Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 4322
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Giełda ceramiki i porcelany

Czwartek, 8 września 2022, 6:39
Autor: red
Wałbrzych: Giełda ceramiki i porcelany
Fot. organizatorzy
Stowarzyszenie Ceramików Polskich z/s w Wałbrzychu zaprasza na Wałbrzyską Giełdę Ceramiki i Porcelany.

Odbędzie się ona 10 września w Starej Kopalni w godzinach 11.00–17.00 i będzie pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Wałbrzychu i regionie.

Zapraszamy na nią kolekcjonerów porcelany i ceramiki. Podziwiać więc będzie można bogactwo kształtów, barw i maestrii wykonania wyrobów z tego tworzywa. Właściciele takich zbiorów uczestniczyć będą w konkursie odbywającym się podczas Giełdy. Zatytułowano go: „Prezentacja kształtu, koloru i kunsztu”. Do konkursowego jury zaproszono znawców przedmiotu, nie tylko z Wałbrzycha. Na zwycięzcę czeka atrakcyjna nagroda – unikatowa statuetka ceramiczna stworzona w Centrum Ceramiki Unikatowej Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA z masy ceramicznej i form pozostałych po dawnej FP „Wałbrzych”.

Lokalizacja Giełdy jest atrakcyjna, a miejsca wystawiennicze w zamkniętej i otwartej przestrzeni Starej Kopalni są bezpłatne. Organizatorzy na Giełdę zapraszają również kolekcjonerów form ze szkła oraz twórców biżuterii ceramicznej, z zastrzeżeniem, że nie będą oni brać udziału we wspomnianym wcześniej konkursie.

Wałbrzyskiej Giełdzie Porcelany i Ceramiki towarzyszą dwa wydawnictwa. Jedno to Prospekt Giełdowy w językach polskim i angielskim, który rozesłano już do kolekcjonerów. Drugim jest wydawnictwo książkowe pt. „Wałbrzyski porcelanowy świat” (również w j. polskim i angielskim) z barwnymi fotografiami, a jego prezentację zaplanowano podczas Giełdy.

Zorganizowanie pierwszej w Wałbrzychu Giełdy Ceramiki i Porcelany nie byłoby możliwe bez zaangażowania członków Stowarzyszenia. Nie byłoby również możliwe bez wsparcia finansowego Gminy Wałbrzych.

- Cieszymy się, że współorganizatorami Giełdy są: CNiSz Stara Kopalnia, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA i Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, którzy nas mocno wspierają w realizacji tego projektu - informuje Prezes Stowarzyszenia Ceramików Polskich dr inż. Andrzej Gniazdowski.

Stowarzyszenie Ceramików Polskich działa od 2019 roku. Tworzą go pracownicy nieistniejących już wałbrzyskich fabryk porcelany. Im wszystkim bardzo zależy na popularyzacji historii przemysłu ceramicznego w naszym mieście, przypominaniu jego bogatych dokonań, wyrażających się m.in. uznaniem, jakim cieszyły się wyroby naszych fabryk na rynkach krajowym i zagranicznym. Celem jest również dbałość, aby nie zatarła się w pamięci tradycja wałbrzyskiej porcelany sięgająca I połowy XIX wieku i trwająca do dziś, choć obecnie reprezentowana tylko przez jedną fabrykę – Porcelanę „Krzysztof” Sp. z o.o. Biorąc pod uwagę liczbę fabryk porcelany w minionych latach, wielkość ich produkcji oraz jej wysoką jakość nie bez podstaw Wałbrzych nazywano porcelanowym zagłębiem, a wytwarzaną tutaj porcelanę: wałbrzyskim białym złotem. Urzeczywistnieniom celów służy realizacja różnych projektów. Obecnie jest nim wspominana tutaj Giełda i wydawnictwa jej towarzyszące. Wśród wcześniejszych działań znalazły się spotkanie z mieszkańcami dzielnicy Śródmieście prezentujące działalność Porcelany „Krzysztof” z pokazem wytwarzania form ceramicznych czy wydawnictwo „Wałbrzyskie białe złoto. Krucha trwałość” mówiące o historii wałbrzyskich wytwórni porcelany i teraźniejszej kontynuacji tej tradycji w działaniach artystycznych.

Twoja reakcja na artykuł?

7
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group