Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 5804
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Filharmonia po inauguracji

Niedziela, 24 września 2023, 9:59
Autor: red
Wałbrzych: Filharmonia po inauguracji
Fot. Michał Mazurkiewicz Foto
Koncert inaugurujący 46. sezon artystyczny Filharmonii Sudeckiej za nami.

Bez wątpienia do muzycznych emocji z nim związanych będziemy wracać. Zasługa w ich wywołaniu w całości jest należna wspaniałym muzykom Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej, soliście koncertu, którym był pianista Paweł Zawadzki oraz prowadzącemu Orkiestrę Maestro Tadeuszowi Wojciechowskiemu. Wieczór rozpoczęła Pani Dyrektor Filharmonii Sudeckiej Agnieszka Franków-Żelazny od powitania gości i przedstawienia w kilku słowach najważniejszych propozycji programowych, które przygotowane zostały na 46.sezon artystyczny – Jubileuszowy i Festiwalowy. Na wszystkie koncerty rozpoczętego sezonu zapraszamy serdecznie. Dziękujemy licznie zgromadzonej, entuzjastycznej publiczności oraz gościom, którzy przyjęli zaproszenie, w tym przedstawicielowi Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego Bartłomiej Kubicz - do Sejmu Dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a także Prezydentowi Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej i Pani Małgorzacie Wiłkomirskiej. W koncercie uczestniczył również artysta plastyk Robert Zytynski, autor oprawy graficznej całego 46. sezonu.

Koncert rozpoczął „Oberek” Józefa Wiłkomirskiego – zwyczajowo kompozycja założyciela Filharmonii w Wałbrzychu rozpoczyna sezon artystyczny. Następnie brawurowo Paweł Zawadzki wykonał z towarzyszeniem Orkiestry Koncert fortepianowy a-moll Edvarda Griega. Interpretacja tego przebojowego koncertu „Griega - Chopina północy” zyskała owację publiczności, na którą pianista odpowiedział dwoma bisami.

Po przerwie usłyszeliśmy „Alborada del gracioso” oraz II Suitę z baletu „Daphnis i Chloe” Maurice Ravela. Tu również efektowe brzmienie Orkiestry zachwyciło publiczność i Orkiestra na bis wykonała jeden z fragmentów Suity. I to właśnie do tych wrażeń – zachwycających zarówno z części pierwszej koncertu jak i drugiej będziemy wracać. Muzykom należą się szczere wyrazy uznania i takie w kuluarach Filharmonii słychać było z ust publiczności, zaproszonych gości, solisty i Maestro. Gratulujemy i dziękujemy.

Koncert poprowadziła niezastąpiona Krystyna Swoboda. Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent-rezydent”, finansowanego ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyrygentem rezydentem w sezonie 2023/2024 jest Jan Bielak.

Zdjęcia: Michał Mazurkiewicz Foto.

Twoja reakcja na artykuł?

7
44%
Cieszy
5
31%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
19%
Złości
1
6%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group