Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 2940
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: EKUZ = święty spokój na wakacjach? Sprawdź to!

Poniedziałek, 9 marca 2020, 8:36
Aktualizacja: 12:13
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: EKUZ = święty spokój na wakacjach? Sprawdź to!
Fot. użyczone
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to rozwiązanie, które jest chętnie wybierane przez osoby opuszczające Polskę w celach biznesowych, turystycznych, czy edukacyjnych. Z tego tekstu dowiesz się, czym dokładnie jest program EKUZ, jak do niego dołączyć i co gwarantuje karta. Zaczynamy!

Na początek formalności - jak wyrobić kartę?

Aby stać się posiadaczem karty EKUZ, wystarczy tylko jedna wizyta w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, wypełnienie wniosku i złożenie go. Po kilku minutach karta jest już gotowa do odbioru i aktywna. Jeśli nie chcesz się fatygować do oddziału NFZ, zawsze możesz przesłać wniosek mailem, faksem, tradycyjną pocztą lub poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą EPUAP. Warto wspomnieć o tym, że wyrobienie karty EKUZ jest w 100% bezpłatne. Kliknij w link i dowiedz się, jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego w Wałbrzychu (więcej na ekuz.com.pl).

Sprawdź, gdzie w Wałbrzychu znajduje się oddział NFZ.

Jak działa EKUZ?

Każdy posiadacz karty może swobodnie korzystać z opieki medycznej w kraju, w którym aktualnie się znajduje w takim samym stopniu, jak pełnoprawni obywatele. Warto pamiętać jednak, że wraz z przywilejami pojawiają się również obowiązki. Dla przykładu - przebywając we Francji, będziesz musiał wnieść opłatę w wysokości 30% honorarium lekarza tak samo, jak muszą robić to obywatele tego kraju.

Jaki jest zakres działania karty EKUZ i gdzie możesz z niej skorzystać?

Karta EKUZ gwarantuje przeprowadzenie procedur medycznych niezbędnych do tego, by pacjent nie był zmuszony wracać po pomoc do swojego kraju. Wystarczy tylko, że w placówce medycznej pokażesz kartę, by móc skorzystać z leczenia. Program EKUZ działa na terenie całej Unii Europejskiej oraz krajów zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu. Pamiętaj jednak, że warunkiem skorzystania z benefitów płynących z posiadania karty EKUZ jest okazanie dokumentu w placówce medycznej.

Czego nie pokrywa karta EKUZ?

Przy pomocy karty EKUZ możesz skorzystać z wielu procedur medycznych, ale są pewne ograniczenia. Poniżej znajdziesz listę tego, czego nie uwzględnia dokument:

- planowanych zabiegów,
- pomocy medycznej w prywatnych placówkach,
- transportu medycznego,
- transportu zwłok,
- ratownictwa,
- ubezpieczenia OC,
- rekompensaty za opóźniony lot,
- rekompensaty za zgubiony bagaż.

Chcesz wiedzieć kiedy karta EKUZ to za mało? Więcej na: http://ekuz.com.pl/kiedy-ekuz-nie-wystarczy/

EKUZ, a ubezpieczenie turystyczne

Te dwa produkty bardzo często są do siebie porównywane ze względu na pozorne podobieństwa. Przyglądając się jednak uważniej widać jak na dłoni, że nie mają ze sobą zbyt wielu wspólnych cech. Polisa turystyczna to znacznie bardziej rozbudowany produkt ubezpieczeniowy, który chroni nie tylko od kosztów leczenia, ale również uwzględnia elementy takie jak OC, NNW i wiele innych. EKUZ z kolei to program przydatny na krótkie wyjazdy z zaplanowanym scenariuszem. Jeśli szukasz wrażeń i lubisz aktywnie spędzać czas, zalecamy, byś zainteresował się polisa podróżniczą.

Podsumowanie

Jak widzisz Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który zapewnia nie tylko ochronę Twojego zdrowia, ale również daje Ci poczucie bezpieczeństwa i pozwala na swobodne podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. Dodatkowym atutem jest zerowy koszt wyrobienia karty oraz błyskawiczny przebieg całej procedury. Jeśli już dzisiaj wiesz, że będziesz wyjeżdżać za granicę, udaj się do oddziału NFZ i nie czekaj na ostatnią chwilę. Dzięki temu unikniesz kolejek i marnowania cennego czasu.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group