Czwartek, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 2873
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gołębie odchody groźne dla zdrowia

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 13 sierpnia 2013, 13:59
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 sierpnia 2013, 22:48
Autor: opr. PAW
Fot. PAW
Problematyka gołębi polega nie tylko na tym, że powodują szkody gospodarcze, ale także zdrowotne. Nie każda osoba wie, że ptaki te przenoszą groźne choroby, a w ich odchodach zawarte są wirusy, przez co wiele osób nazywa je ,,latającymi szczurami”. Mimo to w naszym mieście wciąż bardzo wiele osób dokarmia gołębie.

O tym, że na wałbrzyskim Rynku jest mnóstwo gołębi nie trzeba chyba specjalnie nikogo przekonywać. Dla jednych to nic nadzwyczajnego, bowiem podobnie jest w innych miastach w Polsce, ale są też tacy, którzy uważają, że nie powinno się dokarmiać gołębi, bowiem powoduje to, że ich ilość systematycznie się zwiększa.
- Są osoby, które stale dokarmiają gołębie. Według mnie straż miejska powinna takie osoby informować o zakazie karmienia, bo tych ptaków w Rynku i w okolicach będzie przybywać – uważa Rafał Fijałkowski.

Zanieczyszczone balkony, elewacje czy chodniki – taki obrazek możemy często napotkać w okresie ciepłych miesięcy, jakie mamy teraz. Odchody odstraszają swoim zapachem i wyglądają nieestetycznie. Przechodnie starają się omijać zanieczyszczone miejsca szerokim łukiem. Większy problem mają lokatorzy mieszkań, na których elewacjach gołębie są stałymi gośćmi. Ptaki te przenoszą bakterie powodujące u ludzi poważne choroby żołądka i jelit. Hiszpańscy naukowcy u większości miejskich gołębi wykryli m.in. bakterię Chlamydia Psittaci. Wywołuje ona ptasią chorobę, nawet po bardzo krótkim kontakcie z wydalinami ptaków. Przebieg choroby bywa różny, lecz zazwyczaj charakteryzuje się wysoką gorączką, dreszczami i bólami mięśniowymi. Bakteria ta przez niektórych jest nawet uważana za groźniejszą od słynnej Salmonelli.

Wspomniany patogen nie wywołuje u ptaków żadnych chorób, ale bardzo zwiększa ryzyko zarażenia wśród ludzi. Istotnie, nie każdy kontakt z gołębiem powoduje infekcję, ale w niektórych przypadkach efektem może być nawet poważne zapalenie płuc.

Badając gołębie odchody lub gniazda, w których te ptaki przebywają, znaleźć można olbrzymie ilości muszych larw, pcheł, molików czy innego rodzaju robaków. Ptaki w dużych koloniach przechodzą do lęgu niekiedy bez budowania gniazd, czyniąc to na warstwach odchodów o różnej grubości, a także na martwych młodych gołębiach. Nie wolno także lekceważyć wyschniętych ekskrementów, zwłaszcza w wypadku wdychania kurzu lub zetknięcia ze skórą. Gołębie bezpośrednio lub pośrednio rozsiewają różne zarazki chorobowe, które mogą powodować m.in. zapalenie opon mózgowych, toksoplazmę czy choroby układu oddechowego.

Inną poważną chorobą, którą można się zarazić poprzez kontakt z grzybem drożdżopodobnym, jest kryptokokoza, zwana powszechnie drożdżycą europejską. Co ważne, do zakażenia dochodzi drogą wziewną przez kontakt z odchodami gołębi, na skutek wdychania zakażonego powietrza. Początkowe objawy choroby to zaburzenia widzenia, bóle głowy, bądź zaburzenia stanu psychicznego. Dużo poważniejsze konsekwencje kryptokokoza spowodowała przed dwoma laty w Kanadzie. Choroba zaatakowała kręgosłup i mózg 23-letniej dziewczyny regularnie karmiącej ptaki. Najbardziej tragicznym skutkiem okazała się jednak utrata wzroku.

