Niedziela, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 3494
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dworzec Wałbrzych–Szczawienko czeka na gruntowny remont

Sobota, 4 czerwca 2016, 6:50
Aktualizacja: Niedziela, 5 czerwca 2016, 9:31
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Dworzec Wałbrzych–Szczawienko czeka na gruntowny remont
Fot. Robert Bajek
Na dwa etapy zostanie podzielona inwestycja związana z remontem dworca kolejowego Wałbrzych–Szczawienko.

- To wielka inwestycja, na którą potrzeba kilku milionów złotych - tłumaczy prezydent Roman Szełemej. – W pierwszym etapie chcemy zrobić dojazd do dworca, a w drugim etapie zajmiemy się remontem dworca.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2016 roku Gmina Wałbrzych przejęła od PKP budynek dworca Wałbrzych-Szczawienko. W tym miejscu ma powstać nowoczesny obiekt typu "Park & Ride”.

Projekt rewitalizacji dworca Wałbrzych-Szczawienko będzie realizowany ze środków ZITowskich. Budynek dworca ma zostać odrestaurowany, wokół niego powstaną parkingi, a wszystko to w ramach projektu "Parkuj i jedź", który zakłada że mieszkańcy Wałbrzycha udający się do Wrocławia czy Jeleniej Góry przyjadą na teren dworca autobusem bądź samochodem osobowym, który pozostawią na parkingu i w dalszą podróż wyruszą pociągiem. Dworzec z tych samych powodów będzie też dogodnym miejscem dla osób odwiedzających Wałbrzych.
- Większość inwestycji – remonty dróg, remonty budynków instytucji kultury, będziemy chcieli realizować ze środków ZIT-owskich – tłumaczy prezydent. – Bez tych środków tych inwestycji na pewno nie dałoby się zrobić. Aglomeracja Wałbrzyska właśnie dzięki tym pieniądzom będzie miała wiele korzyści i mieszkańcy to z pewnością odczują.

Gmina Wałbrzych ma już gotowy projekt remontu dworca, co nie będzie czynnością łatwą, ponieważ jest to budynek zabytkowy. Projekt ten jest owocem wielu miesięcy pracy własnej i współpracy z biurem projektowym z Poznania. Po przeprowadzonym remoncie budynek dworca będzie spełniał swoją pierwotną funkcję dworca kolejowego z poczekalnią, punktami gastronomicznymi, punktami biletowymi. Dodatkowo na pierwszym i drugim piętrze budynku powstanie hostel i niskobudżetowe pokoje dla odwiedzających Wałbrzych turystów. Kolej pozostaje właścicielem peronów i dwóch wiaduktów nad ulicą Stacyjną.

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group