsza definicja sekwestracji węgla w glebie mówi, że polega ona na zastosowaniu takich praktyk, które zwiększają ilość dwutlenku węgla w glebie. Następnie jest on magazynowany w postaci materii organicznej. To jeden ze sposobów na redukcję poziomu CO2 w atmosferze, który pomaga spowalniać tempo aktualnie rozwijających się zmian klimatycznych oraz przeciwdziałać ociepleniu klimatu.

W największym skrócie proces sekwestracji węgla w glebie opiera się na trzech elementach.
1. Fotosynteza – proces polegający na pobieraniu przez rośliny CO2 z atmosfery, a następnie przy pomocy światła słonecznego przekształcania go w węglowodany.
2. Przemiana w materię organiczną – część resztek roślin, która została po ich obumarciu, jest przekształcana w materię organiczną.
3. Magazynowanie węgla w glebie – materia organiczna sprawia, że CO2 może być magazynowane w glebie, dzięki czemu zmniejsza się jego ilość w atmosferze.

Jakie praktyki rolnicze wspierają sekwestrację węgla w glebie?

Nic nie dzieje się samoistnie i wielu procesom trzeba pomóc. Praktyki rolnicze wspierające sekwestrację węgla w glebie stanowią więc niezwykle cenną wartość. Jednym z takich procesów jest kompostowanie, czyli rozkład substancji organicznej przez mikroorganizmy. Innym sposobem jest płodozmian, czyli uprawa różnych gatunków roślin na tej samej glebie, co wpływa na wzrost jej różnorodności. Warto także zredukować częstotliwość orki, aby nie tracić w tak intensywnym tempie materii organicznej.

Najlepszy sposób na obliczenie potencjalnej sekwestracji węgla w glebie

Żeby mieć większą świadomość o sekwestracji węgla w swojej glebie, należy po prostu policzyć jej poziom. Jak to zrobić? Okazuje się, że czynność ta nie jest trudna ze względu na możliwość skorzystania z nowoczesnych i profesjonalnych narzędzi do szacowania poziomu absorpcji CO2 w glebie. Taka metoda jest bardzo wygodna, ponieważ obejmuje perspektywę długoterminową. Jednym z takich narzędzi jest https://agronomist.pl/narzedzia/regagri-explorer.

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
1
20%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group