Roztoczem najczęściej występującym na gołębiach jest z kolei obrzeżek gołębi. „Latające szczury” są głównymi żywicielami wszystkich aktywnych stadiów obrzeżka. Zasiedlają się na strychach budynków, poddaszach, wieżach kościołów bądź w szczelinach murów. Kleszczy powinni się strzec w szczególności lokatorzy posesji, w których gołębie są lub były stałymi gośćmi. Pasożyt w przypadku braku obecności ptaków, atakuje ludzi. Obrzeżki żerują głównie w nocy, przypominając zwykłe kleszcze – wkuwają się w ciało, po czym odrywają po kilku godzinach. Ukąszenie może spowodować silną reakcję alergiczną, a sam obrzeżek jest nosicielem różnych wirusów.

Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się insektów jest używanie oprysków w miejscach występowania kleszczy, jednak dopiero w przypadku uprzedniego pozbycia się gołębi. O powadze problemu obrzeżków najlepiej świadczy sytuacja z Zabrza, gdzie niegdyś ewakuowano mieszkańców jednej z kamienic, w której zalągł się ten rodzaj kleszcza.
- Choroby przenoszone przez gołębie mogą okazać się poważne w skutkach dla ludzi, dlatego warto zawczasu skutecznie zadbać o zabezpieczenie balkonów, elewacji czy strychów, na których te ptaki mogą przebywać – dla dobra własnego i całego otoczenia – tłumaczy Paweł Ćwierzyński z firmy BirdSystem, producenta bezpiecznych modułów mechanicznych odstraszających gołębie.

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Obywatel 12-08-2013 20:18
Jest zakaz dokarmiania gołębi, i jest monitoring. I co z tego? Nic. W taki właśnie sposób zwykły obywatel nabiera dystansu do władz i prawa.
~zyga 12-08-2013 22:08
To może trzeba przeprowadzić deratyzację jak u szczurów?Pewnie zaraz obrońcy zwierząt się odezwą,ze to niehumanitarne ale tylko w ten sposób można zapobiec zagrożeniu epidemią.
~Oburzony 12-08-2013 23:15
To co się dzieje z gołębiami i ich odchodami na balkonie jednego z mieszkań na Dunikowskiego to skandal. Syf i smród. I nikogo to nie obchodzi. Całe otoczenie obrobione za przeproszeniem, a dzieci się bawią niedaleko na placu zabaw. Ohyda.
~gita 13-08-2013 0:40
o boziu ! ciągle straszą - czy wogóle oddychać możemy? zaczynamy żyć w panice ,wszystkiego musimy sie bać ! zabijamy zwierzęta ,ptaki ,odgradzamy sie od wszystkiego i jeszcze trochę bedziemy chodzić jak w seksmisji ;) w tych kombinezonach hahaha człowiek -człowiekowi zgotował ten los a wszyscy dookoła cierpią na tym !
~:))) 13-08-2013 11:47
To ja jeszcze poproszę o "wykład" jakie zagrożenia niesie składowisko w centrum miasta dla zdrowia mieszkańców,zwłaszcza niezabezpieczony tam azbest i pożary :)))
~Jadzka 13-08-2013 12:21
przy ul.Krasinskiego jest pelno takich co twierdza ze to biedne golabki i trzeba je dokarmiac.Od 6 lat walcze z 2 sasiadkami ktore wyzucaja przez balkon jedzenie dla "biednych golabkow" szlak mnie trafia ze nie mozna wyjsc na balkon a o powieszeniu prania nie ma mowy.Wiec moze zamiast pisac nam o chorobach wezniecie sie za to i zaczniecie karac.
~Wałbrzych 13-08-2013 14:24
Jak wam ptaki robią na parapety to zawieście kolorowe jednorazówki będzie ich to odstraszało.
~    14-08-2013 8:27
Ja proponuję wytruć jak szczury i po problemie... to chyba najlepsze rozwiązanie.
~emilka 15-08-2013 8:05
"Ja proponuję wytruć jak szczury i po problemie... to chyba najlepsze rozwiązanie."- !!!!! no myślę ,ze tak sprawiedliwiej by było nas wybić! głównym winowajcą nieszczęść jesteśmy my ! to my trujemy ,mutujemy ,mieszamy ,zabieramy las zwierzętom - to nasza głupota doprowadza do zmian - jakos przedtem była zdrowa zywność , zwierzęta były zdrowe a dzsiaj co? kosztem innych i naszym niszczymy świat !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group