Środa, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 5335
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Domagają się uchylenia uchwały

Niedziela, 2 maja 2021, 8:38
Autor: red
Wałbrzych: Domagają się uchylenia uchwały
Fot. red
Osoby związane z Prawem i Sprawiedliwością zwróciły się z petycją do prezydenta Wałbrzycha w sprawie tzw. uchwały szczepionkowej.

PETYCJA DO:
Przewodniczącej Rady Miasta Wałbrzycha
Prezydenta Miasta Wałbrzycha
Radnych Rady Miasta Wałbrzycha.

W dniu 29.04.2021 r. na wniosek Prezydenta Miasta, Rada Miasta Wałbrzycha, powołując się na art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 5.06.1998 r. o samorządzie powiatowym podjęła uchwałę wprowadzającej obowiązek wykonywania szczepień przeciwko COVID-19 przez mieszkańców Miasta Wałbrzycha powyżej 18 roku życia oraz inne osoby powyżej 18 roku życia, które nie zamieszkują w Wałbrzychu, a wykonują pracę na terenie Wałbrzycha.
Uchwała ta – w naszej ocenie - jest wydana z rażącym naruszeniem prawa, a co za tym idzie narusza zasadę praworządności, a także godzi w podstawowe prawa obywatelskie, w szczególności jest sprzeczna art. 31 Konstytucji, który w zdaniu drugim wskazuje, że nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje. Wskazane w uchwale podstawy prawne umożliwiają podejmowanie Radzie Miasta uchwał z zakresy m.in. ochrony zdrowia, w sytuacji gdy ich przedmiot jest nieuregulowany innymi przepisami. W sprawach epidemicznych, w szczególności w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych, kwestie te reguluje ustawa z dnia 5.12.2008 r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2008 poz. 1570) oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, a zatem Rada Miasta nie ma żadnych kompetencji do podejmowania uchwał w tym zakresie.

Będąc zwolennikami szczepień i zachęcając innych do skorzystania z realizowanego obecnie programu szczepień przeciw COVID-19, uważamy że podjęta uchwała jest szkodliwa, gdyż wprowadzając przymus szczepień, może doprowadzić do zniechęcenia mieszkańców do uczestniczenia w szczepieniach, co narazi ich na możliwość zarażenia i związanych z tym konsekwencji zdrowotnych. Jednoznacznie sprzeciwiamy się przymusowi szczepień, gdyż nie służy on powiększeniu zainteresowanych szczepieniem i ma cechy rozwiązań autorytarnych.

Pozostając w przekonaniu co do dobrych intencji wnioskodawcy to jest Prezydenta Miasta Wałbrzycha, oraz głosujących za przyjęciem uchwały Radnych Miasta Wałbrzych wzywamy do niezwłocznego uchylenia wskazanej na wstępie uchwały oraz uchwały – apelu wzywającego Ministra Zdrowia do umieszczenia choroby COVID-19 w wykazie chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień.

-Jerzy Langer, radny Rady Miasta Wałbrzycha
-Cezary Kuriata, radny Rady Miasta Wałbrzycha
-Maciej Badora, poseł ziemi wałbrzyskiej na Sejm VIII kadencji
-dr Piotr Sosiński, radca prawny
-Piotr Kochanowicz

Twoja reakcja na artykuł?

34
56%
Cieszy
15
25%
Hahaha
4
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
3%
Złości
6
10%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (55) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group