Czwartek, 29 października
Imieniny: Wioletty, Jacka
Czytających: 2642
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Doktor Łuczyński o protestantyzmie na Dolnym Śląsku

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 10 maja 2011, 6:29
Aktualizacja: 6:31
Autor: PAW
Fot. PAW
W Galerii Biblioteki pod Atlantami odbył się wykład dra Romualda Łuczyńskiego zatytułowany „Świątynie protestanckie w województwie dolnośląskim”

Romuald Łuczyński, który jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Sudety”, pasjonuje się historią Dolnego Śląska. Jego ostatni wykład był poświęcony protestantom i ich religii.
- Pierwsze kazanie protestanckie na Dolnym Śląsku miało miejsce już w 1518 roku – mówi dra Łuczyński. – W kolejnych latach protestantyzm stale się rozwijał i zwiększało się grono wyznawców.

Protestanci nie mieli jednak łatwego życia. Wreszcie doszło do wojny trzydziestoletniej (1618-1648), która zakończyła się podpisaniem porozumienia i uregulowaniem spraw religijnych.
- Zezwolono protestantom na budowę na Dolnym Śląsku trzech kościołów – mówi Łuczyński. – Takie kościoły zostały wybudowane w Świdnicy, Jaworze i Głogowie. Dwa pierwsze przetrwały do dziś.

Wykładowi doktora Łuczyńskiego towarzyszył pokaz multimedialny. Zaprezentowane zostały zdjęcia kościołów protestanckich na Dolnym Śląsku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group