Niedziela, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 3502
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina Zdrój: Gitarowa Jedlina

Czwartek, 7 lipca 2016, 6:45
Autor: red
REGION, Jedlina Zdrój: Gitarowa Jedlina
Fot. organizatorzy
W dniach 15–17 lipca w Jedlinie–Zdroju rozbrzmiewać będą czarujące dźwięki gitary za sprawą II Letniego Festiwalu Gitarowego.

W ubiegłym roku koncerty gitarowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem słuchaczy i miłośników „sześciostrunowej królowej”. Wówczas Jedlinę odwiedzili: bluesowy gitarzysta Romek Puchowski, mistrz bossa novy Janusz Strobel, subtelna wokalistka Anna Stankiewicz oraz porywający zespół flamenco „Por Fiesta”.

Tegoroczna edycja gitarowego święta zapowiada się równie ciekawie. Pierwszego festiwalowego dnia - 15 lipca w Browarze Jedlinka usłyszymy LESZKA CICHOŃSKIEGO. Ten związany z Wrocławiem ceniony polski gitarzysta (kompozytor, autor podręczników i telewizyjnych kursów dla gitarzystów), występował na największych festiwalach bluesowych na świecie m.in. Monterey Bay Blues Festival w Californii i Narooma Blues Festival w Australii. Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem realizowanym przez niego jest „Thanks Jimi Festival” oraz Gitarowy Rekord Guinnessa, który organizuje we Wrocławiu. W latach 80. współpracował z Tadeuszem Nalepą. W latach 90. z Johnem Tuckerem, Carlosem Johnsonem i Wojciechem Karolakiem. Dzielił scenę z największymi gigantami gitary jak Steve Morse i Steve Vai. Dwa jego ostatnie albumy: CD + DVD "Cichoński -The Best of Studio and Live" i autorski "Sobą gram" były nominowane do nagrody Fryderyki 2009 i 2012.

Ciekawym wydarzeniem będzie koncert „Akustyczna siła rocka w wykonaniu żeńskiego duetu SOUNDZ GOOD. Formację te tworzą dwie niezwykłe osobowości muzyczne: Magdalena Czwojda (gitara) oraz Marta Zalewska (wokal, gitara basowa, śpiew). Pomimo młodego wieku obie artystki współpracowały z wieloma gwiazdami polskiej piosenki, takimi jak: Krystyna Prońko, Kayah czy Majka Jeżowska. Miały okazję pracować również z Waldemarem Malickim i Filharmonią Dowcipu, Tercetem czyli Kwartetem (Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Wojciech Kaleta) oraz zespołem Perfect. Występowały w muzycznych programach telewizyjnych, takich jak: Szymon Majewski Show, Śpiewające Fortepiany, Jaka To Melodia. Soundz Good wystąpi w sobotę 16 lipca o godz.19.00 w Kościele przy ul. Jana Pawła II w Jedlinie-Zdroju.

Natomiast trzeciego dnia,, w niedzielę 17 lipca, także o godz. 19.00, w Parku Północnym zagra dla wszystkich lubelska formacja o charakterystycznej nazwie „DŻANGO-BANGO”. Grupę tworzą muzycy flamenco oraz artyści związani z kulturą romską. Będzie więc muzyka, śpiew i taniec w efektownej oprawie, artyści bowiem czerpią w swej twórczości z kultury półwyspu iberyjskiego, muzyki cygańskiej oraz jazzu i kultury południowoamerykańskiej. Liderem grupy jest Kuba Niedoborek, jeden z najlepszych gitarzystów flamenco w Polsce, koncertujący m.in. z Kayahą.

Dodać należy, że wszystkie koncerty II Letniego Festiwalu Muzycznego w Jedlinie-Zdroju otwarte są dla publiczności, a wstęp jest bezpłatny. Koncerty gitarowe najwyższej próby uzupełnią realizowane w Jedlinie już od 10 lat Letnie Warsztaty Gitarowe dla blisko pięćdziesięciu młodych adeptów gry na gitarze ze wszystkich niemal zakątków naszego kraju. W lipcu więc gitarową stolicą Dolnego Śląska stanie się na kilka dni Jedlina-Zdrój.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group