• Sobota, 7 grudnia 2019
  • Godz. 19:55
  • Imieniny: Ambrożego, Marcina, Teodora
  • Czytających: 4936
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Dni Integracji za nami

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 11 grudnia 2011, 13:57
Aktualizacja: 13:58
Autor: red
Fot. PAW
„To były najpiękniejsze chwile mojego życia” – zwierza się swojej nauczycielce, Annie Kogut jej niepełnosprawna podopieczna, Oliwia ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy. „Tu jest tak fajnie, że zostajemy na dłużej” – dodaje Ewelina z Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze. „Proszę pani – zwraca się do swojej wychowawczyni Iza – czy opowie pani o tym wszystkim mojej mamie, bo ona na pewno mi nie uwierzy!?”.

Niepełnosprawni uczniowie z pięciu miast województwa dolnośląskiego są zachwyceni dwudniowym pobytem w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu. Nauczyciele wałbrzyskiej placówki integracyjnej wspólnie z Fundacją „Promyk Słońca” z Wrocławia zorganizowali z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych I. Dni Integracji. W programie spotkania znalazły się imprezy dla „ducha i ciała”, jak określiła to dyrektor ZSzOI Bożena Kruszyńska, która osobiście i z wielkim zaangażowaniem włączyła się w przygotowanie tej niecodziennej imprezy.

Atrakcji nie brakowało. W sobotę, 3 grudnia zachwyt przybyłych gości, małych i dużych, wzbudził spektakl w wykonaniu grupy teatralnej „Bez komentarza” pracującej pod kierunkiem polonistki z ZSzOI w Wałbrzychu, Sylwii Aftyki-Łody pt. „Pomylić się nie ma możności” . Młodzi aktorzy zebrali gromkie oklaski, gdyż ich gra, talent i oddanie emocji związanych z pokonywaniem przeciwności losu głównej bohaterki sztuki, jej niezłomne dążenie do celu – odnalezienia światła życia - wzbudziły w widzach niekłamane wzruszenie, a w niejednym oku zakręciła się łza…

Na spotkaniu nie zabrakło najmłodszych – przedszkolaków z Publicznego Przedszkola Integracyjnego „Promyk słońca”, którzy nie tylko wzięli udział w festiwalu, lecz również pozwolili porwać się do wspólnej zabawy muzyczno-ruchowej gimnazjalistom z ZSzOI, którzy zorganizowali dla nich karaoke z najbardziej popularnymi w świecie maluszków piosenkami.

„Piosenka jest dobra na wszystko” – pod takim hasłem przebiegał sobotni festiwal piosenki. Poza solistami z placówki gospodarzy i chóru nauczyciela muzyki Pawła Golczaka wzięli w nim udział zaproszone młode talenty z kilku placówek integracyjnych Dolnego Śląska: z Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze, Zespołu Szkół Integracyjnych w Kłodzku, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy i wspomnianego już Publicznego Przedszkola Integracyjnego „Promyk Słońca” we Wrocławiu. Repertuar koncertu był przebogaty: od piosenki przedszkolnej, poprzez turystyczną, po znane polskie szlagiery. Publiczność bawiła się znakomicie śpiewając razem z wykonawcami.

Pobyt zaproszonych nauczycieli i uczniów gospodarze spotkania urozmaicili atrakcjami oferowanymi przez Stado Ogierów w Książu: przejażdżkami bryczką, ogniskiem z pieczeniem kiełbasek, karmieniem koni i wspólną zabawą przy muzyce.

„U was w szkole jest coraz więcej takich fajnych imprez dla niepełnosprawnych”, cieszy się mama jednej z piątoklasistek, przybyła wraz z córką, aby kibicować gimnazjalistom, którzy w kolejnym dniu integracji mieli po raz drugi w tym roku zmierzyć się z niepełnosprawnymi koszykarzami ze Stowarzyszenia „Mogę wszystko”, Piotra Nowickiego, grając tak jak oni na wózkach inwalidzkich. Gorący doping publiczności nie pomógł niestety gospodarzom meczu, którzy podobnie jak poprzednio przegrali z kretesem. Tym razem jednak zachowali twarz, zdobywając kilkanaście celnych honorowych rzutów.

O dobry humor zebranych zadbali podopieczni Natalii Świrydczuk, pedagoga z Publicznego Gimnazjum Specjalnego nr 10 w Wałbrzychu, którzy w spektaklu słowno-muzycznym pt. „Jest cudnie..” pokazali, że życie dla każdego, bez względu na przeciwności losu, z jakimi musi się zmagać może być w pełni wartościowe, a codzienność niesie ze sobą nie tylko troski, ale i radość z kontaktów z innymi ludźmi.

Niedzielne przedpołudnie wypełniły również zabawy na sportowo dla przybyłych niepełnosprawnych uczniów dolnośląskich placówek. Wolontariusze z gimnazjum pod okiem rehabilitantek zorganizowali dla nich turniej integracyjny, do którego przyłączyli się również niepełnosprawni dorośli, członkowie stowarzyszenia „Mogę wszystko”. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić dzień sportu przeprowadzili oni konkurs strzelania z łuku do celu.
- Przygotowanie tak dużej imprezy nie jest zadaniem dla jednej osoby. Tu musi pracować zespół - twierdzi jedna z organizatorek, opiekunka szkolnego wolontariatu, Elżbieta Brzyska.

Zgadza się z tym dyrektor Bożena Kruszyńska, a jedna z zaproszonych nauczycielek dodaje, że warto poświęcać swój prywatny czas, aby potem zobaczyć choćby jeden uśmiech na twarzy, usłyszeć choć jedno ciepłe słowo z ust niepełnosprawnego dziecka, które jak żadne inne potrafi wyrazić swoją wdzięczność i tak niewiele potrzeba mu do szczęścia.

Dyrektor ZSzOI serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i sprawnego przebiegu Dni Integracji. Są nimi: Anna Grabowska – Dyrektor Fundacji „Promyk Słońca”, Małgorzata Gębicka – Zdanewicz – z Fundacji „Promyk Słońca”, Jerzy Karmiński – Prezes Stowarzyszenia „Motyl”, Piotr Nowicki - Prezes Stowarzyszenia „Mogę wszystko”,
Natalia Świrydczuk – pedagog specjalny Publicznego Gimnazjum Specjalnego nr 10 w Wałbrzychu i Międzyszkolny Zespół Teatralno-Muzyczny „ABC”, nauczyciele i pracownicy obsługi Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu zaangażowani w przygotowanie i realizację przedsięwzięcia.

Źródło: www.um.walbrzych.pl

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group