Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 3049
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dziś kolejna premiera wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego

Czwartek, 4 października 2018, 11:18
Autor: red
Wałbrzych: Dziś kolejna premiera wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego
Fot. użyczone
Trzeci spektakl „Szaniawskiego”, który powstaje w ramach KONKURSU im. JANA DORMANA.

Premiera: 4 października 2018, godz. 18.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Wałbrzychu (ul. Limanowskiego 12).

Reżyseria: Klaudia Hartung-Wójciak
Tekst: Klaudia Hartung-Wójciak wraz z zespołem aktorskim na podstawie improwizacji i z inspiracji książką DZIKUS Davida Almonda i Dave’a McKeana
Działania pedagogiczne i współpraca dramaturgiczna: Dorota Kowalkowska
Kostiumy i scenografia: Hanka Podraza
Muzyka: Piotr Peszat
Przygotowanie wokalne: Anna Mansfeld
Współpraca i konsultacje pedagogiczno-psychologiczne: Małgorzata Simm, Maciej Jonek
Obsada: Dorota Furmaniuk, Karolina Krawiec, Joanna Łaganowska, Mateusz Flis, Ryszard Węgrzyn oraz Chór Seniorów w składzie: Joanna Luklińska, Dorota Witkowska, Ryszard Godlewski, Zbigniew Sowiński, Barbara Stefanowicz, Stanisław Sudak
Warsztat choreograficzny seniorów: Dorota Furmaniuk, Mateusz Flis

DZIKI to muzyczne horror story dla dzieci i młodzieży, oparte na improwizacjach aktorskich i SYMFONII WIOSENNEJ Benjamina Brittena. Jest to opowieść performatywna o 12-letnim Benjaminie, którego ojciec (zjedzony przez raka, rekiny czy inne niebezpieczne zwierzęta) umiera. W obliczu straty chłopiec zaczyna pisać opowiadanie, ale nie o księżniczkach, czarodziejkach z księżyca lub planetach, gdzie wszyscy żyją długo i szczęśliwie, ale o Dzikusie, który wyłazi nocą, by żywić się upolowanymi resztkami i insektami, burząc spokój miasteczka.
Historia Benjamina stanowi radykalne odrzucenie strategii radzenia sobie z traumą, które podsuwa i sugeruje świat dorosłych. Dziki jest dla chłopca spotkaniem z samym sobą – dotychczas odrzuconym i niechcianym. Jest okaleczoną mową o utracie codziennego języka, o niemożności stworzenia komunikatu pożądanego i społecznie akceptowalnego. „Dziki” to strategia przełamania kryzysu i nieobliczalna wyobraźnia.

Po każdym spektaklu (w jego przestrzeni) odbędzie się warsztat pedagogiczno-teatralny.
Spektakl skierowany jest do widzów w wieku 11-15 lat.
DZIKI zostanie zaprezentowany 22 razy w szkołach w Wałbrzychu i regionie.

Czas trwania spektaklu: 55 min.
Czas trwania warsztatu: 50 min.

KONCEPCJA EDUKACYJNA

Spektaklowi towarzyszą działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, a także do pedagogów i psychologów szkolnych, opracowane przez pedagoga teatru Dorotę Kowalkowską, ze wsparciem konsultujących projekt psychologów: Małgorzaty Simm i Macieja Jonka.

DLA DZIECI/ MŁODZIEŻY

Po każdym spektaklu odbędzie się WARSZTAT PEDAGOGICZNO-TEATRALNY, prowadzony przez pedagoga teatru i aktorów. Warsztat wprowadzi młodych widzów w język DZIKIEGO i zachęci do poznania jego świata. Każdy z widzów zostanie zaproszony do swojej próby skomunikowania się z DZIKIM i sięgnięcia w tym celu do własnej wyobraźni. Warsztat pozwoli nazwać sytuację, w której znalazł się bohater opowieści i zachęci do empatycznego kontaktu z jego „nieoswojonymi” emocjami.

Każdy widz otrzyma INTERATYWNĄ KSIĄŻKĘ RYSUNKOWĄ przygotowaną przez rysownika Wojciecha Stefańca. Album stanowić będzie osobistą własność każdego dziecka, które będzie mogło zapisać w graficznej historii DZIKIEGO własne słowa, myśli i obrazy –opowiedzieć SWOJEGO DZIKIEGO.

Spektaklowi towarzyszyć będzie także internetowa APLIKACJA DZIKI UPLOAD, na której widzowie będą mogli umieść swoje ślady po spektaklu i stworzyć archiwum wrażeń, reakcji i emocji związanych ze spektaklem. Aplikacja zostanie przygotowana przez nastoletnich programistów i grafików z Wałbrzycha, którzy przygotują ją dla swoich rówieśników i młodszych odbiorców. Jej koncepcją opiekuje się Maciej Jonek z B10 CityLab.

DLA PEDAGOGÓW, PSYCHOLOGÓW SZKOLNYCH

W ramach projektu powstanie WAŁBRZYSKA PLATFORMA PSYCHOLOGÓW i PEDAGOGÓW SZKOLNYCH, którą 4 października zainauguruje spotkanie eksperckie z psychologiem RYSZARDEM IZDEBSKIM, zatytułowane: JAK ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI O UTRACIE. Ryszard Izdebski poprowadzi także warsztaty dla psychologów i pedagogów, które odbędą się 5 października. Platforma będzie rozwijana w trakcie eksploatacji spektaklu i później. Pokierują nią Małgorzata Simm i Maciej Jonek. Oni także przygotują dla nauczycieli karty pracy do spektaklu DZIKI, do wykorzystania w ramach zajęć lekcyjnych.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Współfinansowanie ze środków z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

KONKURS IM. JANA DORMANA

Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
67%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group