Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 2622
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dziś Sylwester

Wiadomości: Kraj
Wtorek, 31 grudnia 2019, 16:19
Aktualizacja: Środa, 1 stycznia 2020, 11:04
Autor: red
Fot. archiwum
Jeden grudniowy wieczór. Z pozoru nie ma w nim nic szczególnego, a jednak sama świadomość, że kończy on jeden i zaczyna kolejny rok, stwarza go wyjątkowym i dostojnym. Noc z 31 grudnia na 1 stycznia– noc szaleństwa, wielkich postanowień i ciekawości tego, co przyniesie nadchodzący rok.

Pierwszy Sylwester prawdopodobnie odbył się w 999 roku naszej ery, kiedy ludzie spodziewali się końca świata (co skądinąd jest nam całkiem bliskie). Kiedy jednak minęła północ, a świat się nie skończył i nic nie zapowiadało katastrofy, ludzie zaczęli świętować, balować i bawić się wspólnie dla uczczenia nowego roku. Stąd tradycja, by ten wieczór spędzić w sposób niecodzienny i dać upust wszelkim swoim szaleństwom i porywom.

Z pewnością, pierwszą rzeczą, która wydaje nam się nieodzowna w tym dniu jest elegancki bal, dancing, a dziś bardziej impreza, przyjęcie, spotkanie z rodziną, znajomymi lub też podróż. Każdy tego dnia ubiera się staranniej niż zwykle, jest miły dla pozostałych domowników, napełnia lodówkę i portfel zgodnie z zasadą: „jaki Sylwester, taki cały rok”. O północy nie można zapomnieć o wystrzelaniu fajerwerków i petard na cześć idącego nowego roku, z zachowaniem, o czym należy pamiętać, dużej ostrożności. O północy także składamy sobie noworoczne życzenia z najbliższymi, którzy świętują tę uroczystość z nami. Jest jednak w polskiej tradycji kilka innych zwyczajów i zabobonów, o których często nie słyszeliśmy, a być może warto je dołączyć do swojej sylwestrowej zabawy.

Jeśli chodzi o ubiór, to trzeba o niego zadbać szczególnie, bo zapewnia to powodzenie u płci przeciwnej. Podobnie będzie, gdy w ten wieczór ubierzemy nową bieliznę (najlepiej jeszcze z metką!). Absolutnie nie można w tym czasie sprzątać, bo wymiata się tym sposobem szczęście, które gromadzi się na nadchodzący rok. Jeśli ktoś wybiera się na przyjęcie samotnie, sugerowane jest, aby nasypał do butów maku, bo to ma zapobiec takiej sytuacji w przyszłym roku. Po północy trzeba nakręcić zegary w domu i otworzyć okna, żeby Nowy Rok i dobre duszki nie miały problemów z zagoszczeniem w domu. Bacznie obserwujmy też szampana w kieliszku- duże bąbelki to spore zmiany w nowym roku, natomiast małe symbolizują stabilizację i stałość. Niezamężne dziewczyny po północy powinny być uważne- pierwsze wypowiedziane wtedy imię męskie to imię przyszłego męża. Dostatek w nowym roku gwarantuje zaś zjedzenie dużej ilości ryby.

Zgodnie ze znaną frazą „Co kraj, to obyczaj” na całym świecie inaczej świętuje się Sylwestrową noc. W Hiszpanii o północy zjada się dwanaście winogron, w Danii zeskakuje z krzesła, w Wietnamie najstarsza kobieta w rodzinie odpala petardę, a we Francji wita się nowy rok na Polach Elizejskich. Niemcy wróżą sobie z ołowiu, a w Ekwadorze trzeba przejść naokoło swojego domu z walizką, by podróż marzeń została zrealizowana. Dla Rosjan jest to dzień obchodzony dużo bardziej uroczyście niż na przykład Boże Narodzenie- oczekują oni prezentów od Śnieżynki, która przybywa z Dziadkiem Mrozem.

Sposobów na przeżycie Sylwestra jest w całą pewnością nieskończenie dużo- każdy chce by był to wyjątkowy wieczór, nie tylko dla niego, ale też dla osób z nich witających nowy rok. Jak więc Polacy spędzają Sylwestra? Co doceniają najbardziej? I co tego wieczoru chcą przeżyć? Statystyki wskazują, ze ponad połowa Polaków spędzi noc z 31 grudnia na 1 stycznia w domu, z rodziną. Spora grupa ma zamiar świętować u swoich bliskich, znajomych, czy też krewnych. A nieco mniej osób wybiera się na przyjęcia i imprezy zorganizowane w lokalach.

Nie zapomnijmy więc przywitać nowego roku, tak by wypełnił się on szczęściem i dostatkiem, ale przede wszystkim niech nie ominie nas szampańska zabawa do utraty tchu!

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
1
25%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Bicz_bozy 31-12-2019 17:34
Z okazji zbliżającego się Nowego Roku chciałbym szanownym forumowiczom (wdzystkim) życzyć pomyślności oraz wielu powodów do uśmiechu.
~Gocha 31-12-2019 17:58
U mnie jusz szalejo
~Adrian 31-12-2019 17:58
Z okazji Nowego Roku życzę wszystkim działaczom i sympatykom PiS, żeby w maju pomyśleli i nie głosowali na długopisa, który tylko jeździ na nartach i łamie konstytucję. Jest pachołkiem jednej bandy. Wyborco PiS myślenie nie boli. Tylko KONFEDERACJA.
~uPOśledzeni 31-12-2019 18:17
do: ~Adrian (17:58)
Z okazji Nowego Roku życzę ci pomyślnych wizyt u psychiatry chociaż wiadomo że żółć zawiść i zwykłe ludzkie skur... są nieuleczalne:)))
~łowca kretynów 1-01-2020 21:19
do: ~Adrian (17:58)
dlaczego trollujesz pod różnymi nickami ? Co za debil. Patrz na ikonki. Poniżej jesteś jako ~. Czy płacą ci za to ? I takie bydlęta zakłócają forum.
~turysta 31-12-2019 20:03
Sylwester ,jutro KAC , a pojutrze nowe ceny
~,,,, 31-12-2019 20:53
do: ~turysta (20:03)
Prawda nowe ceny czyli wszystko w górę. Kiedy będę miał waloryzację 500 +, bo akcyza na wódkę i fajki idzie w górę. Tego Kaczorowi nie wybaczę.
~Czytelnik 1-01-2020 0:36
Całej redakcji, czytelnikom komentatorom życzę Dosięgło Roku.
~... 1-01-2020 2:26
U mojrzeszkow tez jest obchodziny nowy rok?
~Gocha 1-01-2020 10:39
Moj stary narombany jak autobus pszepuscil dzieciom piencet plus czy dajom gdzis wyruwnanie?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group