Sobota, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 3516
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Filmy, które mają znaczenie. Brave Films on Tour.

Czwartek, 22 maja 2014, 12:12
Aktualizacja: Piątek, 23 maja 2014, 14:35
Autor: Artykuł promocyjny
Wałbrzych: Filmy, które mają znaczenie. Brave Films on Tour.
Fot. użyczone
Przegląd Filmowy najodważniejszej imprezy w Europie – Brave Festival – dotrze do Wałbrzycha. W czasie specjalnych seansów, które odbędą się w dniach 23–25 maja, publiczność będzie mogła zobaczyć filmy z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Szwajcarii.

Od dziesięciu lat Brave Festival zaprasza do Wrocławia wyjątkowych ludzi z całego świata, by zaprezentowali swoje niezwykłe tradycje artystyczne. Co roku widzowie ciekawi świata mają okazję poznać różne kultury również w kinie, podczas Przeglądu Filmowego Brave Festival. Prezentowane produkcje to obrazy doceniane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, jak np. Berlinale czy Sundance, ale także filmy mało znane szerszej publiczności. Teraz trzy wybrane filmy trafią do Wałbrzycha - będzie można je zobaczyć w dniach 23 – 25 maja o godz. 18:00 w kinie Apollo. - Każdy film dostarcza nie tylko emocji, ale także wiedzy o innym świecie, który istnieje przecież obok nas – mówi Marek Mieleszko, manager programowy Przeglądu Filmowego Brave Festival. – Mocną pozycją tegorocznego Brave Films on Tour będzie
z pewnością dokument „Siostry wobec prawa”.

Film produkcji kameruńsko-brytyjskiej w reżyserii Kima Longinotto pokazywany był na 120 festiwalach i zdobył nagrodę m.in. w Cannes. Podejmuje temat dyskryminacji ze względu na płeć. Bohaterkami są dwie prawniczki: prokuratorka Vera Ngassa i przewodnicząca sądu Beatrice Ntuba, a wydarzenia mają miejsce w Kamerunie. Sądowy duet walczy o sprawiedliwość w sprawach przemocy wobec kobiet i dzieci. To zaciekły bój, który w kameruńskim wymiarze sprawiedliwości nie miał precedensu. Zwykle takie sprawy są tuszowane, a ofiary zmusza się do milczenia. Podjęta przez odważne kobiety walka przynosi ofiarom nadzieję i przywraca wiarę w sprawiedliwość. - Film jak soczewka skupia problemy współczesnego świata. Walka kameruńskich prawniczek to alegoria walki z dyskryminacją ze względu na płeć i prześladowaniem słabszych – mówi Marek Mieleszko. – Ten film otworzy weekend projekcji.

W czasie Brave Films on Tour w Wałbrzychu zobaczymy także niezwykły „Taniec z duchami” w reżyserii Ricardo Íscara oraz film „Sira - poezja półksiężyca”, który wyreżyserowała Sandra Gysi i Ahmed Abdel Mohsen.

- W ramach naszego programu edukacji filmowej zorganizujemy także projekcje dla młodzieży z miejscowych szkół średnich – mówi Marek Mieleszko. – Warto przyjść na filmy, które pokazują życie różnych społeczności i zmiany, jakie w nich zachodzą. To nigdy nie pozostawia obojętnym.

Brave Films on Tour odbędzie się w dniach 23-25 maja 2014 r. w wałbrzyskim kinie Apollo przy ul. Armii Krajowej 42. Wstęp na seans kosztuje 10 zł.

Program:
piątek, 23 maja
10:00 „Siostry wobec prawa” (Sisters in Law), reż. Kim Longinotto, Kamerun, Wielka Brytania 2005, 104 min, (pokaz zamknięty dla szkół)
18:00 „Siostry wobec prawa” (Sisters in Law), reż. Kim Longinotto, Kamerun, Wielka Brytania 2005, 104 min, cena biletu: 10 zł
sobota, 24 maja
18:00 – „Taniec z duchami” (Dance to the spirits), reż. Ricardo Íscar, Hiszpania 2010, 78 min, cena biletu: 10 zł
niedziela, 25 maja
18:00 – „Sira - poezja półksiężyca” (Sira – Songs of the Crescent Moon), reż. Sandra Gysi, Ahmed Abdel Mohsen, Szwajcaria 2011, 77 min, cena biletu: 10 zł

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group