Czwartek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 3439
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dlaczego wygwizdano senator Kołacz–Leszczyńską?

Czwartek, 7 września 2023, 7:39
Aktualizacja: 8:41
Autor: Jerzy Langer
Wałbrzych: Dlaczego wygwizdano senator Kołacz–Leszczyńską?
Fot. użyczone
Sierpień w Polsce jest miesiącem obfitującym w wiele ważnych dat i świąt. Jedną z tych dat jest 31 sierpnia, czyli święto państwowe obchodzone jako Dzień Solidarności i Wolności. Radny miejski Jerzy Langer z PiS–u podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat wałbrzyskich obchodów, a także na temat gwizdów, jakie rozległy się w kierunku Senator Agnieszki Kołacz–Leszczyńskiej z KO.

W Wałbrzychu też miały miejsce uroczystości związane z 43 rocznicą powstania NSZZ „Solidarność”. Niezbyt liczne delegacje wałbrzyskich zakładów pracy i instytucji oraz obecni na uroczystości działacze „Solidarności” zebrali się na terenie Starej Kopalni, w pobliżu tablicy upamiętniającej początek wałbrzyskich strajków w sierpniu 1980 roku. Obelisk z tą tablicą został przeniesiony z nieistniejącego już szybu Chwalibóg KWK „Thorez”. Chwalibóg był pierwszym szybem, spośród wszystkich kopalń w Polsce, w którym ogłoszono strajk wspierający strajk w Stoczni Gdańskiej.

Na uroczystościach pojawiła się też senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, którą przywitało buczenie a nawet gwizdy części zebranych osób.

Zaskoczenie? Zaskoczenia raczej nie powinno być. Przypuszczam, że głównym powodem takiego „przywitania” Pani senator był jej głos „przeciw” podczas głosowania w Senacie ustawy przyznającej dodatek do emerytur osobom posiadającym status osób represjonowanych i opozycji antykomunistycznej w latach 1956-1989. Ale czy tylko?

„Solidarność” zawsze występowała otwarcie przeciwko hipokryzji, szczególnie władz i osób sprawujących funkcje publiczne. Wizerunek senator (poprzednio poseł) Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej był przez lata budowany, jako sympatycznej uczestniczki licznych festynów, dożynek, degustacji i tym podobnych imprez lub uroczystości. Ale co się kryje za osobą z uśmiechem niczym z reklamy pasty do zębów?

Oto kilka faktów dotyczących postawy tej wyjątkowej „patriotki” i działaczki społecznej.

W październiku 2012 pod patronatem m.in. Prezydenta Wałbrzycha dr Romana Szełemeja (w obecności ambasadora Rosji) na Zamku Książ zainaugurowała swoją działalność Społeczna Rada ds. renowacji cmentarza wojennego Armii Czerwonej w Wałbrzychu. W skład Rady, oprócz R. Szełemeja weszły m.in. posłanki I.K. Mrzygłocka i A. Kołacz-Leszczyńska.

Rok później ponownie w Wałbrzychu pojawił się ambasador i konsul generalny Rosji, aby wraz przedstawicielami wałbrzyskich władz i w obecności spędzonych dzieci uroczyście otworzyć wyremontowany cmentarz. Uroczystości koncentrowały się przy pomniku z nową tablicą z napisem „WIECZNA CHWAŁA BOHATERSKIM ŻOŁNIERZOM ARMII RADZIECKIEJ POLEGŁYCH W BITWACH O WYZWOLENIE POLSKI”.

Innym razem ówczesna poseł Kołacz-Leszczyńska z dumą pisała na swoim facebookowym profilu, że „W Dzień Zaduszny na cmentarzu, w wałbrzyskiej dzielnicy Gaj, uczciłam pamięć żołnierzy Armii Radzieckiej”.

17 listopada 2017, w Wałbrzychu miało miejsce spotkanie byłych funkcjonariuszy UB i SB jako „ofiar coraz bardziej totalitarnego państwa PiS, zwanego IV RP.”(cyt. z DB 2010), walczących o przywrócenie im wysokich emerytur. W spotkaniu tym wzięły udział m.in. I.K. Mrzygłocka i A. Kołacz-Leszczyńska. Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, cyt. „nawiązała do tego, że wiele grup społecznych obecnie nazywane jest przez polityków partii rządzącej obraźliwie: byli funkcjonariusze to oprawcy (…). W sprawie wniesionego przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, obywatelskiego projektu zadeklarowała swoje poparcie (Komisja Spraw Wewnętrznych i Administracji) jak i Pani Poseł Mrzygłockiej (Komisja Rodziny). Wezwała do wspierania protestów także innych grup i organizacji społecznych”.

W latach 2007-2015, czyli w okresie rządów PO-PSL, „Solidarność” prowadziła na swojej internetowej stronie zakładkę „Sprawdzam polityka”. Z informacji tam zamieszczanych można było się dowiedzieć jak poszczególni posłowie i senatorowie głosowali podczas głosowań nad ustawami dot. ważnych społecznie spraw.

Dla przykładu kiedy w Sejmie poddano pod głosowanie ustawę o referendum ws. wieku emerytalnego, pod którą „Solidarność” zebrała ok. 3 mln. podpisów, ówczesna poseł A. Kołacz-Leszczyńska głosowała „przeciw”! Podobnie była „przeciw” przeprowadzeniu referendum ws. obowiązku szkolnego dla dzieci od 6 roku życia.

Głosowała za to „za” wydłużeniem wieku emerytalnego do 67 roku życia. Głosowała też „za” ograniczeniem praw obywatelskich w ustawie o zgromadzeniach. Nie inaczej było w głosowaniach nad antypracowniczymi zmianami w Kodeksie pracy i ustawie o związkach zawodowych, a także ws. ustawy o likwidacji kopalń.

Natomiast w głosowaniu dot. ustawy za obniżeniem podatków dla najuboższych czy też „za prawem rodziców do decydowania o obowiązku szkolnemu dzieci od 6 roku życia” A. Kołacz-Leszczyńska była oczywiście „przeciw”.

Warto o tym pamiętać!

Jerzy Langer

Twoja reakcja na artykuł?

78
60%
Cieszy
10
8%
Hahaha
1
1%
Nudzi
4
3%
Smuci
16
12%
Złości
20
16%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (102)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group