Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 2070
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Finał Klasyki Żywej i „Balladyna” w Szaniawskim

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 26 listopada 2015, 12:19
Autor: red
Fot. organizatorzy
Zapraszamy do wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego.

28 listopada 2015 / godz. 19.00 / Duża Scena

Spektakl „BALLADYNA. Kwiaty ciebie nie obronią” został dofinansowany i bierze udział w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „KLASYKA ŻYWA”, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

FINAŁ KONKURSU „KLASYKA ŻYWA” odbędzie się 28 listopada 2015, o godzinie 19.00.

W tym dniu zapraszamy widzów nie tylko na BALLADYNĘ, ale także na poprzedzającą spektakl transmisję na żywo TVP KULTURA z ogłoszenia WYNIKÓW KONKURSU.

Warto przyjść do Teatru, na żywo dzielić z nami emocje! Trzymać kciuki za BALLADYNĘ!

Spektakl „BALLADYNA. Kwiaty ciebie nie obronią” wg Juliusza Słowackiego, w reżyserii Wojciecha Farugi - to współczesna gra z klasycznym dramatem Juliusza Słowackiego i wizerunkiem tytułowej bohaterki. Oto historia dziewczyny, która pewnego dnia, za sprawą odwiedzin „wielkiego pana” ze ślubnym pierścionkiem, opuszcza zamieszkiwany z matką i siostrą dom nad brzegiem jeziora i wyrusza w inny – władany przez mężczyzn, świat. Ślub – rytuał przejścia, który przynieść ma nowy porządek, wyzwala demony przeszłości, pochowane na dnie Gopła. Spokojna chata wdowy i jej córek, odizolowana od reszty świata, skrywa dawną rodzinną tajemnicę, od której nie ma ucieczki. Jedynym sposobem na ocalenie zdaje się być śmierć.

W spektaklu wykorzystano także fragmenty innych dramatów J. Słowackiego:
„Beatrix Cenci”, „Mindowe”, „Książę Niezłomny”, „Maria Stuart”.

BALLADYNĘ gramy: 28 listopada 2015 / godz. 19.00 / Duża Scena
29 listopada 2015 / godz. 17.00 / Duża Scena

Rezerwacja miejsc: 746488301-03; http://teatr.walbrzych.pl/bilety/

W Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA wzięły udział 83 spektakle z 31 miast. 28 listopada 2015, kiedy ogłoszone zostaną wyniki Konkursu, będzie dniem niezwykle ważnym w kalendarzu obchodów jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO

W POLSCE. Wieczór, w którym na kilkudziesięciu polskich scenach zagrane zostaną spektakle czerpiące z polskiej literatury dawnej, stanie się żywym dowodem na to, że dzieła te wciąż posiadają sceniczny potencjał i mogą być z powodzeniem twórczo reinterpetowane.
28 listopada ma szansę stać się świętem polskiej klasyki w teatrze: jeden dzień, ogólnopolski zasięg, tysiące widzów na widowniach, wspólne świętowanie, repertuar podkreślający znaczenie polskiego dramatu w szczególnym dla naszego teatru roku – nie było w jego historii wydarzenia, w którym rodzime utwory dramatyczne tak wyraźnie przypomniałyby o sobie. Ogłoszenie wyników Konkursu KLASYKA ŻYWA to tylko pretekst, by spotkać się w teatrze, który jest dobrem publicznym.

www.klasykazywa.pl, www.mkidn.gov.pl, www.instytut-teatralny.pl, www.250teatr.pl

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 27-11-2015 8:44
Wreszcie od 20 lat jakaś klasyka

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group