Wtorek, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 2475
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych pisze do prezydenta Wałbrzycha

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 10 października 2012, 9:28
Aktualizacja: 22:35
Autor: red
Fot. red
Dotarły do naszej redakcji pisma, jakie Waldemar Weihs, Prezes Zarządu Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, przesłał do Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Prezydenta Wałbrzycha.

Oto treść tych pism:

Pismo do Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pana Rafała Jurkowlańca:

W związku z przedstawieniem podczas prezentacji projektu Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego w dniu 08.10.2012 r. we Wrocławiu dobrego przykładu opracowania strategii lokalnej - Strategii Rozwoju Aglomeracji Wałbrzyskiej na lata 2013-2020 informujemy Pana Marszałka, iż dokument ten nie był przedmiotem konsultacji wśród wałbrzyskich organizacji pozarządowych, a także Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Wałbrzychu (GRDPP), co stanowi naruszenie zapisów ustawy z dnia z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wobec powyższego dokument ten nie może mieć żadnej mocy prawnej i nie może stanowić podstaw do wykorzystania go w dalszych pracach konsultacyjnych Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego.

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych już w roku poprzednim, kiedy to Pan Prezydent Roman Szełemej prezentował nieoficjalny dokument pn. Strategia Wsparcia Rozwoju Wałbrzycha, wyrażała gotowość udziału w partycypacyjnym przygotowaniu dokumentów strategicznych dla miasta i regionu Wałbrzycha. Niestety, do dnia dzisiejszego nie wpłynęło takie zaproszenie do nas, ani także do ponad 120 wałbrzyskich organizacji współpracujących z Urzędem Miejskim w Wałbrzychu. Wobec braku wypełnienia ustawowych obowiązków konsultacji Strategii Rozwoju Aglomeracji Wałbrzyskiej na lata 2013-2020 z organizacjami pozarządowymi i GRDPP, a także wobec braku woli Prezydenta Wałbrzycha do partycypacyjnego tworzenia tegoż dokumentu składamy wniosek o wycofanie tegoż dokumentu z dalszego procesu powstawania Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego.

Waldemar Weihs, Prezes Zarządu Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

Pismo do Prezydenta Wałbrzycha Pana Romana Szełemeja:

W związku z wysłaniem przez Urząd Miejski w Wałbrzychu w dniu 08.10.2012 r. o godz. 14:39 maila do wybranych wałbrzyskich organizacji pozarządowych w sprawie konsultacji Strategii Rozwoju Aglomeracji Wałbrzyskiej na lata 2013-2020 w terminie do dnia 12 października do godz. 14:30 uważamy, iż wyznaczenie zaledwie 4-dniowego terminu konsultacji dokumentu strategicznego dla społeczności miasta i regionu wałbrzyskiego jest nie do przyjęcia. Tym bardziej, iż połowa organizacji pozarządowych współpracujących z Urzędem Miejskim w Wałbrzychu nie posiada maili, a więc jest wykluczona z tak zaproponowanej formy konsultacji. Wobec powyższego składamy wniosek o przeprowadzenie konsultacji tegoż dokumentu w terminie co najmniej 21 dni z wysłaniem do wszystkich wałbrzyskich organizacji zaproszenia w sprawie konsultacji wraz z dokumentem Strategii Rozwoju Aglomeracji Wałbrzyskiej na lata 2013-2020.
Ponadto przypominamy Panu Prezydentowi, iż ustawa z dnia z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zobowiązuje do konsultacji projektów prawa lokalnego nie tylko z organizacjami pozarządowymi, ale także z Gminną Radą Działalności Pożytku Publicznego i to w terminie nie krótszym niż 14 dni.

Waldemar Weihs, Prezes Zarządu Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group