Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 1803
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ekologiczna ciepłownia w Głuszycy

Wiadomości: REGION, Głuszyca
Środa, 25 kwietnia 2012, 19:00
Aktualizacja: 19:01
Autor: opr. PAW
Fot. red
Głuszyca będzie miała ekologiczne źródło ciepła, zasilane paliwem gazowym. 11 kwietnia 2012 roku została podpisana umowa o inwestowaniu między gminą Głuszyca a firmą DZT Service.

Nowa ciepłownia powstanie w miejscu byłej kotłowni węglowej przy ul. Łukasiewicza 55A. Będzie dostarczać ciepło do 1800 mieszkańców oraz szkoły podstawowej. Podpisana z DZT Service umowa obejmuje między innymi: demontaż urządzeń zabudowanych w budynku po grupowym węźle cieplnym, wykonanie przyłącza gazowego i kotłowni gazowej oraz ewentualną modernizację sieci przesyłowych i węzłów cieplnych. Planowany termin ukończenia inwestycji to 30 wrzesień 2012 roku.
- Głuszyca będzie miejscem realizacji dużej i znaczącej inwestycji, która łączy w sobie nowoczesność z praktycznością. Budowa nowego obiektu - źródła energii cieplnej - z jednej strony jest wyjściem naprzeciw wymaganiom Unii Europejskiej związanym z ochroną środowiska, zaś z drugiej oznacza zabezpieczenie mieszkańcom Głuszycy ciepła na wiele lat ¬- jak stwierdza Alicja Ogorzelec, burmistrz Głuszycy.

Stara kotłownia przy ulicy Kolejowej spala miał węglowy, emitując wiele zanieczyszczeń. Nie jest to jedyna wada obecnej ciepłowni – ze względu na to, że jest zlokalizowana ponad kilometr od osiedla, występują duże straty związane z przesyłem ciepła. Obiekt przy Kolejowej nie jest dostosowany zarówno do potrzeb odbiorców ciepła, jak i do norm Unii Europejskiej, związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla. Regulacje zaczną obowiązywać w 2015 roku, a modernizacja istniejącej kotłowni zgodnie z przepisami unijnymi kosztowałoby gminę nie mniej niż wybudowanie kotłowni gazowej.

Kilkudziesięcioletnie i wyeksploatowane już urządzenia zastąpią kotły zasilane paliwem gazowym. Nowe rozwiązania są nie tylko mniej zawodne, ale także ekologiczne.
- Podczas procesu spalania paliwa gazowego do atmosfery emitowana jest o wiele mniejsza ilość szkodliwych związków i substancji, niż w przypadku spalania paliw stałych takich jak miał węglowy – tłumaczy Jolanta Suława, prezes zarządu DZT Service.

Dzięki nowej ciepłowni mieszkańcom Głuszycy zostanie zapewnione bezpieczeństwo energetyczne na kolejne lata. Prace zostaną rozpoczęte po uprawomocnieniu się decyzji o pozwolenie na budowę. Wykonawca zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby ukończyć inwestycję przed wyznaczonym terminem.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Dżul 25-04-2012 20:31
wałbrzyski PEC też "postawił na nogi" starą węglową ciepłownię na ul. Długiej. Ekonomia okazała się brutalna w zderzeniu z rzeczywistością...Kto zapłaci za wytworzoną energię cieplną? Będzie ona nie tania...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group