Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 2813
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/wszechświat: Energetyk w kosmosie

Sobota, 4 lutego 2012, 16:35
Aktualizacja: Niedziela, 5 lutego 2012, 12:26
Autor: Sven
Wałbrzych/wszechświat: Energetyk w kosmosie
Fot. Sven
Niedługo po godzinie trzynastej udało się nawiązać kontakt miedzy wałbrzyskim Energetykiem i Międzynarodową Stacja Kosmiczną krążącą po orbicie Ziemi.

Poza Centrum Nauki Kopernika w Warszawie jeszcze nikt w Polsce nie rozmawiał z załogą stacji kosmicznej. ZS ,,Energetyk” w Wałbrzychu jest pierwszą szkołą w Polsce, która połączyła się w ten sposób, a dziesiątą, która w ramach programu ARISS w ogóle weźmie udział w radiowej telekonferencji w ramach szkolnego programu ARISS.

Połączenie z ISS jest eksperymentem edukacyjnym polegającym na krótkiej radiowej telekonferencji, która odbywa się ramach programu ARISS (Amateur Radio on The International Space Station). ARISS to międzynarodowy program edukacyjny, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz agencji kosmicznych – amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA. Program ten jest adresowany do młodzieży szkolnej i akademickiej, a jego cel to popularyzacja astronautyki, historii podboju kosmosu, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, przede wszystkim nowoczesnymi technologiami, przemysłem kosmicznym oraz łącznością radiową, w tym krótkofalarstwem. Łączność radiowa pomiędzy uczniami szkoły a Międzynarodową Stacją Kosmiczną będzie przeprowadzona dzięki wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz NASA.

Mateusz Dębski to jeden z uczniów, którzy wzięli udział w przygotowaniu telekonferencji: - Ze względów technicznych nie mogliśmy połączyć się przy pomocy naszej stacji radiowej, dlatego musieliśmy skorzystać z telemostu. Do tego potrzebny był specjalny aparat telefoniczny, który zrobiliśmy. Połączenie jest przez Brukselę, Kalifornię i dopiero SSI. Czas połączenia jest ściśle określony, bo satelita musi być w tym czasie nad Kalifornią.

W trakcie dziesięciominutowego połączenia na pytania uczniów Energetyka odpowiadał amerykański astronauta Donald Pettit. Dowiedzieliśmy się między innymi, że Donald od dziecka marzył o tym, żeby zostać astronautą i skutecznie dążył do jego realizacji. Okazało się także, że poza Ziemią gołym okiem nie można przyglądać się innym planetom, ale na horyzoncie najlepiej widoczny jest Mars i Saturn. Życie codzienne składa się z ciągłych ćwiczeń i przeprowadzenia eksperymentów naukowych, nie ma więc czasu na nudę. Raz w tygodniu jest możliwość rozmowy z rodziną, co łagodzi skutki rozłąki. Śmieci, które powstają w trakcie działalności na stacji przywożone są na Ziemię i utylizowane. Ciekawostką jest to, ze Nowy Rok załoga stacji obchodziła w tym samym momencie, co my, a zmianę daty uczcili zajadając potrawy kuchni rosyjskiej. Wszyscy chętni do lotów w kosmos dowiedzieli się, że przygotowania do takiej wyprawy trwają dwa lata, a ostatnie dziewięć miesięcy zajmują przygotowania do funkcjonowania w stanie nieważkości.

Starosta Robert Ławski cieszył się z sukcesu szkoły, dla której starostwo jest organem prowadzącym, ale sam pytań Donaldowi Pettit nie zadał:

- Nie zostało przewidziane zadawanie pytań przez starostę, ale jak pewnie wszystkich, interesuje mnie jak tam jest. Zapewne większość ziemian chciałaby polecieć w kosmos, by doświadczyć takiej przygody. Pytania będą zadawać uczniowie. To jest ich święto, bo oni doprowadzili do dzisiejszego wydarzenia – mówił starosta Robert Ławski.

Gratulacje należą się nauczycielowi Energetyka – Dariuszowi Ciskowi, który opiekuje się grupą pasjonatów, zajmujących się na co dzień konstruowaniem robotów, a ostatnio także rozmowami z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group