Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3208
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Czarny Bór: Efekty działań w ramach Funduszu Sołeckiego widoczne gołym okiem

Sobota, 14 grudnia 2013, 6:25
Aktualizacja: Czwartek, 5 lutego 2015, 7:46
Autor: red
REGION, Czarny Bór: Efekty działań w ramach Funduszu Sołeckiego widoczne gołym okiem
Fot. UG Czarny Bór
We wszystkich sołectwach na terenie gminy Czarny Bór udało się już zrealizować zadania, które zostały ujęte w uchwałach zebrań wiejskich przeprowadzonych w 2012 roku, a dotyczących Funduszu Sołeckiego.

Kwoty, jakie zostały przyznane mieszkańcom poszczególnych sołectw do wykorzystania w 2013 roku, wahały się w zależności od liczebności sołectwa od niewiele ponad 11 tysięcy złotych w Grzędach Górnych, po najwyższe wartości w Witkowie i Czarnym Borze, bo ponad 30 tysięcy złotych. Całkowita wartość środków zarezerwowanych na Fundusz Sołecki w gminie Czarny Bór wyniosła ponad 140 tysięcy złotych. Na część inwestycji, ze względu na ich priorytetowy charakter, gmina zdecydowała się wydatkować dodatkowe fundusze na kwotę około 20 tysięcy złotych. Jak wynika z danych opublikowanych na portalu www.funduszesoleckie.pl, w Polsce w 2012 roku na prawie 2.200 gmin 1.241 z nich podjęło uchwałę o wyodrębnieniu środków na realizację funduszu sołeckiego z budżetu. W województwie dolnośląskim na 134 gminy 101 z nich (w tym gmina Czarny Bór) oddało w ręce mieszkańców proces decyzyjny pozwalając na rozwój oddolnych inicjatyw.

W Grzędach Górnych z przyznanych środków wykonano i zamontowano drewnianą wiatkę przystankową oraz wykonano i umieszczono tabliczki z numerami porządkowymi na terenie sołectwa. Przystanek służy przede wszystkim dzieciom i młodzieży, którzy codziennie czekają na środki transportu publicznego dojeżdżając do placówek oświatowych. Zamontowanie tabliczek z numerami porządkowymi pełni funkcję informacyjną i ułatwia zlokalizowanie konkretnej posesji.

Udrożnienie rowów i przepustów to palący problem, z jakim sołectwo Borówno boryka się już kilka lat. Mieszkańcy w ramach posiadanych sił i środków postanowili podjąć uchwałę, na mocy której chociaż częściowo uda się przeprowadzić działania zmierzające do poprawy sytuacji. W ramach realizacji założeń funduszu sołeckiego w Borównie zajęto się więc melioracją - przebudowano i wyremontowano przepusty oraz wyczyszczono rowy. Wykonane prace pozwolą na łatwiejszy przepływ wody, co w rezultacie zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców i pozwoli zminimalizować negatywne skutki obfitych opadów deszczu.

Mieszkańcy Witkowa lwią część środków z Funduszu Sołeckiego przeznaczyli na boisko sportowe. W efekcie przeprowadzonych prac zwiększono gabaryty płyty boiska, a korzystanie z obiektu stało się bardziej komfortowe.

W Jaczkowie zagospodarowano i utwardzono teren przy kościele, gdzie powstały miejsca parkingowe oraz utwardzono plac na lokalizację kontenerów na śmieci przy cmentarzu.

W Czarnym Borze zakupiono komplet ławek i stołów, namioty oraz ławki parkowe w ramach tzw. małej architektury, które umieszczono w najbardziej newralgicznych miejscach na terenie sołectwa. Wykonano oraz zamontowano stalowe schody przy budynku szatni na boisku sportowym.

W Grzędach w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców ogrodzono teren wokół zbiornika wodnego oraz wykonano i zamontowano ogrodzenie przy świetlicy.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group