Niedziela, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 2884
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dąbek przyjaźni

Środa, 24 lipca 2019, 9:48
Aktualizacja: Czwartek, 25 lipca 2019, 8:22
Autor: red
Wałbrzych: Dąbek przyjaźni
Fot. Zamek Książ
Z jedynym koncertem wystąpił w Zamku Książ w Wałbrzychu chór mieszany DERMĖ z Litwy. Występ pod hasłem „Od serca do serca” odbył się z inicjatywy prezeski rady chóralnej Dalii Kunevičienė, która marzyła o odwiedzeniu dolnośląskiego zamku i przywiozła ze sobą 40 chórzystów oraz świeże drzewo z litewskich borów. Powodów przyjazdu do Książa było jednak więcej. Sejm Republiki Litewskiej ogłosił 2019 rok Rokiem Litwinów Świata, a w przededniu występu chóru w Wałbrzychu, gościł oficjalnie w Polsce nowy prezydent tego kraju.

- Przywieźliśmy ze sobą drzewko litewskie. Chcemy, aby ten dąbek symbolicznie przypominało Wam o sąsiadach z Litwy. Koncert nazwaliśmy słowami Ludwiga van Beethovena: „Od serca do serca”, bo od serca przywozimy sąsiadom z Polski naszą muzykę - wyjaśnia Dalia Kunevičienė.

- Zamek Książ odwiedzają turyści z całego świata. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w roku ogłoszonym przez radę miejską Wałbrzycha Rokiem Europy w naszym mieście, przyjechali do nas Litwini i to z tak pięknymi, nie tylko muzycznymi prezentami. Żyjemy pod wspólnym europejskim niebem i łączy nas kilkusetletnia historia, a dąbek przyjaźni jest tego symbolem. Jesienią zostanie posadzony w książańskim parku – zadeklarowała publicznie prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.

W Zamku Książ chór DERMĖ wykonał utwory Grega Gilpin, Giulio Caccini, Vicki Tucker Courtney, Dariusza Polikaitisa (Darius Polikaitis), Giedriusa Kuprewicziusa (Giedrius Kuprevičius) i litewskie piosenki ludowe.

Chór został założony w styczniu 2012 roku przez trzech entuzjastów Dalię Kunevičienė, Ramunė Pauliukonienė i Jurga Sarpauskienė. W tym roku DERMĖ obchodzi swoje 7-lecie. W chórze śpiewa ponad 35 osób w różnym wieku i różnych zawodów, które podzielają zainteresowanie muzyką chóralną.

Przez ostatnie siedem lat chór DERMĖ dał wiele koncertów w litewskich kościołach, salach kulturalnych, muzeach, zamkach i pałacach. Brał udział w międzynarodowych festiwalach chóralnych, konkursach na Litwie i w Polsce.

W lipcu 2018 roku chórzyści wzięli udział w Święcie Pieśni „W imię Litwy” („Vardan tos”), poświęconej 100-leciu niepodległości Litwy. Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi muzycznymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.

Chór mieszany DERMĖ jest niezależny i nie jest finansowany z budżetu państwa, jego działalność wspierana jest entuzjazmem członków oraz funduszami osobistymi i sponsorów.

W repertuarze chóru dominują utwory klasyczne, folkowe, jazzowe i nowoczesne oraz religijne pieśni. W 2012 roku chór udał się do Rzymu i śpiewał podczas Mszy Świętej w Watykanie, w Bazylice św. Piotra, w języku litewskim w kaplicy Najświętszej Panny Marii, a także koncert dla włoskiej wspólnoty litewskiej na Papieskiej Collegium Litewskiej św. Kazimierza. Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.

Dyrektor artystyczny chóru - Jurga Sarpauskienė.
Chormeister - Gintaras Pauliukonis.
Prezydent chóru – Ramunė Pauliukonienė
Prezes Rady Chóralnej - Dalia Kunevičienė.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group