Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 2435
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Walim: Gmina Walim rodzieliła fundusz sołecki

Piątek, 21 października 2016, 6:51
Autor: red
REGION, Walim: Gmina Walim rodzieliła fundusz sołecki
Fot. UG Walim
W tym roku, po raz kolejny, mieszkańcy poszczególnych wsi gminy Walim decydowali na co wydadzą pieniądze z funduszu sołeckiego.

Funduszem sołeckim nazywamy środki wyodrębnione z budżetu gminy, zagwarantowane na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców. Aby sołectwo otrzymało środki Rada Gminy musi podjąć uchwałę o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego do 31 marca roku poprzedzającego rok, w którym pieniądze zostaną wydatkowane.

Fundusz sołecki jest wielką szansą na podniesienie rangi wiejskich wspólnot i poczynienie kolejnego kroku w kierunku ich upodmiotowienia. Dzięki niemu mieszkańcy jeszcze bardziej stają się gospodarzami miejsca, w którym żyją.

Fundusz sołecki jest odpowiednikiem budżetu partycypacyjnego w miastach.

Decyzje na co zostaną wydane środki, podejmowane są na zebraniu wiejskim, w trakcie którego mieszkańcy sołectwa podejmują uchwałę, w której wskazują przedsięwzięcia przewidziane do realizacji na obszarze sołectwa. Fundusz sołecki nie tylko aktywizuje mieszkańców wsi i poprawia standard ich życia, ale wspiera również zarządzanie oraz jawność życia publicznego, które są podstawami demokratycznego państwa prawa i tworzenia się społeczeństwa obywatelskiego.

W gminie Walim w tym roku mieszkańcy poszczególnych sołectw podjęli następujące decyzje:

- Sołectwo Dziećmorowice środki w wysokości 30.099,49 zł przeznaczyło na zakup ubrań dla Ochotniczej Straży Pożarnej oraz doposażenie klubu sportowego LZS Dziećmorowice w sprzęt sportowy. W porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Wałbrzychu wybudowano ok 500 m² chodnika przy ul. H. Sienkiewicza. Pozostałe środki przeznaczono na prowadzenie i utrzymanie strony internetowej www.dziecmorowice.pl

- Sołectwo Glinno dysponując 11.859,20 zł zakupiło materiały budowlane, przeznaczone do ocieplenia budynku świetlicy środowiskowej oraz doposażyło ją w sprzęt AGD. Zakupiono także 3 ławki, które posłużą zarówno mieszkańcom, jak i turystom do odpoczynku i chwili wytchnienia w malowniczo położonej wsi. Część środków przeznaczono także na zakup 2 pieców akumulatorowych, służących do ogrzewania świetlicy zimą oraz paliwa i osprzętu do kosy spalinowej.

- Sołectwo Jugowice kwotę 24.470,88 zł postanowiło przeznaczyć na zakup sprzętu sportowego oraz grilla do świetlicy wiejskiej. Chcąc godnie reprezentować swoją wieś podczas Międzywiejskich Zamieszek Sprawnościowych zakupiono granatowe podkoszulki. Mieszkańcy zadbali także o swoją kondycję fizyczną przeznaczając część środków na zakup siłowni zewnętrznej oraz budowę i modernizację dwóch skwerów.

- Sołectwo Michałkowa swoje środki w wysokości 10.113,43 zł przeznaczyło na zakup i montaż 10 szt. ławek, uporządkowanie terenu rekreacyjnego, a także dokończenie wiaty spotkań dla mieszkańców.

- Sołectwo Niedźwiedzica dysponując 12.942,78 zł wydatkowało je na ogrodzenie placu zabaw oraz zakup stołu bilardowego do świetlicy wiejskiej. Część środków przeznaczono także na utrzymanie i prowadzenie strony internetowej www.niedzwiedzica.pl. Mieszkańcy w trosce o swoją świetlice zaplanowali także zakup materiałów budowlanych przeznaczonych do jej wyremontowania.

- Sołectwo Olszyniec przyznane środki w wysokości 15.320,64 zł przeznaczyło na zakup agregatu, sprzętu nagłaśniającego i paliwa wraz z osprzętem do kosiarki oraz doposażyło świetlicę wiejską w nowe meble kuchenne. By móc godnie zaprezentować się podczas Miedzywiejskich Zamieszek Sprawnościowych nabyto nowe koszulki. W dbałości o pozytywne relacje międzyludzkie odbyło się również spotkanie integracyjne dla mieszkańców wsi pn. “Potyczki Dziecięce”.

- Sołectwo Rzeczka w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów ich odwiedzających, swój fundusz przeznaczyło na budowę chodnika. Zadanie to połączone zostało z gminną inwestycją, zrealizowaną w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Wałbrzychu, dzięki której we wsi powstała także nowa zatoka autobusowa. Do wykorzystania sołectwo miało 10.294,02 zł.

- Sołectwo Walim postanowiło przeznaczyć kwotę 30.099,49 zł na zakup mundurów dla Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dokończenie ogrodzenia przy ulicy Różanej. Część środków przeznaczono także na przygotowanie terenu pod przyszły plac zabaw, zlokalizowany przy ul. Wyszyńskiego 86.

- Sołectwo Zagórze Śląskie fundusz w wysokości 18.360,69 zł przeznaczyło na kontynuację budowy Centrum Spotkań. Dzięki tym środkom powstała nowa wiata turystyczna. W celu podtrzymania pozytywnych relacji społecznych zorganizowano dwie imprezy integracyjne tj. “Noc Świętojańska” oraz “Święto pieczonego ziemniaka”. Zadbano także o serwis kosiarki.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group