Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 2673
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski: Dary dla bibliotek

Czwartek, 17 października 2019, 8:33
Aktualizacja: Piątek, 18 października 2019, 8:59
Autor: red
powiat wałbrzyski: Dary dla bibliotek
Fot. użyczone
Film i książka "Kamerdyner" trafią niebawem 8 gminnych bibliotek powiatu wałbrzyskiego. Tym razem darczyńcą wspierajacym akcję jest Rafał Pijański z Poznania.

Pan Rafał pracował przy powstawaniu filmu "Kamerdyner" jak sam mówi:
- Byłem odpowiedzialny za komputerowe efekty specjalne oraz za fotosy na planie. Robiłem też materiały making-of. Kiedy usłyszałem o akcji postanowiłem się w nią włączyć. Wszystkie książki i płyty zakupiłem z własnych środków - mówi pan Rafał.

Producentem jest FILMICON Z Gdańska. Producenci Olga Bieniek i Mirosław Piepka, Reżyser Filip Bajon.

„Kamerdyner" (Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski, Marek Klat) to powieść jakiej w Polsce od lat nie było!

Świat, którego już nie ma. Zakazana miłość wciągnięta w wir wielkiej historii. Losy trzech narodów na przestrzeni pięciu dekad. Nieznana, drastyczna zbrodnia. „Kamerdyner" to powieść napisana z rozmachem, ale też pełna małych wzruszeń.

Marita – niemiecka panienka z dobrego domu. Mateusz – kaszubski chłopak, który po śmierci rodziców trafia na wychowanie do pruskiego dworu. Ich miłość musiała być burzliwa. I była. Tak samo jak wielka historia, na której tle się rozegrała. Narastały konflikty między narodami, wybuchła I wojna światowa i kształt Europy uległ zmianie. Polacy mogli wreszcie świętować własną niepodległość, ale po krótkim czasie mieli znów ją stracić.

Kim jestem? – to pytanie będzie dręczyć Mateusza Krolla przez całe życie. Polakiem, czy Niemcem? Synem koniuszego, czy jaśnie pana? Bratem pięknej Marity von Krauss, czy zakochanym w niej Kaszubem? Wraz z nadejściem września 1939 roku od odpowiedzi będzie zależało również jego życie.

Romans Mateusza i Marity to opowieść niepodobna do innych, złożona, pełna trudnych wyborów, ulotnych nadziei i cierpienia, ale przede wszystkim wierna faktom historycznym.

Gdy zaczynaliśmy tworzyć, byłem przekonany, że będzie to romans historyczny. Jednak z biegiem wydarzeń okazało się, że tkanka powieściowa zaczyna przybierać nowe barwy. Tło historyczne oraz wątki sensacyjne spowodowały, że powstała dużo bardziej złożona, głęboka powieść. Uniwersalność tego projektu okazała się zaskakująca.

Paweł Paliński

Fascynujące dzieje Kaszubów i pomorskich junkrów pasjonowały nas od wielu lat. Wraz z Mirosławem Piepką i Michałem Pruskim spisywaliśmy wspomnienia i gromadziliśmy dokumenty. Ich streszczenie zajęło ponad 500 stron. Szokującą miłość i upiorną zbrodnię postanowiliśmy przedstawić w filmie fabularnym, a książka daje nam dodatkowe możliwości ukazania cząstki niezwykłej historii Kaszub.

Marek Klat

Inicjatorem wsparcia dla edukacji i czytelnictwa na obszarach gmin wiejskich i miejskich powiatu wałbrzyskiego nowościami wydawniczymi, na których zakup często najzwyczajniej bibliotek nie stać, jest Łukasz Kazek, dziennikarz, popularyzator historii, działacz społeczny, radny powiatu wałbrzyskiego.
- Jestem miłośnikiem historii regionu, dlatego podjąłem decyzję, że do biblioteki będę przekazywał wydawnictwa historyczne. Cieszę się, że inicjatywa spodobała się moim znajomym, którzy dołączyli do grona darczyńców pozostałych bibliotek gminnych w powiecie wałbrzyskim - mówi Łukasz Kazek.

Oto osoby, które zostały mecenasami bibliotek publicznych w powiecie wałbrzyskim: Łukasz Kazek - regionalista, popularyzator historii, samorządowiec - Biblioteka w Walimiu, Sebastian Borecki z Gliwic - architekt, administrator strony internetowej Zabytki Dolnego Śląska - Biblioteka w Głuszycy, Mateusz Kudła z Krakowa - reżyser, dziennikarz TVN 24 - Biblioteka w Szczawnie-Zdroju, Joanna Banachowicz z Łodzi - piosenkarka, specjalista PR - Biblioteka w Mieroszowie, Krzysztof Ornatowski z Poznania - informatyk, miłośnik Gór Sowich - Biblioteka w Jedlinie-Zdroju, Mieszko Maślanka z Krakowa - przedsiębiorca - Biblioteka w Boguszowie-Gorcach, Magdalena Raczkowska-Kazek z Warszawy - dziennikarka, reportażystka TVN 24 - Biblioteka w Czarnym Borze, Paulina Salamaga z Wrocławia - manager Zespołu Pałacowo Hotelowego Jedlinka - Biblioteka w Starych Bogaczowicach

A do grona darczyńców oprócz wymienionego Rafała Pijańskiego dołączyli już: dziennikarka i reporterka związana ze stacją TVN 24 Brygida Grysiak ze wspaniałą książką "Kochają mnie do Szaleństwa", Renata Kijowska, reporterka Faktów TVN, która przesłała napisane przez siebie książki: „Hela Foka. Historia na fali" oraz „Kuba Niedźwiedź. Historia z gawry". Do bibliotek trafiły też książki wydawnictwa Znak Horyzont oraz autorów książek „Potop 39 - szlak bojowy wrześniowych obrońców" autorstwa Kacpra Śledzińskiego, „Powstańcy - ostatni świadkowie walczącej Warszawy" autorstwa Magdy Łucyan oraz „Niepokorne damy - kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę", której autorem jest Kamil Janicki.

Twoja reakcja na artykuł?

7
88%
Cieszy
1
13%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group