Poniedziałek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1525
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Fanaberie Teatralne już po raz dziesiąty

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 7 listopada 2012, 13:55
Aktualizacja: 22:26
Autor: jega
Fot. jega
Tegoroczne jubileuszowe Fanaberie Teatralne w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym to jak zwykle wydarzenie interesujące nie tylko na tle wałbrzyskiej kultury, ale także na ogólnopolskiej mapie teatralnej.

Przegląd spektakli, które będziemy mieli okazję zobaczyć, jak zwykle jest imponujący. W przeciągu dziesięciu dni jubileuszowych Fanaberii zaprezentowane zostaną w Wałbrzychu spektakle z całej Polski. Inauguracyjnym spektaklem będą „Dziady” reżyserowane przez Maję Kleczewską, której nazwisko stało się sławne po wystawieniu na deskach naszego rodzimego teatru „Lotu nad kukułczym gniazdem”.

Dyrektorka Teatru Dramatycznego – Danuta Marosz - wspomina początki organizacji projektu sprzed dziesięciu laty, kiedy w Wałbrzychu było bezrobocie sięgające 37 %. Zupełnie naturalnym było zastanawianie się wtedy, czy organizacja festiwalu teatralnego w takich realiach i w takim mieście, ma sens. Stąd nazwa: Fanaberie. Okazało się, że zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Publiczność tłumnie przybyła do teatru i tak jest po dziś dzień. Podkreślić należy, iż festiwal ma w tej chwili własną publiczność. W przeciągu dziesięciu lat około sto fanaberyjnych spektakli obejrzało przeszło 15 tysięcy widzów.

Spektakle na tegoroczny festiwal dobierano według trzech kluczy. Kobiety w teatrze, tu między innymi spektakle Kleczewskiej, Strzępki, Szczawińskiej czy Raduszyńskiej. Historia danego miasta, szerzej regiony - tu między innymi spektakle „Korzeniec”, „Trash-story” oraz „Transfer”. I wreszcie trzeci nurt: historia, ale opowiedziana z perspektywy jednostki. Tu bohaterami będą Henryka Krzywonos, Janosik czy Joanna Szalona.

Każdego dnia będzie możliwość porozmawiania z twórcami i aktorami danego spektaklu po jego zakończeniu. Istotnym jest także przedsięwzięcie Teatralne Dekonstrukcje, realizowane już po raz piąty. W jego ramach organizowane są zajęcia teatralne z uczniami poszczególnych szkół. W tym roku zdecydowano się na grupę uczniów z gimnazjum i szkoły podstawowej. Wyodrębniono dwie grupy po 15 uczniów. Jedna z nich zajmuję się w tej chwili przygotowywaniem spektaklu inspirowanego „Pin-okiem” . Efekty będzie można zobaczyć 1 grudnia, kiedy to zaprezentowane będzie dzieło końcowe uczniów.

Zarówno na organizację Fanaberii jak i Teatralnych Dekonstrukcji pozyskano środki m.in od Gminy Wałbrzych, dzięki którym pracowita dyrekcja teatru może w pełni realizować zamysły swoich przedsięwzięć. A są już plany na przyszłoroczny festiwal, w ramach którego planowane są nie mniej interesujący goście, m.in. Krystyna Janda.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group