Sobota, 31 października
Imieniny: Augusta, Krzysztofa
Czytających: 2404
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk bez flagi – wkrótce to się zmieni

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 2 listopada 2009, 7:46
Aktualizacja: 7:47
Autor: mobi
28 października 2009 roku Komisja Heraldyczna działająca przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji wydała pozytywną opinię o projektach herbu i flagi województwa dolnośląskiego. A łatwo nie było, bo już raz projekty zostały zakwestionowane.

Dolny Śląsk nie posiadał flagi od stycznia 2008 roku, kiedy to Sejmik Województwa Dolnośląskiego odwołał obowiązujący od 2001 roku wzór, czyli flagę z herbowym czarnym orłem na biało-czerwonym tle. Uznano, iż flag była niezgodna zasadami heraldyki, bowiem na barwach narodowych nie wolno umieszczać żadnych innych symboli.

30 października 2008 roku zdecydowana większość radnych poparła złożony przez Marszałka Marka Łapińskiego nowy projekt, który następnie został przesłany do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – ten z kolei przekazał nową flagę do zaopiniowania Komisji Heraldycznej. W odpowiedzi Komisja ponownie przedstawiła uwagi do wizerunku orła na herbie, te same, które już raz wydała w 2000 roku. Marszałek powołał więc nowy zespół, który opracował wzór zgodny z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną, a przez to spełniające wymagania art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 1971 roku o odznakach i mundurach.

W lipcu tego roku Alfred Znamierowski, członek działającej przy MSWiA Komisji Heraldycznej, występując podczas Sesji Sejmiku uznał, że nowe symbole są zgodne z zasadami heraldyki. W sierpniu skierowano więc poprawiony i zaakceptowany przez Sejmik projekt godła i flagi Dolnego Śląska do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ten z kolei ponownie zwrócił się Komisji Heraldycznej o oficjalną opinię.

Pozytywna opinia Komisji Heraldycznej, oznacza, że sejmik będzie mógł przegłosować uchwałę o ustanowieniu herbu i flagi województwa. Od momentu ogłoszenia tej uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, herb i flagę będzie można oficjalnie stosować.

„W polu złotym orzeł czarny; przez tułów i skrzydła orła przepaska sierpowa srebrna, na niej pośrodku takiż krzyż” – tak w uchwale opisany jest herb Województwa Dolnośląskiego. - Herb Dolnego Śląska wzorowany jest na herbach późnogotyckich. Orły z tego okresu miały pierścień, szerzej rozczapierzone szpony, a ich ogon miał 5 piór – uzasadniał w lipcu podczas Sesji Sejmiku Alfred Znamierowski.

Za flagę Województwa Dolnośląskiego uznaje się płat materii o proporcjach 5:8 w kolorze żółtym z umieszczonym na środku flagi godłem herbowym.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group