• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 13:47
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 3528
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Dni kultury szwedzkiej pod znakiem kryminału

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 18 kwietnia 2012, 9:59
Aktualizacja: 15:19
Autor: Sven
Fot. Sven
Kryminał był głównym tematem Dni Kultury Szwedzkiej, które po raz osiemnasty odbywają się na Dolnym Śląsku. Okazuje się, że mamy do czynienia z kolejnym potopem szwedzkim, tym razem w postaci literatury kryminalnej.

Marzec i kwiecień to Dni Kultury Szwedzkiej na Dolnym Śląsku. Zwykle w tym czasie w wielu miastach regionu organizowane są imprezy o charakterze edukacyjnym i kulturalnym przybliżające kraj, od którego dzieli nas tylko Bałtyk, a łączy wiele wydarzeń z przeszłości.

Współorganizatorem imprez jest ambasada Szwecji, Towarzystwo Polsko – Szwedzkie we Wrocławiu oraz instytucje kultury w poszczególnych miastach regionu. W przypadku Wałbrzycha jest to Biblioteka pod Atlantami, gdzie we wtorek odbyły się pogadanki i wykłady na temat szwedzkiej literatury kryminalnej oraz zaprezentowana została wystawa przybliżająca tę twórczość.

Fenomen popularności szwedzkich powieści kryminalnych wyjaśniała prezes Towarzystwa Polsko – Szwedzkiego we Wrocławiu, Elżbieta Towarnicka. Okazało się, ze dla wielu Polaków czytanie tego rodzaju literatury jest sposobem na poznanie zwyczajów, sposobu życia czy codziennych problemów nurtujących Szwedów. Bywa też początkiem przygody z gruntowniejszym sposobem poznawania tego bliskiego, ale dla wielu Polaków egzotycznego kraju.

Rządy Szwecji od lat dbają o kształtowanie i podtrzymywanie pozytywnego wizerunku swojego kraju. Robią to poprzez nawiązywanie kontaktów, promocję różnych dziedzin swojej kultury, wystawy, prezentację swoich dokonań w różnych dziedzinach. Od kilku lat szczególny nacisk położono na popularyzację literatury, w tym kryminalnej i detektywistycznej. W polskich księgarniach i bibliotekach można znaleźć dziesiątki pozycji ponad dwudziestu autorów. W największych księgarniach są całe działy poświęcone wyłącznie szwedzkiej literaturze kryminalnej.

Można zadać pytanie, skąd Szwedzi biorą pomysły na kryminalne intrygi, skoro ich kraj uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych na świecie? Wszelkie statystyki przestępstw, a nawet wypadków drogowych pokazują, że pomysły nie leżą na ulicy. Z „pomocą” idzie natomiast przestępczość międzynarodowa, zjawiska o charakterze globalnym, reszta to kwestia talentu i wyobraźni.

Henning Mankell czy Camilla Lackberg należą chyba do najbardziej znanych w Polsce szwedzkich autorów powieści kryminalnych. Furorę zrobił też Stieg Larsson trylogią „Millennium” ("Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", "Dziewczyna, która igrała z ogniem", "Zamek z piasku, który runął"). Według książek tych autorów powstało także wiele filmów.

Zachęcamy do czytania i oglądania. Biblioteki, księgarnie i kina czekają na miłośników literatury i filmów, również szwedzkich.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group