Wtorek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 4615
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Gmina Walim: Dotacje na ratowanie zabytków w gminie Walim

Wtorek, 20 lutego 2018, 12:21
Aktualizacja: 14:25
Autor: red
REGION, Gmina Walim: Dotacje na ratowanie zabytków w gminie Walim
Fot. UG Walim
Są pieniądze na kontynuację renowacji epitafiów Czettritzów oraz fresków przedstawiających sceny z Sądu Ostatecznego datowane na koniec XV i początek XVI wieku.

Łącznie 360 tysięcy złotych dotacji na ratowanie zabytków otrzymają z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego parafie z Gminy Walim i filia w Modliszowie. Mowa o Parafii p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Dziećmorowicach oraz kościele filialnym pw. św. Mikołaja w Niedźwiedzicy.

200 tys. zł przyznane parafii w Dziećmorowicach zostanie przeznaczone na konserwację malowideł ściennych i zabytkowych wypraw w kościele pw. św. Bartłomieja w Modliszowie oraz 100 tys. zł na remont elewacji z izolacją pionową oraz renowację epitafiów rodu Czettritzów przy kościele parafialnym.
– Prace nie byłyby możliwe bez wsparcia Gminy Walim i pomocy z zewnątrz. Tę również udało się pozyskać z Ministerstwa, a wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na dalsze prace przy kościele w Modliszowie oraz na bezcenny zabytek w naszej parafii – 9 epitafiów rodu Czettritzów – komentuje ks. Jarosław Zabłocki, proboszcz parafii w Dziećmorowicach.

60 tysięcy złotych trafi do kościoła filialnego pw. św. Mikołaja w Niedźwiedzicy.
– Środki przeznaczymy na dalsze prace przy konserwacji i odkrywaniu średniowiecznych fresków. Jednocześnie nie zaprzestajemy działań nad kolejnymi wnioskami i mamy nadzieję na dalsze wsparcie zewnętrzne – mówi Mieczysław Sidor, sołtys Niedźwiedzicy.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group