Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marii, Marzeny
Czytających: 9797
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dzień ptaków ma już 104 lata

Piątek, 2 kwietnia 2010, 8:03
Aktualizacja: 13:17
Autor: Sven
Wałbrzych: Dzień ptaków ma już 104 lata
sóweczka
Fot. Krzysztof Żarkowski
Ludzi od zawsze fascynowały ptaki. Szczególnie zaś ich tajemnicza umiejętność latania. Uosobieniem tych fascynacji jest mityczny Ikar i bardziej współczesny Ptasiek z powieści Williama Whartona.

Dzisiaj tajemnica latania została przebadana na wszystkie sposoby, a ludzie uświadomili sobie, że samoistnie latać nie będą. Można więc spokojnie pójść na spacer i choćby dla uspokojenia nerwów wsłuchać się w głosy ptaków oraz poobserwować co robią. A one zawsze mają coś do zrobienia. W dodatku do tego nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Co innego, gdy niewinne obserwacje zaczną przeradzać się w hobby czy wręcz życiową pasję.

Birdwatching, tłumaczone jako ptasiarstwo, zajmuje miliony ludzi na całym świecie. W samej Wielkiej Brytanii obserwatorów ptaków jest prawie cztery miliony. W Polsce ten kontakt z przyrodą preferuje kilka tysięcy osób. Zjawisko staje się z roku na rok popularniejsze. Liczne portale dają okazję nie tylko do wymiany doświadczeń i zaprezentowania zdjęć, pełnią też rolę edukacyjną np. przez uświadamianie zagrożeń ekologicznych. W tej działalności informacje, jakich dostarczają wędrujący po kraju „ptasiarze”, są bezcenne. Ważną rolę odgrywa coroczna akcja liczenia ptaków, ponieważ zmiany w ich populacji są sygnałem zaburzeń w środowisku danej okolicy.

Wydaje się, że najbardziej fachowo traktują ptasiarstwo strony: www.birdwatching.com i www.birdwatching.pl, choć możemy się oczywiście mylić. Dobrej okazji na zarobienie nie przegapił biznes. Istnieją sklepy ze stosownym sprzętem, w których można wydać nawet kilkanaście tysięcy złotych na coraz bardziej „niezbędne” akcesoria.

Osobnym zjawiskiem są twiczerzy (ang. twitchers), którym nie wystarczało już podglądanie ptaków w okolicy domu. Oni potrafią przebyć setki, jeśli nie tysiące kilometrów, rzucić wszystko, by zobaczyć i sfotografować okaz, którego nie mają w kolekcji. Dla tej grupy swoje usługi oferują również biura podróży. Istnieją rankingi prezentujące osoby, które „oko w oko” spotkały się z największą liczbą ptaków różnych gatunków. W Polsce, rekordziści mają ich już ponad 300 na około 430 występujących. Dodatkową trudność stanowi fakt, że regularnie można spotkać w Polsce około 270 gatunków. Podobno nikt w kraju nie obserwuje ptaka o nazwie Pomurnik. Jest ładny, kolorowy i niezwykle rzadki. Na tyle rzadki, że na jednej ze stron internetowych jego nazwę napisano przez „ó”. By się dowiedzieć, jakie to ma znaczenie, proponujemy wpisanie błędnej nazwy do wyszukiwarki.

Środowisko w Wałbrzychu i okolicy skorzystało na upadku ciężkiego i trującego przemysłu. Po latach zaczęły powracać dawno nie widziane gatunki zwierząt, w tym ptaków. Ten stan trzeba utrzymać poprzez jego ochronę. Podstawą jest oczywiście edukacja. Szkoły starają się kształtować u młodzieży właściwe postawy. Realizowane są projekty, których celem jest rozwijanie wrażliwości ekologicznej. Ale co z dorosłymi, dla których ekologia to tylko element polityki?

Jednym z przykładów jest sprawa obszarów sieci Natura 2000. Nie twierdzimy przy tym, że Miasto powinno bezmyślnie realizować wszelkie żądania ekologów, ale w tym wypadku zabrakło miejsca nawet na wysłuchanie naukowych argumentów.
Pozostaje mieć nadzieję, że nie dla wszystkich ptaki to tylko kurczak z rożna i kurczaczki na wielkanocnym stole.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group