Sobota, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 1776
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Drzwi otwarte” i centrum aktywności sportowo – rekreacyjnej w dzielnicy Sobięcin

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 24 marca 2012, 14:42
Aktualizacja: 14:42
Autor: red
Fot. PG nr 4 w Wałbrzychu
Można zupełnie nic nie robić i być bardziej lub mniej zadowolonym z tego, co się dzieje dookoła. Można też próbować wziąć swoje sprawy w swoje ręce i stać się aktywnym współtwórcą wspomnianego “dookoła”.

Stowarzyszenie “Drzwi otwarte" to nowy podmiot w wałbrzyskim sektorze pozarządowym. Działa w lokalnej społeczności dzielnicy Sobięcin i na jej rzecz. Organizacja zawiązana została w listopadzie 2011 roku, a działalność rozpoczęła w styczniu tego roku.

Główne cele stowarzyszenia to: inicjowanie, wspieranie i organizowanie inicjatyw społecznych, projektów edukacyjnych i działań służących wyrównywaniu szans. Również wszelkie działania na rzecz nauki, opieki, oświaty i wychowania, integracji społecznej, promocji zdrowia i kultury fizycznej. Członkowie stowarzyszenia to w większości osoby pracujące aktywnie z dziećmi i młodzieżą, mające spore doświadczenie w realizacji projektów o zasięgu lokalnym, wojewódzkim, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym.

Pierwszym szeroko zakrojonym działaniem stowarzyszenia na rzecz mieszkańców dzielnicy jest program promujący zdrowie „Centrum aktywności sportowo - rekreacyjnej w dzielnicy Sobięcin”. Członkowie stowarzyszenia nie tylko opracowali program i sformułowali stosowny projekt. Znaleźli też poważnych partnerów do jego realizacji w najbliższym środowisku i aplikowali o środki na realizację do Funduszu Toyoty „Dobre pomysły zmieniają świat”. Wniosek został zauważony i bardzo wysoko oceniony przez donatora. Znalazł się w czołówce tych, przewidzianych do współfinansowania.

„Centrum aktywności sportowo - rekreacyjnej w dzielnicy Sobięcin” to dość ambitny projekt. Idealnie wpisujący się w potrzeby dzielnicy dla której został stworzony. Skupia się przede wszystkim na promocji aktywnych wzorców spędzania wolnego czasu i kształtowaniu zdrowych nawyków w tej sferze a także na integracji międzypokoleniowej mieszkańców dzielnicy. Projekt zakłada stworzenie na Sobięcinie miejsca sprzyjającego aktywności fizycznej i sportowo – rekreacyjnej. Takiego, które będzie ogólnodostępne, przyjemne, w którym wszyscy mieszkańcy mogliby aktywnie i zdrowo spędzać wolny czas. Miejsce takie znalazło się przy jednej z sobięcińskich szkół.

Już wkrótce do dyspozycji mieszkańców i gości dzielnicy oddane mają być odnowione boiska do gry w piłkę nożną i koszykówkę. Utworzony zostanie bulodrom, czyli zestaw dwóch boisk do gry, w coraz popularniejsze, petanque. Mieszkańcy zaproszeni zostaną do uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach ruchowych dostosowanych do potrzeb i możliwości osób w różnym wieku. Dzieciom w wieku szkolnym zaproponujemy gimnastykę korygującą i przeciwdziałającą wadom postawy. Osobom dorosłym i seniorom - step i aerobik. Młodzież, zainteresuje się niewątpliwie ćwiczeniami siłowymi. Zaaranżowane zostaną na nowo tereny zielone, przyległe do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 17.

Program, w założeniu swoim, ma zaktywizować mieszkańców dzielnicy do wspólnych działań na rzecz lokalnej społeczności. Uświadomić im ich naturalne potrzeby ruchu, dbania o zdrowie i dobre samopoczucie, podtrzymywania dobrych relacji społecznych. W efekcie - poprawić jakość ich życia. Mamy nadzieję, że uda nam się trwale zmienić nawyki uczestników programu w sferze wypoczynku na takie, które sprzyjać będą zdrowemu stylowi życia, wspólnemu spędzaniu wolnego czasu, międzypokoleniowej integracji.

Autorem i głównym realizatorem programu jest Stowarzyszenie „Drzwi Otwarte” przy Publicznym Gimnazjum nr 4 w Wałbrzychu. Program współfinansowany będzie z Funduszu Toyoty „Dobre Pomysły Zmieniają Świat”. Prezentacja partnerów programu i jego szczegółowych założeń zamieszczona została na stronie stowarzyszenia: www.drzwiotwarte.blogspot.com

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group