Sobota, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 2695
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Sokołowsko: Fontanna znów działa

Wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:38
Aktualizacja: Środa, 19 sierpnia 2020, 8:04
Autor: red
REGION, Sokołowsko: Fontanna znów działa
Fot. Sanatoria Dolnośląskie
Z zabytkowej fontanny przed budynkiem „Biały Orzeł” w Sokołowsku, po kilku latach przerwy, wytrysnęła woda. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Sokołowska i zaproszeni goście wydarzenie przyjęli oklaskami, a następnie wzięli udział w pikniku integracyjnym.

Uroczystość była finałem przedsięwzięcia zrealizowanego w ramach inicjatywy społecznej pn. „Parkowe Włóczy-kije z Sokołowska". Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego kwotą 4000 zł, w ramach programu Dolnośląskie Małe Granty.

Założeniem projektu była integracja społeczna mieszkańców Sokołowska i przygotowanie przestrzeni do aktywnego wypoczynku.

W przedsięwzięcie zaangażowała się grupa kilkunastu seniorów z Sokołowska, która dwukrotnie spotkała się na sprzątaniu przestrzeni parkowej. Jednym z zadań było również odnowienie i uruchomienie fontanny. W tym zakresie, młodsi mieszkańcy Gminy Mieroszów, pracownicy Sanatoriów Dolnośląskich oraz przedstawiciele Fundacji Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Małej Ojczyzny - SUWEREN, w ramach prac społecznych spędzili dziesiątki godzin na fizycznym wykonaniu prac remontowych, odnawiając centralny obiekt parkowej infrastruktury.
– Bardzo się cieszę, że to miejsce odzyskuje dawny blask – mówi Tomasz Maciejowski, Prezes Zarządu Sanatoriów Dolnośląskich, który osobiście włączył się w przedsięwzięcie, dając dobry przykład innym. – Ta fontanna i park przed budynkiem „Biały Orzeł” to jedno z najładniejszych miejsc w Sokołowsku i mam nadzieję, że wspólnie z włodarzami Sołectwa Sokołowsko, Gminy Mieroszów, zadbamy o to aby przywrócić blask już całemu parkowi znajdującemu się w samym sercu Sokołowska.

Wielkie podziękowania należą się Sołectwu Sokołowsko, na czele z panią Sołtys Zofią Przygodą – będącą również jednym z wnioskodawców grantu z UMWD, społeczności lokalnej, która aktywnie wsparła całe przedsięwzięcie oraz druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokołowsku za m.in. zapewnienie potraw z grilla podczas spotkania integracyjnego.

Sokołowsko, pod koniec XIX wieku było jedną z najbardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych w Europie, głównie ze względu na wyjątkową wówczas specjalizację w zakresie leczenia chorób płuc. Budynki sanatoryjne, którymi kierował dr Theodor Rompler (obecnie DOOM „Biały Orzeł” oraz siedziba Sanatoriów Dolnośląskich) zostały oddane do użytku w roku 1874 i 1876. Prawdopodobnie również wtedy powstało założenie parkowe z fontanną, która po latach przerwy, znowu cieszy mieszkańców i turystów odwiedzających to miejsce.

Twoja reakcja na artykuł?

9
69%
Cieszy
2
15%
Hahaha
2
15%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group