Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 4459
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Czarny Bór: Dzień Ziemi

Poniedziałek, 24 kwietnia 2023, 7:31
Aktualizacja: 10:51
Autor: red
REGION, Czarny Bór: Dzień Ziemi
Fot. organizatorzy
„Ziemio! Nie chcemy abyś była zniszczona, chcemy żebyś była cała zielona, więc przysięgę Ci składamy, że zniszczyć Cię nie damy!" Taką właśnie obietnicę złożyli najmłodsi mieszkańcy gminy Czarny Bór podczas działań w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi, który rokrocznie obchodzony jest 22 kwietnia.

Z okazji święta Matki Ziemi ekologicznie działo się w całej gminie, było wspólne sadzenie kwiatów i krzewów, sprzątanie najbliższej okolicy, a także zajęcia przyrodniczo-edukacyjne, a wszystko pod czujnym okiem leśników z Nadleśnictwa Wałbrzych oraz instruktorów B+CK. W akcję zorganizowaną przez Bibliotekę + Centrum Kultury aktywnie włączyły się sołectwa Jaczków, Grzędy i Witków oraz przedszkolaki i uczniowie Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze. W ramach działań drewniane pociągi, zdobiące trawniki pod wiejskimi świetlicami, wypełniły się kolorowymi kwiatami, a głowy uczestników zajęć edukacyjnych - ważnymi informacjami, które na pewno przydadzą się podczas wiosennych wędrówek po lasach. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jakie rośliny można spotkać wiosną, a układając różne elementy przyniesione z lasu, budowali jego piętra. Nasz las naprawdę żył kiedy wychodziły z kory czy liści różne małe, pełzające zwierzątka. Na koniec był czas na pytania i dzielenie się własnymi doświadczeniami. Jak zachowywać się w lesie? Co wiosną piszczy w trawie? Na jakie zwierzęta i owady natknąć się możemy w okolicznych lasach? Jak odróżnić żmiję zygzakowatą od zaskrońca, czy też jak zabezpieczyć się przed kleszczami? Na te i wiele innych pytań wspólnie z Paniami Olą i Kasią z Nadleśnictwa Wałbrzych oraz Panią Dorotą z B+CK szukali odpowiedzi młodzi przyrodnicy.

Dzień Ziemi to świetny moment, aby na chwilę przystanąć i rozejrzeć się dookoła siebie i zrobić coś dla naszej planety a dzięki temu skorzystamy i my... A co na to wszystko Pani Ziemia? Chyba zadowolona, bo w końcu uśmiechnęła się do wszystkich, pierwszymi, wiosennymi promieniami słońca. Zadowolenia nie kryli też czytelnicy czarnoborskiej biblioteki, którzy w dniu Święta Ziemi, jako dodatek do świetnej lektury mogli liczyć również na prezent w postaci sadzonek drzewek i krzewów.
Biblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze składa serdecznie podziękowania za pomoc w realizacji Dnia Ziemi w Gminie Czarny Bór. Byli z nami: Sołectwo Jaczków, Sołectwo Witków, Przedszkole w Witkowie, Gminny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czarnym Borze, Nadleśnictwo Wałbrzych, Adam Świerk i firma Byliny-Świerk w Dobromierzu, Sklep ogrodniczy Wałbrzyszanka w Wałbrzychu, Centrum Ogrodniczego Dom i Ogród w Kamiennej Górze oraz P.P.H. Drewnex-Tartak-Recykling Drewna-Palety.

Twoja reakcja na artykuł?

3
38%
Cieszy
1
13%
Hahaha
4
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group