Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6905
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Firmy inwestują w Wałbrzychu

Poniedziałek, 4 kwietnia 2022, 13:43
Aktualizacja: 13:45
Autor: red
Wałbrzych: Firmy inwestują w Wałbrzychu
Fot. InVałbrzych
Biorąc pod uwagę obiekty zbudowane w 2021 roku, możemy stwierdzić, że takiego ożywienia wśród deweloperów budujących dla branż z sektora logistyki i produkcji nie było w Wałbrzychu od czasów utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Będą produkować dla luksusowych marek samochodów.

Dużo dzieje się na budowie hali produkcyjnej JoysonQuin przy ulicy Uczniowskiej. Ogromny obiekt jest już prawie obudowany ścianami zewnętrznymi i praktycznie zadaszony. W tym zakładzie będą produkowane ozdobne elementy do ekskluzywnych modeli samochodów marek Audi, BMW i Mercedes. Ta inwestycja bardzo pozytywnie wpłynie na wałbrzyski rynek pracowników, zatrudnienie znajdzie tu ponad 300 osób. Warto dodać, że cała inwestycja jest warta ok. 120 milionów złotych.

ASC Workers zbudowało nową halę w 2021 r, a teraz buduje kolejną.

Następna przemysłowa inwestycja w Wałbrzychu, tym razem zlokalizowana jest przy ul. Stacyjnej 12. Pierwsza hala na tym terenie została ukończona w 2021 roku, ale inwestor jeszcze w listopadzie ub. roku rozpoczął budowę kolejnej. Będzie to obiekt magazynowy, z zapleczem socjalno-biurowym i niezbędną infrastrukturą. Hala będzie miała 3000 m2 powierzchni, a zakończenie jej budowy jest planowane na 30 kwietnia 2022 r. Wykonawcą tego obiektu jest wrocławski Cermag Construction Sp. z o.o., a ASC Workers obecnie prowadzi rekrutację pracowników.

Nowy stary zakład, czyli jak tchnąć życie w nieczynny obiekt poprzemysłowy.

Firma Mando w zakładzie przy ul. Uczniowskiej w Wałbrzychu produkuje, zaciski hamulcowe i przekładnie kierownicze. Jeszcze w 2021 roku Mando oficjalnie zapowiedziało budowę nowego zakładu. Choć nie podano lokalizacji, wiele wskazywało na to, że firma ponownie wybierze Wałbrzych.

Wkrótce poznaliśmy decyzję zarządu Mando, bowiem na terenie dawnych zakładów WAMAG przy ul. Wyszyńskiego rozpoczęły się prace budowlane. Ruszyły wyburzenia i prace mające na celu dostosowanie starych hal produkcyjnych na potrzeby nowoczesnej linii produkującej samochodowe amortyzatory przednie i tylne. We wrześniu 2021 roku Mando Corporation Poland wystąpiła o pozwolenie na “zmianę sposobu użytkowania (z rozbudową i przebudową) budynków niemieszkalnych na przemysłowe, magazynowe i biurowe wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i układem komunikacyjnym” i po otrzymaniu zezwolenia, w październiku prace ruszyły pełną parą. Zakłady WAMAG-u to dla wielu wałbrzyszan miejsce szczególne, bowiem przez wiele lat produkowano tam maszyny i urządzenia dla przemysłu górniczego i innych gałęzi przemysłu ciężkiego. Dlatego bardzo cieszy fakt, że przy zachowaniu tego ważnego przemysłowego dziedzictwa miasta, będzie tam wdrożona nowoczesna technologia i produkcja z branży automotive. Adaptacja tak dużego obszaru jest ogromnym wyzwaniem logistycznym i produkcyjnym oraz wyjątkowym przykładem w skali całego kraju.

Dotychczas w dwóch halach działających w Wałbrzychu, produkcyjno-montażowej i produkcyjno-obróbczej zlokalizowano 30 linii tworzących podzespoły dla samochodów osobowych głównie Forda, Volkswagena, i Hyundaia. Do tej pory firma zatrudnia około 650 osób, ale poszukuje kolejnych 450 pracowników do obsługi zakładu przy ul. Wyszyńskiego. Szacunkowe nakłady przy tej inwestycji są zaplanowane na około 111 milionów złotych.

Panattoni w swojej wałbrzyskiej inwestycji „Panattoni Park Wałbrzych” planuje wybudować hale o pow. 50 000 m2
Lider rynku deweloperów przemysłowych zakończył w 2021 r. budowę pierwszej hali, o pow. 15 000 m2 w której obecnie działa InPost i rozpoczął budowę II etapu swojego parku. Kolejny obiekt został już ukończony, a obecnie realizowane są prace przy największej hali i teraz roboty toczą się już wewnątrz budynku. Docelowo zaplanowano obiekty o łącznej powierzchni 50 000 m2.

Wkrótce w Wałbrzychu będzie potrzebnych około 2000 nowych pracowników. Dlatego już teraz deweloperzy budują kilkaset mieszkań.

Możliwości zatrudniania wśród mieszkańców Wałbrzycha w zasadzie są już wyczerpane, bezrobocie od wielu miesięcy, nawet w pandemii utrzymuje się na pułapie 4,5 – 4,8 %, co jest wskaźnikiem niższym niż średnia krajowa. Dlatego trzeba spojrzeć dalej i przyciągnąć pracowników z innych części województwa i kraju. Aby ułatwić to zadanie firmom i przedsiębiorcom, spółka InVałbrzych od ponad dwóch zachęca deweloperów do budowy nowych mieszkań w Wałbrzychu. Efektem tych działań jest budowa około 400 nowych mieszkań w tej chwili, a docelowo w okresie najbliższych dwóch, trzech lat jest zaplanowana budowa kolejnych 2000 mieszkań. Mimo trudnej sytuacji międzynarodowej oraz na rynku nieruchomości, bez wątpienia dla wielu osób możliwość zakupu nowego mieszkania w mieście, gdzie zlokalizowany jest zakład pracy będzie czynnikiem, który zachęci do zamieszkania w Wałbrzychu.

Źródło: InVałbrzych

Twoja reakcja na artykuł?

55
72%
Cieszy
11
14%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
1
1%
Złości
7
9%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group