Wtorek, 19 października
Imieniny: Pawła, Piotra, Jana
Czytających: 4014
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Europejczycy w Wałbrzychu

Piątek, 6 września 2019, 8:32
Aktualizacja: Sobota, 7 września 2019, 9:27
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Europejczycy w Wałbrzychu
Fot. organizatorzy
Pod koniec sierpnia dwa czteroosobowe zespoły wyruszyły vanem w trasę po Europie w ramach projektu Road Trip. Podczas 5–tygodniowej podróży odwiedzą aż 30 różnych zakątków Europy. Wszystko po to, by pokazać mniej znane miejsca innym Europejczykom. Już 11 września zawitają do Wałbrzycha!

W dniach 10-13 września 2019 roku czteroosobowa załoga vana, w składzie Olga, Selina, Panos i Wijnand odwiedzi Polskę. Podczas swojej podróży po starym kontynencie w ramach projektu Road Trip opowiadają za pomocą mediów społecznościowych lokalne historie, pełne inspirujących spostrzeżeń na temat ludzi i miejsc, a dzięki którym Europa jest prawdziwie wyjątkowym miejscem. Młodzi podróżnicy wyruszyli z Dublina w Irlandii, skąd następnie udają się na wschód do Niemiec, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. Celem ich podróży jest Cypr.

W Polsce, 10 września zatrzymają się w Kudowie Zdroju, gdzie odkryją korytarze labiryntu w Szczelińcu Wielkim, a drugiego dnia odwiedzą zamek Książ, który został odrestaurowany przy wsparciu funduszy unijnych oraz poznają jego historię. Trzeciego dnia, 12 września w Opolu, dowiedzą się jak powstają znane na całym świecie wysięgniki do kamer Movie Bird, które były używane na planach takich produkcji, jak La La Land, Star Wars, filmów o Jamesie Bondzie, czy serialu Gra o Tron. Podczas tej wizyty, Magdalena Załęcka, zwyciężczyni konkursu filmowego Young Filmmakers Competition, będącego częścią kampanii #EUandME, zaprezentuje swój krótkometrażowy film „Spisek". Tego samego dnia, Olga, Selina, Panos i Wijnand dowiedzą się również o lokalnym projekcie Hard Beans - kawiarni w której wypalane są ziarna kawy. Natomiast w piątek 13 września odwiedzą dumę śląskiego górnictwa - kopalnię Guido w Zabrzu. Będąc oprowadzanym po kopalni przez byłego górnika, dowiedzą się więcej o pracy w kopalni 355 metrów pod ziemią. W 1987 r. kopalnia została oficjalnie wpisana do rejestru zabytków nieruchomych oraz jest częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Uczestnicy projektu to osoby pozytywnie zakręcone na punkcie tworzenia filmów, pisania tekstów, fotografii i reportażu. W ramach ogólnoeuropejskiego castingu, spośród setek kandydatów wybrano ośmiu podróżników. Pierwszy z nich to Panos - radosny dwudziestotrzyletni Cypryjczyk, który zawsze patrzy na świat przez różowe okulary - to on jest prezenterem zespołu. Za kręcenie filmów odpowiada Wijnand, 26-letni twórca filmów dokumentalnych z Holandii. Natomiast Selina, 22-letnia Niemka, będzie tworzyła fotorelację z wyjazdu. Wśród członków załogi wyprawy jest także Olga z Katowic, która będzie pisać relacje z podróży. Olga pasjonuje się sztuką i nauką i już teraz nie może doczekać się podróży:
- Najbardziej ekscytujące w projekcie Road Trip jest to, że mamy szansę odwiedzić wyjątkowe europejskie miasta z perspektywy prezentera, copywritera, filmowca i fotografa. Odwiedzimy miejsca i inicjatywy, które dużo wnoszą do społeczeństwa, wspierają ekologię czy integrują lokalne społeczności. Cieszę się, że będziemy mogli podzielić się naszymi relacjami z podróży i zainspirować innych młodych ludzi do działania.

Road Trip Project to unijna inicjatywa Komisji Europejskiej. Spośród setek kandydatów w ramach ogólnoeuropejskiego castingu ogłoszonego w czerwcu 2019 r., wybrano dwa zespoły. W skład każdego z nich wchodzą: operator video, fotograf, prezenter i copywriter, którzy relacjonują niemal każdy krok ich podróży.

Uczestnicy Road Trip Project podzieleni są na dwa czteroosobowe zespoły. Jeden z nich pokonuje trasę od Wysp Alandzkich do Wysp Kanaryjskich, a drugi z Irlandii na Cypr. Pod hasłem „What’s up, Europe?" podróżnicy dzielą się swoimi przeżyciami na stronie projektu Road Trip oraz na profilach mediów społecznościowych, dając początek dyskusji obejmującej całą Europę.

Twoja reakcja na artykuł?

6
55%
Cieszy
1
9%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
36%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group