Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 3322
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Finał w Wałbrzychu

Czwartek, 10 października 2019, 7:27
Aktualizacja: Piątek, 11 października 2019, 7:39
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Finał w Wałbrzychu
Fot. archiwum
Startuje jesienna odsłona 10. edycji Brave Kids. W Zagórzu Śląskim przez tydzień będą tworzyć młodzi artyści z brazylijskiej Amazonii, Palestyny, Iranu, Hiszpanii i Polski. Wspólnie będą mówić o zmianach klimatu i prowadzić warsztaty artystyczne. Przedpremierowy spektakl finałowy odbędzie się w Starej Kopalni w Wałbrzychu 21 października, a premiera kolejnego dnia we Wrocławiu.

Organizowany przez wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła, we współpracy z Fundacją EMU i Wałbrzyskim Ośrodkiem kultury projekt Brave Kids rozwinął się już w inicjatywę o zasięgu globalnym. Przed nami spotkanie grup artystycznych z pięciu krajów i trzech kontynentów.
– Brave Kids 2019 nadal trwa. W ramach jesiennej odsłony podejmiemy temat dziś najważniejszy, czyli jak ratować naszą planetę, jak powstrzymać katastrofę klimatyczną. To okazja, żeby usłyszeć głosy z różnych stron świata. Bardzo aktywne zaangażowanie młodzieży w ważne problemy dla świata od początku było naszym celem i marzeniem – mówi Iwona Frydryszak, producentka wykonawcza i współtwórczyni projektu Brave Kids.

Muzycy z Iranu opowiedzą o smogu i wysychaniu źródeł wody pitnej w swoim kraju, aktorzy z Saragossy w Hiszpanii i Betlejem w Palestynie o problemie śmieci i recyklingu, aktorzy z Brazylii, mieszkający w Amazonii, o dramatycznej sytuacji ekologicznej ich regionu, a także
o przemocy, łamaniu praw człowieka i innych problemach trapiących ich kraj. Jak podkreślają Brazylijczycy, już 8 lat przed dramatyczną deklaracją Grety Thunberg śpiewali i wzywali do działania w tym duchu.

W „jesiennym” Brave Kids wezmą też udział młodzi artyści z Polski, w tym z Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, grupa ze Szkoły Specjalnej w Kamiennej Górze oraz ze szkoły dla dzieci i młodzieży niesłyszącej przy ul. Dworskiej we Wrocławiu.
– Korzystając z możliwości spotkania z naszymi gośćmi z trzech kontynentów uzupełniliśmy część performatywno-warsztatową projektu Brave Kids o przegląd filmowy – mówi Agnieszka Ćwieląg, menedżer programowy Brave Kids. – Mieszkańcy Wałbrzycha będą mogli wspólnie z naszymi artystami obejrzeć przejmujący, brazylijski film „Chłopiec i świat”. Po seansie oczywiście zaprosimy do rozmowy z naszymi gośćmi z Amazonii. Zapraszamy w sobotę, 19 października o 12:00 do kina Apollo.

Poznaj program jesiennej odsłony Brave Kids

W niedzielę czas na niecodzienne, artystyczno-wielokulturowe wydarzenie we Wrocławiu z udziałem wałbrzyszan - pierwsze otwarte pokazy zaproszonych grup dla całych rodzin i osób indywidualnych. Przed publicznością zaprezentuje się obok Brazylijczyków, Irańczyków, Hiszpanów i Palestyńczyków inkluzyjny kolektyw będący wynikiem wspólnej pracy twórczej między młodzieżą z Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych oraz bębniarzy ze Szkoły Specjalnej w Kamiennej Górze. Wstęp bezpłatny (13 października, godz. 15.00, Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju, ul. Ruska 46a, Wrocław).

Następnie przez tydzień artyści zamieszkają w Hotelu Maria Antonina w Zagórzu Śląsku, gdzie wspólnie z doświadczonymi instruktorami artystycznymi Brave Kids – Mateuszem Mefo Godlewskim, Agnieszką Ćwieląg i Gabrielem Almagro będą uczestniczyć w warsztatach i próbach.

Unikatowe przedstawienie przygotowane przez artystów z pięciu krajów można obejrzeć 21 października o godz. 13.00 w Starej Kopalni w Wałbrzychu (wstęp bezpłatny; zapisy: emu.fundacja@gmail.com). Spektakl premierowy zaplanowano w Teatrze Polskim we Wrocławiu, we wtorek 22 października o godz. 17.30. Bilety we Wrocławiu: https://tiny.pl/tjvg3 (przez www.eventim.pl)
– Będzie to spektakl niepowtarzalny, na pewno bardzo plastyczny, energetyczny i przemawiający do wyobraźni. Przypuszczam, że walory artystyczne przedstawienia uzupełni mocne przesłanie dotyczące ratowania naszej planety – podkreśla Gabriel Almagro, instruktor artystyczny Brave Kids z Hiszpanii.

Brave Kids w szerszym planie

Letnia odsłona Brave Kids 2019 zgromadziła 164 dzieci i młodzieży z 31 grup artystycznych z całego świata, m.in. z Peru, Kenii, Indii, Gruzji, Korei Południowej, Salwadoru, Syrii, Kolumbii, Nikaragui. W Wałbrzychu odbywała się wyjątkowa edycja – Brave Kids Reunion
– Wszyscy uczestnicy mieszkali u lokalnych rodzin goszczących. Ponad 30 wałbrzyskich dzieci brało udział w międzykulturowych warsztatach artystycznych prowadzonych przez liderów grup – pedagogów, artystów i doświadczonych animatorów kultury. W Wałbrzychu wielokulturowe pokazy artystyczne zobaczyło w czerwcu i lipcu ponad 500 osób, w szczególności dzieci i młodzież w wieku szkolnym – opowiada Magdalena Sawicka, główna organizatorka Brave Kids w Wałbrzychu.

W listopadzie tego roku, już po raz czwarty, projekt Brave Kids zawita do Gruzji, a wraz z nim 10-osobowa reprezentacja „zespołowiczów” z Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych. Młodzież z Polski i Gruzji przygotuje artystyczny kolaż symbolizujący przyjaźń i radość wspólnego tworzenia, który będzie zaprezentowany w ramach International Folklore Festival "Rhythms of Fall".

Dodajmy, że w poprzednich edycjach Brave Kids wzięło udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury. Wałbrzyska edycja projektu otrzymała honorowy Patronat Prezydenta Miasta Wałbrzych – dra Romana Szełemej.

Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKids

Harmonogram wydarzeń:

19 październik 2019 (sobota), godz. 12:00
Kino Apollo, ul. Armii Krajowej 42, Wałbrzych
Pokaz filmu animowanego "Chłopiec i świat, reż. Alê Abreu (Brazylia). Po seansie rozmowa z gośćmi Brave Kids Together z Amazonii.
WSTĘP WOLNY! Wydarzenie dla osób w każdym wieku.

21 październik 2019 (poniedziałek), godz 13:00
Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki, ul. Piotra Wysockiego 29, Wałbrzych
Finałowy spektakl Brave Kids Together w Wałbrzychu
WSTĘP WOLNY! Wydarzenie dla osób w każdym wieku.
Zapisy: emu.fundacja@gmail.com

23 październik 2019 (środa), godz. 13:00
Międzynarodowe Centrum Konferencyjne Krzyżowa, Krzyżowa 7 k. Świdnicy
Fragment pokazu Brave Kids Together4Earth w ramach V Dolnośląskiego Kongresu Obywatelskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group