Czwartek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 4755
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dzieci z podstawówek nadal będą musiały płacić za bilety komunikacji miejskiej

Piątek, 1 września 2017, 12:56
Aktualizacja: Sobota, 2 września 2017, 8:56
Autor: PAW
Wałbrzych: Dzieci z podstawówek nadal będą musiały płacić za bilety komunikacji miejskiej
Fot. Robert Bajek
Podczas wczorajszej sesji rady miasta, radni w zdecydowanej większości odrzucili obywatelski projekt zakładający darmowe przejazdy komunikacją miejską dla wszystkich wałbrzyskich uczniów szkół podstawowych.

Stowarzyszenie Inicjatywa Polska przygotowało projekt inicjatywy uchwałodawczej "Dzieciaki bez biletów" dotyczący zagwarantowania uczniom szkół podstawowych darmowych przejazdów komunikacją miejską. Inicjatywa Polska podaje 6 powodów, dla których darmowa komunikacja miejska dla uczniów podstawówek powinna być wprowadzona:

1. Oszczędność w budżecie domowym - dzięki darmowej komunikacji w domowym budżecie pojawią się oszczędności sięgające nawet 100 złotych w skali miesiąca.

2. Wyrównywanie szans - darmowe przejazdy dla uczniów sprawią, że wszystkie dzieci będą mogły w takim samym stopniu korzystać z komunikacji miejskiej.

3. Promocja komunikacji miejskiej - darmowe przejazdy uczniów powinny spowodować wzrost liczby dorosłych pasażerów, ponieważ przejazd samochodem stanie się nieopłacalny.

4. Zdrowszy Wałbrzych - częstsze korzystanie z komunikacji miejskiej to mniejsza ilość samochodów na miejskich drogach a zarazem mniej zanieczyszczone powietrze.

5. Edukacja - dzieci korzystające z komunikacji miejskiej powinny nabrać dobrych nawyków korzystania z tej właśnie formy transportu w przyszłości.

6. Niewielkie koszty - koszt rocznych darmowych przejazdów uczniów powinien z roku na rok się obniżać, dzięki wzrastającej liczbie osób dorosłych, korzystających z tej formy komunikacji.

- O tym, że taki projekt jest przez wałbrzyszan oczekiwany, świadczy fakt, że podpisało się pod nim ponad 2 tysiące osób - mówi Mateusz Rambacher, inicjator przedsięwzięcia. - Nie wszystkich rodziców stać na kupno biletów dzieciom, a Wałbrzych to miasto rozległe i dzieciom z takich dzielnic jak Sobięcin, Biały Kamień czy Podgórze ciężko czasami uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych czy sportowych.

Rambacher zwracał uwagę również na fakt, że w wielu miastach w Polsce takie rozwiązania już funkcjonują, a niektóre miasta poszły nawet dalej w darmowej komunikacji miejskiej. Tak faktycznie jest, ale prezydent Roman Szełemej twierdzi, że projekt jest ciekawy, ale Wałbrzycha na razie nie stać na jego realizację.
- Cieszę się z aktywności obywatelskiej, jednak uważam, że na takie rozwiązania mogą sobie pozwolić miasta bogate - mówi Szełemej. - My wciąż mamy wiele do zrobienia i do tematu będzie można wrócić za rok, może dwa.

Z wyliczeń ZDKiUM w Wałbrzychu wynika, że proponowana inicjatywa obywatelska kosztowałaby miasto 1 milion 344 tysiące złotych rocznie. Ostatecznie radni przy 15 głosach "przeciw" i 3 "wstrzymujących się" projekt odrzucili.

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group