Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 2700
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Fakty z życia rotmistrza

Wtorek, 17 grudnia 2019, 9:34
Aktualizacja: Środa, 18 grudnia 2019, 8:52
Autor: JAZ
Wałbrzych: Fakty z życia rotmistrza
Fot. JAZ
„Kto zdradził Witolda Pileckiego? Nieznane fakty z ostatnich lat życia Rotmistrza” – pod takim hasłem odbyło się spotkanie z dr Anną Mandrelą, autorką książki, badaczką, która w sposób ciekawy starała się rozwikłać zagadkę zdrady, przedstawiając nieznane fakty z życia żołnierza.

W sali przy kościele św. Jerzego, Anna Mandrela zwracała uwagę nieznane szczegóły, z trudem zdobytych dokumentów.
- W książce po raz pierwszy opublikowano oryginalny dokument, w którym rtm. Pilecki ujawnia, że już w 1938 r. posiadał stopień kapitana. Opublikowano agenturalne meldunki, które przyczyniły się do aresztowania rotmistrza, ale opublikowano też raporty, które grupa rtm. Pileckiego wysyłała na Zachód – opisywała Anna Mandrela.

Poniżej jeden z fragmentów meldunku:
",Rodziny więźniów Polaków-patriotów są przeważnie w złych warunkach materialnych, gdyż ich często jedyny żywiciel pozbawiony jest wolności. Nie stać ich przeto na posyłanie niezbędnych paczek żywnościowych. Tą sprawą zająć się muszą czynniki, z ramienia, których pracując, ludzie ci stracili wolność, a obecnie grozi im utrata zdrowia lub życia. Ci więźniowie polityczni, to najlepsza część narodu, aktywna i pełna poświęcenia dla Sprawy, to ludzie, których zastąpić nikt nie będzie w stanie."

Twoja reakcja na artykuł?

3
33%
Cieszy
2
22%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
11%
Złości
2
22%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group